Orzechy piorące 1 kg - DELIFOOD
Orzechy piorące 1 kg - DELIFOOD
Orzechy piorące - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
Indie / Nepal | DELIFOOD |
Orzechy piorące - Zastosowanie
Zależnie od tego, czy stosujemy orzechy piorące, jako środek czyszczący, płyn do kąpieli, szampon czy ekstrakt do prania, sposób użycia jest inny.
- Pranie w pralce
Około 5 do 6 połówek pokruszonych łupin należy wsypać do bawełnianego woreczka i wrzucić bezpośrednio do bębna z ubraniami. Orzechy idealnie nadają się do prania kolorowego i białego w temperaturze od 30oC do 90oC. Naturalne saponiny nie rozpuszczają farb w tkaninach, śmiało więc można mieszać kolory nawet przy gotowaniu. Jeśli pierzemy białe rzeczy, pamiętajmy o dodaniu 1,5 łyżki sody oczyszczonej, by prane tkaniny zyskały śnieżną biel. Orzechy mogą pozostać w pralce aż do zakończenia cyklu prania. W trakcie płukania woda jest zimna i często odnawiana. W tej fazie wydziela się niewiele saponiny. Ta mała ilość pozwala właśnie na zmiękczenie prania.
- Mycie naczyń w zmywarce
Aby umyć naczynia w zmywarce należy umieścić 3-4 łupiny orzechów w przegrodzie zmywarki i wybrać program mycia o podwyższonej temperaturze. Można do mycia dodać łyżeczkę sody lub octu.
Gdy mamy orzechy piorące w formie proszku, należy wsypać 2 łyżeczki proszku do szuflady zmywarki i wybrać program o podwyższonej temperaturze.
- Ręczne mycie naczyń
Kiedy myjemy naczynia ręcznie należy najpierw przygotować odpowiedni wywar. W tym celu należy użyć 5-6 łupin orzechów, które zalewamy wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu ok. 1 minut. Po ostudzeniu wywar trzeba ponownie zagotować i pozostawić na noc do wystygnięcia. Do zimnego wywaru można dodać łyżeczkę kwasku cytrynowego lub kilka kropel olejku cytrusowego.
Jeśli posiadamy orzechy w proszku należy 1 łyżeczkę proszku wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem, lub rozpuścić w gorącej wodzie, a, następnie, pozostawić do wystygnięcia. Kiedy ostygnie można dodać kwasku cytrynowego, lub olejku cytrusowego.
- Wywar z orzechów piorących do sprzątania i czyszczenia mieszkania
25 g orzechów piorących należy zalać 0,5 l. gotowanej, wrzącej wody, a następnie gotować na wolnym ogniu ok. 10-15 minut. Po wystudzeniu wywar należy ponownie zagotować, przecedzić i pozostawić na noc. Do wywaru można dodać kilka kropli olejku eterycznego.
Jeśli posiadamy orzechy w proszku należy 2 łyżki proszku zalać gorącą, wrzącą wodą [0,5 l.]. Wywar należy przecedzić i pozostawić na noc, do wystygnięcia. W miarę potrzeb można przygotowywać wywar z większej ilości proszku, stosując wskazane proporcje. Aby uzyskać przyjemny zapach można dodać kilka kropel olejku eterycznego.
- Wywar do czyszczenia biżuterii
3-4 łupiny orzechów należy zalać wrzątkiem [0,5 l.]. Tak przygotowany wywar należy pozostawić do wystygnięcia na noc.
Biżuterią należy opłukać w wywarze, a następnie wysuszyć i polerować miękką ściereczką.
Jeśli posiadamy orzechy w proszku należy przyrządzić pastę czyszczącą z orzechów piorących. W tym celu trzeba wymieszać proszek z orzechów i wodę w równych proporcjach. Biżuterię należy czyścić tak przygotowaną pastą, a następnie polerować miękką ściereczką.
- Peeling do twarzy i ciała
Aby przygotować peeling do twarzy i ciała należy zmielić orzechy w młynku do kawy lub przy użyciu blendera.
Peeling do twarzy przygotowujemy z ćwierć szklanki orzechów piorących w proszku. Następnie mieszamy z taką samą ilością wysuszonej na wiór i zmielonej skórki z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta. Do mieszanki należy dodać kilka kropel oliwy z oliwek i wymieszać, aż do uzyskania kremowej konsystencji. Należy unikać kontaktu peelingu z oczami.
Aby przygotować peeling do ciała należy wymieszać 3 łyżki proszku z kilkoma kroplami gorącej wody, aż do uzyskania kremowej konsystencji. Do mieszanki należy dodać 2 łyżki cukru i łyżkę oliwy z oliwek. Tak przygotowany peeling należy wcierać w ciało, pomijając skórę głowy i twarz, a następnie dokładnie spłukać.
- Wywar z orzechów piorących w ogrodzie
Aby usunąć szkodniki z ogrodu należy spryskać rośliny słabym wywarem z orzechów piorących. Aby go przygotować należy 3-4 łupiny wrzucić do 1 l. wody i gotować na wolnym ogniu ok. 10 minut, a następnie ostudzić.
Jeśli posiadamy orzechy w proszku należy 1-2 łyżeczki proszku rozpuścić w 1 l. wody i dobrze wymieszać. Tak przygotowanym wywarem należy pryskać rośliny ogrodowe lub pokojowe.
Orzechy piorące - Opis produktu
Orzechy piorące pochodzą z indyjskich i neapolskich drzew o nazwie "Sapindus Mukorossi".
Z zebranych owoców tego drzewa usuwa się środek, a łupiny suszy tak długo aż osiągną ciemny kolor.
To właśnie łupina jest środkiem piorącym i czyszczącym, ponieważ posiada substancję o nazwie saponina. Saponina w kontakcie z wodą zamienia się w pianę, za pomocą której można wyprać ubrania lub umyć naczynia.