info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043, +48 537 801 951

Podkategorie
Cuynamon mielony zastosowanie, przepisy, właściwości, cena
Cuynamon mielony zastosowanie, przepisy, właściwości, cena

Cynamon mielony - 50g - VIVIO

4,49 zł(11)
  duża dostępność

Cynamon Zastosowanie

Zastosowanie cynamonu mielonego w codziennej kuchni i nie tylko

Cynamon mielony znajduje szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Bez przeszkód możemy wykorzystywać go podczas przyrządzania pożywnej owsianki, aromatycznej kawy lub herbaty. Warto również wiedzieć, iż przyprawa ta świetnie komponuje się ze smakiem wszelkiego rodzaju mięs. Ponadto, możemy dodawać ją do licznych zapiekanek makaronowych z dodatkiem sosu pomidorowego oraz kabaczków. Nie zapominajmy również, że w okresie jesiennym cynamon doskonale podkreśla zarówno smak soczystych jabłek, jak i pełnej witamin dyni.

Oprócz kuchni, cynamon znajduje również szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Wykorzystywany jest on między innymi podczas produkcji perfum oraz balsamów przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Co ciekawe, w okresie jesienno-zimowym ogromną popularnością cieszą się świece zapachowe z dodatkiem cynamonu. Nic w tym dziwnego, w końcu aromat niniejszej przyprawy przywodzi nam na myśl zapach wypełnionych szczęściem świąt.


Cynamon KCAL

W 100 g cynamonu znajdziemy zazwyczaj około 250 kalorii. Niemniej jednak, w ciągu dnia nie spożywamy więcej niż około 3 g wspomnianej przyprawy. To oznacza, że jest ona w stanie dostarczyć do naszego organizmu około 8 kalorii. Warto również wiedzieć, iż przyprawa ta może odpowiedzialna być za wspomożenie procesów trawiennych. Dlatego też, wprowadzenie cynamonu do zdrowej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może sprzyjać zwiększeniu efektywności procesu odchudzania.


Cynamon Opis

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych cynamonu mielonego

Chociaż cynamon mielony kojarzy nam się głównie z aromatem świątecznych wypieków i rozgrzewającej herbaty, w istocie okazuje się, iż jest on nie tylko cenną przyprawą, ale również naturalnym środkiem leczniczym. Jego niezwykłe właściwości zdrowotne doceniane były już w czasach starożytnych. Współczesne badania naukowe również potwierdzają pozytywny wpływ cynamonu na profilaktykę licznych zaburzeń oraz wspomożenie procesów trawiennych. A co jeszcze warto wiedzieć na temat tej wyjątkowej przyprawy? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części tekstu.

Gdzie kupić cynamon mielony?

Czy można dodać cynamon mielony do kawy?

Czy można dodawać cynamon mielony do herbaty?

Jak przechowywać cynamon mielony?

 • Cynamon mielony – kcal;

 • Zastosowanie cynamonu mielonego w codziennej kuchni i nie tylko;

 • Cynamon mielony – przepisy.

 • Czym jest i skąd pochodzi cynamon mielony?

  Cynamon uznawany jest za jedną z najpopdivarniejszych i najdłużej stosowanych przez człowieka przypraw. Jej smakiem zachwycali się zarówno starożytni Grecy, Rzymianie, Egipcjanie, Hindusi, jak również Chińczycy. Poza niewątpliwymi walorami smakowymi, doceniali oni cynamon również ze względu na niepowtarzalne właściwości zdrowotne.

  Chociaż przyprawa ta łatwo dostępna jest niemalże w każdym zakątku świata, tak naprawdę pochodzi ze Sri Lanki (a konkretnie z Cejlonu). Niemniej jednak, roślina, z której jest otrzymywana występuje również między innymi na terenach Indii, Chin, Tajlandii, na Mauritiusie, Madagaskarze, a nawet w niektórych regionach Ameryki Południowej. Cynamon otrzymywany jest z kory cynamonowca – wiecznie zielonego drzewa zaliczanego do rodziny wawrzynowatych. Na świecie możemy wyróżnić liczne jego gatunki. Do najpopdivarniejszych z nich zaliczamy cynamonowiec chiński, cejloński oraz kamforowy. W większości krajów wykorzystywana jest przede wszystkim mielona kora cynamonowca. Co ciekawe, divega ona gorzknieniu podczas długiego czasu gotowania. Dlatego też, cynamon dodaje się bezpośrednio przed zakończeniem przygotowywania posiłku. Warto wiedzieć, że na terenie Indii wykorzystuje się całą korę cynamonowca, która poddawana jest procesom smażenia w celu uzyskania jak najintensywniejszego aromatu. Jeszcze inaczej cynamon wykorzystywany jest w Chinach. Tam szczególnie doceniane są pąki cynamonowe, które charakteryzują się nieco delikatniejszym smakiem i aromatem.

  We współczesnym przemyśle farmaceutycznym na szeroką skalę wykorzystywana jest kora cynamonowca cejlońskiego, jak również otrzymywany z niej olejek. Ciekawostkę stanowi również fakt, iż cynamon w czasach starożytnych wykorzystywany był jako środek leczniczy nie tylko w kontekście ciała, ale również duszy. Wierzono, iż jest on w stanie odpędzić złe duchy. Ponadto, pradawni Egipcjanie wykorzystywali niniejszą przyprawę podczas procesu balsamowania zwłok. Cynamon mielony (dostępny w większości sklepów) charakteryzuje się brązową barwą oraz korzennym aromatem.

  Cynamon mielony – właściwości zdrowotne i wpływ na zdrowie człowieka

  Chociaż niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, tak naprawdę cynamon jest źródłem cennych dla zdrowia składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Dlatego też, wprowadzenie go do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, jest w stanie wpłynąć na poprawę samopoczucia i profilaktykę licznych zaburzeń.

  We współczesnym przemyśle farmaceutycznym, jak również w fitoterapii, cynamon wykorzystywany jest w leczeniu dolegliwości trawiennych, obejmujących wzdęcia, częste biegunki oraz skurcze żołądka. Dzieje się tak, ponieważ przyprawa ta odpowiedzialna jest za pobudzenie procesu wydzielania soków trawiennych, a dodatkowo za zwiększenie przyswajalności składników odżywczych spożywanych wraz z pokarmem. Co ciekawe, cynamon uznawany jest również za cenny antyseptyk. Pomaga on w zwalczaniu licznych bakterii i grzybów (również z rodziny Candida Albicans oraz Escherichia Coli). Tak jak w starożytności, tak i dziś, cynamon uznawany jest za cenne wsparcie w leczeniu przeziębienia i grypy. Wykorzystywany jest on również w zwalczaniu infekcji skórnych (na przykład pod postacią kurzajek).

  We współczesnej medycynie szczególną uwagę zwraca się na możliwość zastosowania niniejszej przyprawy w leczeniu cukrzycy, zaburzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego, jak również chorób nowotworowych. Liczne badania naukowe przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają, iż cynamon może odpowiedzialny być za neutralizację poziomu glukozy we krwi, jak również obniżanie stężenia hemoglobiny glikowanej. Co za tym idzie, wprowadzenie odpowiednich ilości cynamonu do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań w przebiegu cukrzycy typu II. Niemniej jednak, potwierdzenie leczniczego wpływu cynamonu na przebieg wspomnianych zaburzeń metabolicznych wymaga dalszych badań i obserwacji naukowych. Warto również wiedzieć, iż współcześni naukowcy na szeroką skalę poddają badaniom przeciwnowotworowe właściwości cynamonu. Niektóre doniesienia dowodzą, iż może on pozytywnie wpływać na obniżanie ekspresji białek w przypadku komórek raka szyjki macicy. Co ciekawe, badania wykazują również, że przyprawa ta może znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Wpływa ona bowiem na obniżanie poziomu ciśnienia krwi, jak również normalizację poziomu cholesterolu całkowitego.

  Chociaż cynamon wykazuje liczne właściwości lecznicze, należy pamiętać, iż jest on jedynie produktem wspierającym proces terapeutyczny, a nie go zastępującym. Dlatego też, nie można stosować niniejszej przyprawy zamiast środków farmaceutycznych zaleconych przez specjalistę. Ponadto, stosowanie cynamonu w celach leczniczych każdorazowo powinno konsdivtowane być z doświadczonym lekarzem lub farmaceutą.

  Wpływ cynamonu na zdrowie jamy ustnej

  Cynamon ze względu na swoje właściwości aseptyczne znajduje również zastosowanie w stomatologii. Okazuje się, iż jest on w stanie skutecznie odkażać kanały zębowe, a w połączeniu z cynkiem tworzyć cement dentystyczny. Warto również wiedzieć, iż przyprawa ta świetnie sprawdza się w łagodzeniu nieprzyjemnego oddechu w obrębie jamy ustnej. Dlatego też, picie ciepłej wody z dodatkiem cynamonu oraz goździków wpływa na utrzymanie przez długi okres uczucia świeżości i przyjemnego dla otoczenia oddechu.

  Przeciwwskazania dotyczące spożywania cynamonu mielonego

  Chociaż w większości przypadków spożywanie cynamonu mielonego jest bezpieczne dla naszego zdrowia, istnieją pewne przeciwwskazania związane z jego stosowaniem. Po pierwsze, szczególną ostrożnością w jego spożywaniu powinny wykazać się osoby zmagające się z chorobami wątroby lub zaburzeniami w obrębie woreczka żółciowego. Wszystko to za sprawą eugenolu zawartego w jego składzie (który może wpływać na właściwości żółci). Po drugie, podczas podawania cynamonu dzieciom poniżej 12 roku życia należy obserwować, czy nie dochodzi u nich do podrażnień skórnych. Ponadto, substancja ta jest alergenem pokarmowym. Dlatego też, bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej spożywania jest alergia na cynamon. W przypadku wystąpienia poniższych objawów po zastosowaniu cynamonu w dowolnej formie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub na szpitalny oddział ratunkowy.

  Objawy alergiczne, które mogą wystąpić po spożyciu cynamonu zarówno u dorosłych, jak i dzieci: świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry; podrażnienie i zaczerwienienie oczu; bóle i zawroty głowy; duszności; bóle brzucha i nudności.

  Cynamon mielony – cena

  Cynamon mielony sprzedawany jest zazwyczaj w porcjach o wadze 50 g. Za opakowanie niniejszego produktu zapłacimy około 3,00 – 7,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena cynamonu mielonego może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na kraj, z którego pochodzi dany produkt. Dzięki temu, zyskamy informacje niezbędne do określenia jego gatunku.

  Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące cynamonu mielonego

  Pytanie 1: Gdzie kupić cynamon mielony? Cynamon w mielonej formie dostępny jest w większości marketów spożywczych oraz salonów zielarskich. Niemniej jednak, warto poszukać niniejszego produktu w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W ten sposób zyskamy nie tylko możliwość zakupu w atrakcyjnej ofercie cenowej, ale również gwarancję najwyższej jakości cynamonu.

  Pytanie 2: Czy można dodać cynamon mielony do kawy? Cynamon mielony to bez wątpienia jedna z najbardziej aromatycznych przypraw. Dlatego też, bez przeszkód można podawać ją do aromatycznej kawy, w połączeniu z kardamonem oraz nutą imbiru. Wystarczy dodać odrobinę cynamonu do słodkiego cappuccino lub kawy latte, aby w kilka chwil przenieść się do wytwornej kawiarni w zimowe popołudnie.

  Pytanie 3: Czy można dodawać cynamon mielony do herbaty? Cynamon bez przeszkód możemy dodawać zarówno do kawy, jak i herbaty. Sporządzenie rozgrzewającego naparu z dodatkiem niniejszej przyprawy zapewni nam nie tylko niezwykłe doznania smakowe, ale również wesprze nasz układ odpornościowy w walce z przeziębieniem i wirusem grypy.

  Pytanie 4: Cynamon w laskach, czy mielony? Który z nich warto wybrać? Zarówno cynamon w laskach, jak i ten w postaci mielonej, charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem, aromatem i zawartością cennych dla zdrowia składników odżywczych. Dlatego też, wybór wyżej wymienionych form cynamonu zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji konsumenta.

  Pytanie 5: Jak przechowywać cynamon mielony? Niniejszą przyprawę najlepiej jest przechowywać w szczelnym zamknięciu, w suchym i wolnym od nadmiernego działania promieni słonecznych miejscu.

   


   

  Podsumowanie

  Cynamon to nie tylko aromatyczny dodatek do świątecznych potraw, ale przede wszystkim składnik, który jest w stanie pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jego stosowanie może przyczyniać się do profilaktyki licznych zaburzeń (w tym cukrzycy), jak również wspierać procesy trawienne, a tym samym zwiększać efektywność walki o zdrowy wygląd sylwetki.

  Bibliografia

  1. Anderson RA, Broadhurst CL, Polansky MM, Schmidt WF, Khan A, Flanagan VP i wsp. Isolation and characterization of polyphenol type-A polymers from cinnamon with insulin-like biological activity. J Agric Food Chem. 2004; 52(1): 65–70;
  2. Aravind R, Aneesh T, Bindu A, Bindu K. Estimation of phenolics and evaluation of antioxidant activity of Cinnamomumm alabatrum (Burm.F). Blume. Asian J Research Chem. 2012; 5(5): 628–632;
  3. Bolin Q, Panickar KS, Anderson RA. Cinnamon: Potential role in the prevention of insulin resistance, metabolic syndrome, and type 2 diabetes. J Diabetes Sci Technol. 2010; 4(3): 685–693;
  4. Czaikow P, Łaptiew J. Rośliny lecznicze i bogate w witaminy. Wyd. III. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne; 1987: 97–99;
  5. Dzienis-Strączkowska S. i wsp.: Cynamon – rola w leczeniu cukrzycy? Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Białymstoku;
  6. Kędzia A.: Aktywność olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) wobec bakterii beztlenowych. Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2011, s. 3-8;
  7. Kulczyński B. i wsp.: Znaczenie wybranych przypraw w chorobach sercowo-naczyniowych. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2016, 70, 1131-1141;
  8. Lee SC, Xu WX, Lin LY, Yang JJ, Liu CT. Chemical composition and hypoglycemic and pancreas-protective effect of leaf essential oil from indigenous cinnamon (Cinnamomum osmophloeum Kanehira). J Agric Food Chem. 2013; 61(20): 4905–4913;
  9. Ratajczak A. i wsp.: Suplementy diety w leczeniu cukrzycy typu 2 – fakty i kontrowersje. Farmacja współczesna, 2015, 8, 36-43;
  10. Sztaba D.: Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw. Rozmaitości, 2009, nr 1, t. 65;
  11. Thompson DC, Barhoumi R, Burghardt RC. Comparative toxicity of eugenol and its quinone methide metabolite in cultured liver cells using kinetic fluorescence bioassays. Toxicol Appl Pharmacol. 1998; 149 (1): 55–63;
  12. Zieliński-Pisklak M. i wsp.: Rośliny o działaniu hipoglikemizującym. Farmakoterapia, Warszawa, 15.10.2013.

  PRODUCENTVIVIO
  KRAJ POCHODZENIAWietnam / Indonezja
  WEGETARIAŃSKI
  WEGAŃSKI
  DARMOWA DOSTAWA od 199zł

  CIASTO DAKTYLOWO - ORZECHOWE
  PRZEPIS

  CIASTO DAKTYLOWO - ORZECHOWE

  Składniki:

  - 200 g mąki migdałowej
  - 30 g mąki pszennej
  - 3 jajka
  - 4 łyżki ksylitolu
  - 100 ml syropu z daktyli
  - pół kostki masła
  - 150 g suszonych daktyli
  - 100 g orzechów włoskich
  - 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  - pół łyżeczki cynamonu

  Wykonanie:

  Daktyle zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem przez kilka minut. Dodać cynamon i syrop daktylowy i zblendować na gładką masę.
  Mąki przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Masło z ksylitolem utrzeć na puszystą masę. Następnie cały czas ucierając dodawać po 1 jajku. Połączyć z masą daktylową. Dodać mąki i posiekane orzechy, delikatnie zamieszać.
  Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia formy i wstawić do nagrzanego do 190°C piekarnika. Piec ok. 50 minut. Pokroić w kwadratowe porcje.

  CIASTECZKA OWSIANE
  PRZEPIS

  CIASTECZKA OWSIANE

  Składniki:

  - 200 g mąki pszennej
  - 250 g płatków owsianych górskich
  - 240 g roztopionego masła
  - 1 łyżeczka sody
  - 200 g brązowego cukru
  - 2 jajka
  - szczypta soli
  - 1 łyżeczka cynamonu
  - 1 łyżeczka kardamonu
  - 60g posiekanych orzechów brazylijskich
  - 100 g ziarna słonecznika

  Wykonanie:

  Wymieszać osobno suche i mokre składniki. Do mokrych dodawać porcjami suche i dokładnie wymieszać. Odstawić do lodówki na pół godziny. Następnie z masy formować kulki wielkości orzecha włoskiego, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, lekko spłaszczać. Piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza ok. 20 min do zarumienienia.

  PODWIECZOREK Z KOMOSĄ RYŻOWĄ
  PRZEPIS

  PODWIECZOREK Z KOMOSĄ RYŻOWĄ

  Składniki:

  - 250 g jogurtu naturalnego
  - ok. 10 łyżeczek nasion chia
  - 100 g dżemu truskawkowego
  - pół szklanki białej komosy ryżowej
  - 2 łyżki ksylitolu
  - 2-3 jabłka
  - 2 łyżeczki cynamonu
  - garść dowolnych orzechów

  Wykonanie:

  Komosę gotujemy w wodzie z dodatkiem ksylitolu przez ok. 15 minut. Odcedzamy i odstawiamy do ostygnięcia.
  Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w dość grubą kostkę i dusimy na małym ogniu z dodatkiem cynamonu i kilku łyżek wody, od czasu do czasu mieszając.
  Pierwszą połowę nasion chia mieszamy z jogurtem naturalnym, drugą z dżemem truskawkowym.
  W pucharkach układamy warstwowo: jogurt naturalny z chia, dżem truskawkowy z chia, ugotowaną komosę ryżową, prażone jabłka. Całość posypujemy ulubionymi orzechami i odstawiamy do lodówki do całkowitego schłodzenia.

  CIASTO MARCHEWKOWE Z MORELAMI
  PRZEPIS

  CIASTO MARCHEWKOWE Z MORELAMI

  Składniki:

  - 4 jajka;
  - ½ szklanki cukru trzcinowego;
  - 1 szklanka mąki pszennej typu 550;
  - 1 szklanka mąki pszennej typu 2000;
  - 100g masła sklarowanego;
  - 3 szklanki tartej marchwi;
  - 2 łyżeczki proszku do pieczenia;
  - 1 garść orzechów włoskich;
  - 1 garść suszonych moreli;
  - 1 łyżeczka imbiru;
  - 1 łyżeczka cynamonu.

  Sposób przygotowania:

  Jajka oraz cukier ubij na puszystą masę, następnie dodaj do niej masło sklarowane i dalej ubijaj;

  W osobnej misce wymieszaj ze sobą: obie mąki, startą marchew, proszek do pieczenia, imbir, cynamon, posiekane orzechy włoskie oraz morele;

  Połącz ze sobą wszystkie składniki i zmiksuj je na gładka masę;

  Wyłóż keksówkę papierem do pieczenia;

  Nastaw piekarnik na 180oC;

  Przelej ciasto do keksówki, włóż je do piekarnika i piecz przez około 40-45 minut.

  Jeśli masz na to ochotę, na koniec możesz posypać ciasto odrobiną cukru pudru.

  Jabłka zapiekane z migdałową nutą
  PRZEPIS

  Jabłka zapiekane z migdałową nutą

  Składniki:

  - 2 twarde jabłka
  - 2 łyżeczki masła migdałowego
  - 1 łyżeczka cukru waniliowego (lub wanilia mielona i cukier trzcinowy)
  - 0,5 łyżeczki cynamonu
  - 4 kostki czekolady mlecznej

  Sposób wykonania:

  Górną cześć jabłek odkrawamy i wydrążamy gniazdo nasienne. Owoce kładziemy na folii aluminiowej. Do wnętrza wkładamy masło migdałowe i czekoladę, całość posypujemy cynamonem i cukrem waniliowym. Przykrywamy górną częścią jabłka. Przyrządzone owoce zawijamy dokładnie folią i układamy na grillu. Pieczemy do 30 min.

  Marchewkowe Smoothie
  PRZEPIS

  Marchewkowe Smoothie

  Składniki:

  - 2 niewielkie marchewki
  - 1 zmrożony banan
  - 2-3 daktyle suszone
  - 4-6 orzechów włoskich
  - 1 szklanka mleka
  - przyprawy zmielone: cynamon, imbir, kardamon

  Wykonanie:

  Wszystkie składniki wrzuć do miksera i miksuj na najwyższych obrotach. 
  Smacznego.

  Bezglutenowe ciasteczka goździkowe
  PRZEPIS

  Bezglutenowe ciasteczka goździkowe

  Składniki:

  - Około 150-160g mąki kasztanowej;
  - Około 80-90g mąki kokosowej;
  - Około 50g cukru trzcinowego;
  - 100g masła sklarowanego;
  - 1 łyżeczka zmielonych goździków;
  - ½ łyżeczki cynamonu;
  -1 łyżka kakao.

  Sposób przygotowania:

  Suche składniki przełóż do dużej miski, a następnie wymieszaj je przy pomocy łyżki;
  W niewielkim rondelku rozgrzej masło klarowane, a następnie dodaj je do składników w misce;
  Przy pomocy dłoni dokładnie wyrób ciasto tak, aby stanowiło zwartą i sprężystą masę;
  Rozwałkuj ciasto na grubość około 0,5 centymetra;
  Wytnij ciasteczka o dowolnym kształcie;
  Wyłóż blachę papierem do pieczenia i rozgrzej piekarnik do temperatury 180oC;
  Piecz ciasteczka przez około 10-15 minut, aż się zarumienią.

  Jeśli masz na to ochotę, do ciasteczek możesz również dodać pozbawione pestek wiśnie lub inne owoce letnie. Dzięki temu, ciastka nabiorą nieco słodszego smaku.

  Pyszny deser z dodatkiem brązowego ryżu
  PRZEPIS

  Pyszny deser z dodatkiem brązowego ryżu

  Składniki:

  - Około 60g brązowego ryżu;
  - 2 łyżeczki serka mascarpone;
  - 2 garści borówek amerykańskich;
  - 2 kostki gorzkiej czekolady;
  - Szczypta kardamonu;
  - 1 łyżeczka cukru kokosowego;
  - Szczypta cynamonu.

  Sposób przygotowania:

  Ugotuj ryż w wodzie z dodatkiem cynamonu oraz kardamonu;
  Ugotowany ryż wymieszaj z 1 łyżeczką cukru kokosowego oraz serkiem mascarpone;
  Masę ryżową delikatnie wymieszaj z borówkami;
  Przygotowany deser przełóż do 2 niewielkich pucharków;
  Pokrój (lub zetrzyj) czekoladę i posyp nią przygotowany deser.

  Pożywna owsianka z dodatkiem miodu spadziowego
  PRZEPIS

  Pożywna owsianka z dodatkiem miodu spadziowego

  Składniki:

  - 5 łyżek naturalnych płatków owsianych;
  - 200 ml ciepłego mleka sojowego;
  - 1 łyżeczka miodu spadziowego;
  - 1 łyżka posiekanych rodzynek;
  - 1 pokruszony orzech włoski;
  - Szczypta cynamonu;
  - 1 gruszka.

  Sposób przygotowania:

  Zalej płatki owsiane ciepłym mlekiem i odczekaj około 5 minut;
  Do miękkiej owsianki dodaj: miód, cynamon oraz posiekane rodzynki. Całość delikatnie wymieszaj i odczekaj krótką chwilę;
  Gruszkę dokładnie umyj, pokrój w kostkę, a następnie ułóż na owsiance;
  Gotowe danie posyp pokruszonym orzechem włoskim i gotowe.

  Dyniowe latte z dodatkiem miodu lipowego
  PRZEPIS

  Dyniowe latte z dodatkiem miodu lipowego

  Składniki:

  - 100ml espresso;
  - 150ml mleka (1,5% tłuszczu);
  - 1 łyżka puree z dyni;
  - 1 łyżeczka miodu lipowego;
  - Szczypta tartego imbiru;
  - Szczypta ostrej papryki;
  - Szczypta cynamonu.

  Sposób przygotowania:

  W niewielkiej miseczce wymieszaj ze sobą puree z dyni, miód lipowy oraz tarty imbir;
  Przełóż puree z dodatkami na dno wysokiego kubka;
  Spień mleko i wlej do kubka;
  Delikatnie przelej espresso do kubka z mlekiem (tak, aby na wierzchu powstała pianka z mleka);
  Posyp kawę odrobiną cynamonu oraz ostrej papryki;
  Przed spożyciem delikatnie wymieszaj całość.

  Rozgrzewający napój z dodatkiem aromatycznego cynamonu
  PRZEPIS

  Rozgrzewający napój z dodatkiem aromatycznego cynamonu

  Składniki:

  Sposób przygotowania:

  Na dnie kubka ułóż łyżkę miodu lipowego oraz tarty imbir;
  Na miodzie ułóż pokrojone cienko plastry cytryny, a następnie dodaj przyprawy;
  Zalej całość gorącą wodą, delikatnie wymieszaj i gotowe.

  Mus gruszkowy z łuską babki jajowatej
  PRZEPIS

  Mus gruszkowy z łuską babki jajowatej

  Składniki:

  - 1 kg gruszek
  - 0,5 szklanki cukru/ksylitolu/erytrytolu
  - kilka goździków
  - cynamon do smaku
  - sok z jednej cytryny
  - 50 g łuski babki jajowatej

  Wykonanie:

  Pokrojone gruszki gotować do miękkości wraz z cukrem w niewielkiej ilości wody. Dodać przyprawy i sok z cytryny. Gotować jeszcze przez około 15 minut. Masę przetrzeć przez sito lub zblendować. Do musu dodać łuskę babki jajowatej i dokładnie wymieszać.

  Przepis na doskonałą kawę z dodatkiem kardamonu
  PRZEPIS

  Przepis na doskonałą kawę z dodatkiem kardamonu

  Jeśli chcesz cieszyć się smakiem doskonałej kawy o korzennym aromacie, wbrew pozorom nie musisz udawać się do wykwintnej kawiarni. Przygotowanie takiego napoju jest niezwykle proste. W tym celu potrzebujesz:

  - 150ml chłodnego mleka migdałowego;
  - 100ml mocnego naparu z ulubionej kawy;
  - 1 łyżeczki syropu dyniowego;
  - 1 łyżeczki miodu;
  - Szczypty kardamonu;
  - 1 łyżeczki świeżo startego imbiru;
  - Szczypty cynamonu.

  Imbir, miód oraz syrop dyniowy wymieszaj ze sobą, a następnie przelej na dno wysokiej szklanki, w której masz zamiar podać kawę. Przy pomocy spieniaczki spień mleko i wlej je do szklanki. Napar z kawy przelej do małego dzbanka z dziubkiem, a następnie powoli (po ściance) dodawaj do mleka. Gotową kawę posyp kardamonem oraz cynamonem. Przed spożyciem wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i gotowe.

  Dietetyczny budyń kasztanowy
  PRZEPIS

  Dietetyczny budyń kasztanowy

  Składniki:

  - woda – ½ szklanki
  - mleko orkiszowe – ½ szklanki
  - mąka kasztanowa – 2 łyżki
  - cynamon – ½ łyżeczki
  - kakao naturalne – ½ łyżeczki
  - ulubione bakalie (garść)

  Przygotowanie:

  Rozmieszaj dokładnie mleko orkiszowe, wodę i mąkę kasztanową, dodaj cynamon i kakao
  Mieszankę zagotuj, cały czas mieszając, by nie doprowadzić do powstania grudek, zdejmij z palnika, gdy budyń zacznie gęstnieć
  Przełóż budyń do miseczek, posyp ulubionymi bakaliami (rodzynki, orzechy, żurawina), podawaj na ciepło

  Pyszne placuszki śniadaniowe z dodatkiem kremu pistacjowego
  PRZEPIS

  Pyszne placuszki śniadaniowe z dodatkiem kremu pistacjowego

  Składniki:

  - 100g płatków owsianych;
  - 50g mąki razowej;
  - 50g mąki pszennej typu 550;
  - 150-200ml wybranego mleka;
  - Szczypta cynamonu;
  - 1 łyżka kremu pistacjowego;
  - 1 banan;
  - 1 łyżka miodu lipowego.

  Sposób przygotowania:

  Obierz banana ze skórki, a następnie rozdrobnij go przy pomocy widelca i wymieszaj z mlekiem;

  Do niewielkiej miski przesyp suche składniki: płatki owsiane, obie mąki oraz cynamon;

  Do suchych składników dodaj mleko z bananem oraz krem pistacjowy;

  Mieszaj całość tak długo, aż otrzymasz jednolitą masę;

  Jeśli masa będzie zbyt gęsta, dodaj odrobinę mleka;

  Placuszki smaż na patelni bez tłuszczu;

  Gotowe placki polej odrobiną miodu i jeśli masz na to ochotę, posyp świeżymi owocami (np. malinami lub borówkami).

  Przepis na pyszne ciastka z amarantusem ekspandowanym
  PRZEPIS

  Przepis na pyszne ciastka z amarantusem ekspandowanym

  Składniki:

  - Około 250g bananów;
  - 90g amarantusa ekspandowanego;
  - 1 łyżeczka cynamonu;
  - 2 łyżki masła orzechowego typu crunchy;
  - 1 łyżka wiórków kokosowych.

  Sposób przygotowania:

  Obierz banany ze skórki, a następnie zmiksuj je na gładki mus;
  Do bananów dodaj cynamon, masło orzechowe, amarantus ekspandowany oraz wiórki kokosowe;
  Wyłóż blachę papierem do pieczenia i uformuj na niej ciasteczka o dowolnej wielkości;
  Rozgrzej piekarnik do temperatury 180oC i piecz w nim ciasteczka przez około 20 minut.

  Jeśli masz na to ochotę, do ciasteczek możesz dodać odrobinę miodu lub ksylitolu.

  Konfitura śliwkowa z octem różanym
  PRZEPIS

  Konfitura śliwkowa z octem różanym

  Składniki:

  - 3 kg śliwek węgierek
  - 150 g cukru
  - 60 ml octu z płatków róży
  - 50 ml wody
  - 10 g rozmarynu
  - szczypta sproszkowanego cynamonu i goździków
  - 40 ml rumu

  Przygotowanie:

  Śliwki umyć, wydrążyć pestki, umieścić w wysokiej formie do pieczenia, zalać wrzącą wodą, dodać cukier, rozmaryn, ocet z płatków róży i pozostałe przyprawy
  Całość włożyć go pieca rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza na około 1,5 h, od czasu do czasu mieszając
  Śliwki wyjąć z pieca, włożyć do garnka, zalać rumem i doprowadzić do wrzenia, wedle uznania na tym etapie można dosłodzić lub dodać więcej octu
  Gotową gorącą konfiturę przekładać do wyparzonych słoików, szybko zakręcić wieczko i odwrócić do góry dnem, pozostawić do wystygnięcia.

  Kruche ciasteczka na gęsim smalcu
  PRZEPIS

  Kruche ciasteczka na gęsim smalcu

  Składniki:

  - 70g mąki owsianej (może być również gryczana lub jaglana)
  - 2 łyżki smalcu gęsiego
  - 1 łyżka masła orzechowego bez dodatków
  - 1/3 szklanki przegotowanej, letniej wody
  - 1/3 szklanki mleka
  - 2 łyżki miodu
  - ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  - cynamon, laska wanilii

   Przygotowanie:

  Mąkę wymieszać ze smalcem, masłem orzechowym i miodem, dodać letnią wodę.
  Do jednolitej masy dolać mleko, wsypać proszek do pieczenia, cynamon, dodać ziarenka wanilii i dokładnie wymieszać.
  Ciasteczka nakładać łyżką na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, delikatnie spłaszczać. Piec ok. 25 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza do zarumienienia

  NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

  Dieta sokowa – poznaj jej najważniejsze zasady i skutki dla zdrowia

  Temat diet i odchudzania od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wszystko to ze względu na fakt, iż z roku na rok wzrasta na świecie liczba osób zmagających się z problemem nadwagi i otyłości. Konsekwencji nadmiernej masy ciała i niezdrowego stylu życia jest wiele, począwszy od złego samopoczucia, a na chorobach nowotworowych i kardiologicznych kończąc. […]

  czytaj więcej...

  NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

  Dieta lekkostrawna – zastosowanie, efekty

  Dieta łatwostrawna, zwana również lekkostrawną jest prostą modyfikacją podstawowego racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Polega na doborze odpowiednich produktów spożywczych i technik kulinarnych. Jej funkcją jest odciążenie przewodu pokarmowego przez ułatwienie trawienia i wchłaniania składników odżywczych, a tym samym poprawa stanu zdrowia. Ma szerokie zastosowanie w zakładach leczniczych. Jest bazą do planowania diet szczegółowych, które w […]

  czytaj więcej...

  NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

  Post dr Ewy Dąbrowskiej – zasady, wady i zalety

  Temat oczyszczania, który z reguły opiera się na głodówkach wciąż wzbudza wiele kontrowersji zwłaszcza w środowiskach medycznych. Z jednej strony przeciwnicy tych metod uważają je za niezwykle ryzykowne, wyniszczające i nieskuteczne na dłuższą metę. Z drugiej strony zwolennicy podkreślają niezwykły wpływ diet oczyszczających nie tylko na utratę nadmiernych kilogramów, ale również na poprawę procesów metabolicznych […]

  czytaj więcej...

  NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

  Jak schudnąć szybko i zdrowo?

  Z roku na rok w Polsce coraz więcej osób zmaga się z problemem nadwagi i otyłości. Dlatego też, poszukują oni skutecznych metod, dzięki którym będą w stanie zmniejszyć zawartość tkanki tłuszczowej w swoim organizmie. Niestety, wiele osób podchodzi do odchudzania w nieracjonalny i często niebezpieczny dla zdrowia sposób. Warto bowiem wiedzieć, że podstawą diety redukcyjnej […]

  czytaj więcej...