info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Czy picie wody w nadmiernych ilościach może nam zaszkodzić?

Woda to zdrowie! Jednakże, czy picie jej w nadmiernych ilościach może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia? Jaką ilość płynów powinniśmy dostarczać do naszego organizmu w ciągu dnia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Fala upałów, która dotarła do nas w ciągu ostatnich tygodni, zmusza nas do dbania o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Na każdym kroku słyszymy, aby w czasie gorących dni zawsze mieć przy sobie butelkę chłodnej wody. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać właściwy poziom nawodnienia, a dodatkowo zmniejszyć ryzyko odwodnienia organizmu i zyskać lepsze samopoczucie. Okazuje się jednak, że picie zbyt dużej ilości wody może wywierać negatywne skutki dla zdrowia. Dlaczego tak się dzieje?

Infografika Czy picie wody w nadmiernych ilościach może nam zaszkodzić?

Czy picie nadmiernych ilości wody może nam zaszkodzić?

Picie wody, choć w większości przypadków wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, w nadmiernych ilościach może doprowadzić do licznych zaburzeń, wśród których możemy wyróżnić: zaburzenia czynności nerek oraz gospodarki elektrolitowej. Niniejszy problem najczęściej spotyka osoby, które przywiązują szczególną uwagę do wyglądu swojej sylwetki, w tym sportowców oraz osoby odchudzające się. Dostarczanie do swojego organizmu nadmiernych ilości płynów doprowadza do zwiększenia obciążenia oraz wysiłku zarówno serca, jak i układu moczowego. Ponadto, szkodliwy wpływ na stan zdrowia niektórych osób może wywierać przekonanie, iż woda pomaga schudnąć. Wówczas, osoby zmagające się z problemami dotyczącymi zaburzeń odżywania często doprowadzają do swojego organizmu blisko 6, a nawet 10 litrów wody dziennie, co stanowi ekstremalne obciążenie dla wydolności wielu układów w ciele człowieka. Okazuje się również, że obsesyjne spożywanie wody może doprowadzić do rozwoju psychogennego nadmiernego pragnienia. W takiej sytuacji, osoba odczuwa nieustępliwe poczucie suchości w ustach, które bezskutecznie próbuje ugasić kolejnymi szklankami wody.

Jakie inne, negatywne konsekwencje może wywierać picie wody w nadmiernych ilościach?

Okazuje się, że spożywanie zbyt dużej ilości płynów może doprowadzić do „zatrucia wodnego”, które we wczesnej fazie można rozpoznać na podstawie poniższych objawów:

  • Ogólne osłabienie organizmu;
  • Nudności,
  • Zawroty głowy; oraz
  • Opuchlizna twarzy i okolic brzucha.

Ponadto, w zaawansowanych przypadkach, zatrucie wodne doprowadzić może do wywołania innych, zagrażających naszemu zdrowiu objawów, takich jak:

  • Silne bóle głowy;
  • Wymioty;
  • Uczucie rozkojarzenia, a nawet zaburzenia świadomości.

W nielicznych przypadkach, spożywanie ekstremalnych ilości wody może doprowadzić nawet do sytuacji zagrożenia życia lub wywołania śpiączki.

Ile wody dziennie powinniśmy pić?

Według zaleceń lekarzy, każdego dnia powinniśmy przyjmować przynajmniej 2,5 litra płynów, a w upalne dni nawet 3 litry – to około 12 szklanek wody. Dzięki takiej ilości płynów będziemy w stanie uzyskać odpowiedni poziom nawodnienia, a dodatkowo oczyścić organizm z nadmiernej ilości toksyn. Niemniej jednak, ilością spożywanej wody, której nie powinniśmy przekraczać w ciągu dnia jest 6 litrów – około 24 szklanek. W takim przypadku może dojść do znacznego obciążenia układu wydalniczego, a w niektórych przypadkach nawet do wywołania objawów zatrucia wodnego.

Sprawdź opinie o naszym sklepie