Przypominamy, że w czasie darmowej dostawy punkty za zakupy zostają naliczone, jednak w tym dniu nie można wykorzystać kodów rabatowych.
Jeśli posiadasz punkty w programie lojalnościowym możesz je wykorzystać. Sprawdź szczegóły.
Jak powinna wyglądać dieta dla cukrzyków?
Cukrzyca jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jest zaburzeniem przemiany cukru w organizmie. W dużej mierze za przyczyny rozwoju cukrzycy uznaje się prowadzony latami niezdrowy tryb życia. Skuteczne zapobieganie rozwojowi choroby jest zależne m.in. od tego, czy prawidłowo się odżywiamy i czy prowadzimy aktywny tryb życia.
Liczba osób chorujących na cukrzycę stale wzrasta. Nie każdy jest świadomy tego, że choruje. Cukrzyca typu 2 rozwija się najczęściej u osób w średnim i starszym wieku. Idzie w parze z nadwagą i siedzącym trybem życia. Chorobę tę wiąże się z zespołem metabolicznym, określanym, jako zbiór czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na choroby naczyniowo-sercowe. Jego składowymi są m.in. nadciśnienie tętnicze, otyłość brzuszna oraz insulinoodporność. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza mieszkańcy krajów rozwijających się. Przyczyną wszystkiego jest brak ruchu, spożywanie produktów wysokokalorycznych i nieprowadzenie profilaktyki.
Dieta dla cukrzykówOdpowiednio dobrana dieta poprawia samopoczucie, reguluje poziom cukru we krwi, ułatwia wchłanianie leków i zapobiega hipoglikemii. Posiłki powinny być lekkostrawne. Chorując na cukrzycę typu 2 wskazane jest spożywanie częstych, a niewielkich posiłków. Zawartość węglowodanów nie powinna przekraczać 50%. Podstawowym źródłem składników odżywczych powinny być owce i warzywa oraz produkty o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości błonnika.
Z diety należy wyeliminować przede wszystkim:
- biały cukier
- napoje gazowane
- produkty słodzone glukozą lub syropem glukozowo-fruktozowym
Czym uzupełnić dietę?
- pieczywem pełnoziarnistym
- makaronami pełnoziarnistymi
- ryżem brązowym
- grubymi kaszami
- komosą ryżową
- amarantusem
- płatkami owsianymi i jęczmiennymi
- nasionami roślin strączkowych
Ruch to zdrowie
W profilaktyce cukrzycy ważne jest, aby regularnie podejmować aktywność fizyczną. Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do wieku, masy ciała i kondycji. Zmiana stylu życia oraz dbałość o badania mogą wspomóc walkę z chorobą i zmniejszyć zachorowalność wśród społeczeństwa.
(„Moda na Zdrowie”, 11/2016, Nie daj się cukrzycy)