DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ PRZY ZAKUPIE WYBRANYCH PRODUKÓW    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Pokrzywa liść cięty 100g - VIVIO

Pokrzywa liść cięty 100g, pokrzywa liść, właściwości, na co

Pokrzywa liść cięty 100g - VIVIO

3,49 zł

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Pokrzywa liść - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKA
Polska/AlbaniaVIVIO

pokrzywa


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Pokrzywa liść - Zastosowanie

Zastosowanie liści pokrzywy w codziennej kuchni i nie tylko

Pokrzywa może stosowana być zarówno jako dodatek do świeżych soków warzywno-owocowych, jak również uzupełnienie naparów ziołowych. Niniejsza roślina stanowi również podstawę do przygotowania pełnego wartości odżywczych soku. Ponadto, liście pokrzywy doskonale sprawdzą się w pielęgnacji włosów oraz skóry. Warto również wiedzieć, iż ta roślina, dzięki swojemu oryginalnemu smakowi, może stanowić nieoczywisty dodatek do domowych zup, sałatek, a nawet farszu do pierogów.

Przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Produkt może zawierać: gluten, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne.

Pokrzywa liść - Materiały video

Pokrzywa liść - Opis produktu

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych liści pokrzywy

Pokrzywa jest dobrze nam znaną rośliną, która większości z nas kojarzy się z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, po bezpośrednim kontakcie z jej liśćmi. Niemniej jednak, pokrzywa to nie tylko przydrożny chwast, ale także niezwykła skarbnica cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Właściwości lecznicze niniejszej rośliny znane były i stosowane w ziołolecznictwie już od wielu pokoleń, a jej skuteczność we wspomaganiu leczenia niektórych zaburzeń potwierdzają liczne badania naukowe. Okazuje się bowiem, iż spożywanie naparu przyrządzonego z liści pokrzywy pozytywnie może wpływać nie tylko na poprawę kondycji naszych włosów, ale również na usuwanie nadmiernych ilości wody z organizmu. A co jeszcze warto wiedzieć na temat tej niezwykłej rośliny?

Gdzie kupić pokrzywę w liściach?

Pokrzywa – jak parzyć ją w prawidłowy sposób?

Pokrzywa liść – na co pomaga?

  • Zastosowanie liści pokrzywy w codziennej kuchni i nie tylko;

  • Przepisy z dodatkiem pokrzywy w liściach.

Czym są i skąd pochodzą liście pokrzywy?

Pokrzywa zwyczajna to roślina jednoroczna, która zaliczana jest do rodziny pokrzywowatych. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, uznawana jest za jedną na najcenniejszych roślin stosowanych obecnie w fitoterapii. W naturalnych warunkach pokrzywa występuje na terenach pastwisk, polan oraz wilgotnych lasów, brzegach jezior oraz rzek. Niniejszą roślinę możemy spotkać zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy. Ponadto, pokrzywa zwyczajna dziko rośnie na terenach Azji, Afryki Północnej oraz Ameryki Północnej. Liście pokrzywy większości z nas kojarzą się z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia i/lub pieczenia, a nawet występowaniem charakterystycznej pokrzywki. Niemniej jednak, roślina ta ma do zaoferowania człowiekowi znacznie więcej. Dlatego też, szeroko wykorzystywana jest zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetyce. Co ciekawe, niezwykłe właściwości pokrzywy zwyczajnej znane były już w starożytnej Grecji. W swoich pracach opisywał je sam Hipokrates. Warto również wiedzieć, że pokrzywa stanowiła niezwykle ważną roślinę dla pradawnych Słowian. Uznawana była ona przez nich za skuteczną ochronę przed złymi urokami.

We współczesnych czasach, coraz większą uwagę przywiązuje się do zawartych w pokrzywie czynnych związków biologicznych, które pozytywnie mogą wpływać na funkcjonowanie organizmu człowieka. Okazuje się, iż roślina ta jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu zarówno niezbędne witaminy (takie jak: witamina A, C, E i K), jak i wartościowe związki mineralne (takie jak: wapń, magnez, żelazo oraz krzem). Dodatkowo, pokrzywa zawiera w sobie dużą ilość flawonoidów i składników lotnych. Natomiast za właściwości wywołujące nieprzyjemne uczucie pieczenia odpowiadają zawarte w liściach pokrzywy substancje: kwas mrówkowy, histamina i serotonina. Warto przy tym pamiętać, że pokrzywa jest rośliną, która wywoływać może silną reakcję alergiczną u niektórych osób.

Pokrzywa liść – właściwości zdrowotne i wpływ na zdrowie

Preparaty przygotowane na bazie liści pokrzywy mogą wpływać na poprawę przemiany materii, jak również działać moczopędnie. Dodatkowo, udowodniono iż roślina ta jest w stanie zmniejszać obfitość krwawień. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, pokrzywa (ze szczególnym uwzględnieniem jej liści) znajduje zastosowanie w leczeniu licznych zaburzeń stanu zdrowia, takich jak: częste krwawienia z nosa, krzywica, a nawet hemofilia. Warto również wiedzieć, że liście pokrzywy stanowią częste wsparcie w terapii anemii. Badania naukowe dowodzą, iż wprowadzenie pokrzywy do zdrowej diety i aktywnego trybu życia może sprzyjać zmniejszaniu ryzyka rozwoju cukrzycy typu II, jak również infekcji w obrębie układu moczowego. Ponadto, liście pokrzywy mogą wpływać na oczyszczenie organizmu ze złogów kwasu moczowego oraz na zwężanie naczyń krwionośnych.

Nie bez znaczenia są również właściwości pielęgnacyjne niniejszej rośliny. Okazuje się, iż może ona stanowić cenne wsparcie w terapii zaburzeń o charakterze dermatologicznym. Wykorzystywana jest ona między innymi w leczeniu aft oraz zakażeń grzybiczych skóry. Dodatkowo, napar przygotowany na bazie liści pokrzywy może sprzyjać łagodzeniu infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych. Natomiast świeże liście mogą wpływać na minimalizowanie dolegliwości bólowych związanych z przebiegiem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), rwy kulszowej, a nawet artretyzmu. Warto przy tym pamiętać, że pokrzywa i sporządzone na jej bazie produkty są jedynie elementami wspierającymi proces leczenia. Dlatego też, w żadnym przypadku nie należy stosować niniejszej rośliny jako zamiennika dla środków farmaceutycznych, zaleconych przez lekarza prowadzącego. Ponadto, stosowanie liści pokrzywy w celach leczniczych powinno konsultowane być ze specjalistą odpowiedzialnym za prowadzenie naszego przypadku.

Liść pokrzywy na włosy

Pokrzywa jest często wybierana przez osoby, które zmagają się z wyraźnym osłabieniem kondycji swoich włosów. Okazuje się bowiem, iż roślina ta może zbawiennie wpływać nie tylko na wsparcie procesu leczenia łupieżu, czy zakażeń grzybiczych w obrębie skóry głowy, ale również na poprawę wyglądu włosów. Dlatego też, liście pokrzywy stanowią częsty składnik szamponów, odżywek oraz maseczek przeznaczonych do pielęgnacji zniszczonych włosów. Ponadto, na poprawę wyglądu końcówek, jak również przyspieszenie procesu wzrostu włosów, wpływa regularne spożywanie naparów ziołowych z udziałem liści pokrzywy. Dodatkowo, cennym wsparciem w pielęgnacji zniszczonych włosów może okazać się stosowanie płukanek z liści pokrzywy. Systematyczne wykonywanie tego typu zabiegów jest w stanie doprowadzić do zwiększenie witalności włosów, jak również wyraźnego ich wzmocnienia. Warto jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem stosowania preparatów na bazie pokrzywy upewnić się, czy po kontakcie z niniejszym ziołem nie mamy do czynienia z występowaniem reakcji alergicznej.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania liści pokrzywy

Przed spożywaniem liści pokrzywy powinny wzbraniać się kobiety, które zmagają się z chorobami w obrębie dróg rodnych. Dodatkowo, roślina ta nie może spożywana być przez osoby, u których zdiagnozowano przewlekłą niewydolność nerek. Wszystko to za sprawą właściwości moczopędnych pokrzywy, które mogą doprowadzić do przeciążenia układu moczowego. Warto również wiedzieć, że stosowanie naparu z liści pokrzywy nie jest wskazane w przypadku osób, które przygotowują się do zabiegu chirurgicznego lub są bezpośrednio po operacji. Ponadto, bezwzględnym przeciwwskazaniem do spożywania niniejszej rośliny jest występowanie alergii.

Pokrzywa liść EKO – cena

Liście pokrzywy sprzedawane są zazwyczaj w opakowaniach o wadze 100 gramów. Za opakowanie takiego produktu zapłacimy około 4,00-10,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena produktu może różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora. Kupowanie pokrzywy w formie suszonych liści jest całkowicie bezpieczne. Zdarza się, iż rośliny zbierane przez nas osobiście na przydrożnych polanach mogą obfitować w nadmierną ilość substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Dlatego też, zaleca się, aby kupować gotowe produkty ze sklepów ze zdrową żywnością, w których znajdziemy najwyższą jakość i gwarancję bezpieczeństwa, iż rośliny przeznaczone do produkcji uprawiane były w wolnych od zanieczyszczeń warunkach.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące liści pokrzywy

Pytanie 1: Gdzie kupić pokrzywę w liściach? Pokrzywę w liściach możemy kupić zarówno w marketach spożywczych, sklepach zielarskich, jak i aptekach. Niemniej jednak, warto poszukać ich również w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Wówczas nie tylko otrzymamy możliwość zakupu produktu w najwyższej jakość, ale również w atrakcyjnej cenie.

Pytanie 2: Pokrzywa – jak parzyć ją w prawidłowy sposób? Łyżeczkę suszonych liści pokrzywy należy zalać 200ml wrzącej wody, a następnie odstawić pod przykryciem na około 10 minut. Tak przygotowany napar można spożywać dwa razy dziennie. Na przykład, rano i wieczorem. Warto również wiedzieć, iż liście pokrzywy doskonale odnajdują się w połączeniu z kardamonem, imbirem, jak również goździkami. Tak przygotowana herbata nie tylko będzie wykazywała właściwości oczyszczające, ale również rozgrzewające.

Pytanie 3: Pokrzywa liść – na co pomaga? Liście pokrzywy mogą okazać się pomocne w leczeniu zmian grzybiczych w obrębie skóry. Ponadto, mogą one łagodzić objawy bólowe w przebiegu chorób zapalnych stawów. Warto również wiedzieć, iż płukanka przygotowana na bazie liści pokrzywy uwalnia skórę głowy od uporczywego łupieżu i związanego z nim uczucia swędzenia. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować liści pokrzywy zamiast środków leczniczych zaleconych przez lekarza prowadzącego.

 

pokrzywa

 

Podsumowanie

Pokrzywa to coś znacznie więcej niż przydrożny chwast. To roślina, która skrywa w sobie całą masę cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Jej regularne stosowanie, w połączeniu ze zdrową dietę i systematyczną aktywnością fizyczną, może przyczynić się do poprawy funkcjonowania naszego organizmu, w tym do zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II w przyszłości. Warto również pamiętać, iż spożywanie naparu z liści pokrzywy doskonale wpływa na poprawę kondycji naszych włosów.

Bibliografia

  1. Andersen S, Wold JK. Water-soulbe glycoprotein from Urtica dioica leaves. Phytochem 1978; 17(11):1875-7;
  2. Basaran N, Akbay P, Basaran AA i wsp. In vitro immunomodulatory activity of flavonoid glycosides from Urtica dioica L. Phytother 2003; 17(1):34-7;
  3. Bebłowska B. , Guzowska J. , Rośliny lecznicze opis, zbiór, zastosowanie. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987;
  4. Daher CF, Baroody KG, Baroody GM. Effect of Urtica dioicia extract intake upon blood lipid profile in the rats. Fitoter 2006; 77:183-8;
  5. EMEA. Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC). Assessment report on Urtica dioica L., Urtica urens L., their hybrids or their mixtures, radix. London 2009;
  6. Fiedoruk Ł. , Mazik M. , Pastwa M. , Leksykon ziół część 1 i część 2. Gazeta Wyborcza, Bielsko Biała 2016;
  7. Hartmann RW, Mark M, Soldati F. Inhibition of 5a-reductase and aromatase by PHL-00801 (Prostatonins), a combination of PY 102 (Pygeum africanum) and UR 102 (Urtica dioica) extracts. Phytomed 1996, 3:121-8;
  8. Kozłowski J, Szczyglewska D. Biologia kiełkowania nasion roślin leczniczych. XVII. Diaspory gatunków z rodziny Urticaceae. Herba Pol 1995; 41(4):178-85;
  9. Krakus R, Spitrller G. Phenolic compounds from roots of Urtica dioica. Phytochem 1990; 29(5):1653-9;
  10. Niedworok J, Jankowska B. Działanie farmakologiczne pokrzywy zwyczajnej. Wiad Ziel 1997; 1:1225;
  11. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987, 301–304;
  12. P. Mittman. Randomized, double-blind study of freeze-dried Urtica dioica in the treatment of allergic rhinitis. Planta Med. 1990; 56:44-7;
  13. Różański H. Pokrzywa – Urtica w fitoterapii. Poznań – Swarzędz 2007;
  14. Raport Zakładu Epidemiologii Chorób Reumatycznych Instytutu Reumatologii w Warszawie „Nasze zdrowie, nasze dolegliwości” 2002;
  15. Stanisławska I., Pokrzywa – właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy, poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne-pokrzywy_34065.html;
  16. Węglarz Z, Karaczun W. Wpływ wieku plantacji i terminu zbioru ziela na plonowanie i skład chemiczny pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.). Herba Pol 1996; 42(2):88-95.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów