Orzechy Macadamia 500g - VIVIO
Orzechy Macadamia 500g - VIVIO
Produkt niedostępny
Orzechy macadamia - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
RPA / Brazylia / Australia / Kenia / Malawi | VIVIO |
Składniki: Orzechy macadamia
„Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej
(8 400 kJ/2 000 kcal)”.
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Co zawierają i jakie mają właściwości?
Czy orzechy makadamia są zdrowe? Zawierają cenne dla zdrowia mikroskładniki (wapń, fosfor, żelazo, magnez, cynk, potas) oraz witaminy (A, E i witaminy z grupy B). Dzięki temu mogą przyczynić się do utrzymania zdrowej kondycji skóry, włosów i paznokci. Charakteryzują się wysoką zawartością białka, błonnika pokarmowego oraz węglowodanów. Aż 70% wszystkich składników odżywczych stanowią tłuszcze. Sa to głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. dobre tłuszcze): oleinowy, palmitooleinowy i ikozenowy, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. To właśnie ze względu na ich obecność orzechy makadamia powinny gościć w naszej diecie. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia energia, jaką dostarczamy z pożywienia, powinna w 15 – 35% pochodzić z tzw. dobrych tłuszczy. Ważne, aby orzechy makadamia były stosowane z umiarem, jako zamiennik innych produktów.
*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.
Orzechy macadamia - Zastosowanie
Jak jeść orzechy makadamia?
Skorupa orzechów makadamia jest bardzo twarda. Jak ją rozłupać? Do tego celu najlepiej użyć młotka albo kombinerek. Orzechy oferowane do sprzedaży w łupinach mają często nacięcia na skorupce. Zabieg ten ułatwia dostanie się do ich wnętrza. Najlepiej jednak kupować orzechy pozbawione łupin. Orzechy makadamia można jeść jako przekąskę, albo wzbogacać nimi różnorodne potrawy. Najlepiej sprawdzają się jako dodatek do ciast, łatwo można przygotować z nich pastę, świetnie komponują się z ryżem oraz mielonym mięsem. Często mielone orzechy makadamia spotyka się w czekoladzie, lodach i innych deserach. Rewelacyjnie smakują w miodzie, jak również solone. Olej z orzechów makadamia wykorzystuje się w kuchni. Z uwagi na wysoką temperaturę dymienia, może być stosowany do smażenia. Nie traci przy tym charakterystycznego orzechowego aromatu.
Orzechy macadamia - KCAL
W 100 gramach orzechów makadamia znajduje się prawie 800 kalorii! To bardzo dużo, ale z uwagi na bogactwo cennych składników odżywczych warto z umiarem włączyć je do codziennej diety. Ile można ich zjeść dziennie bez wyrzutów sumienia? Około 12 sztuk orzechów makadamia dziennie (garść) dostarczy naszemu organizmowi około 300 kalorii, co nie powinno zaszkodzić figurze. Oczywiście warto pamiętać o zbilansowanej diecie, odpowiednim nawodnieniu oraz aktywności fizycznej. To doskonała przekąska, którą warto zabrać na trening lub wycieczkę w góry. Taka porcja (12 sztuk) to 21 gram tłuszczu i 2 gramy białka. Wartościowy zastrzyk energii!
Orzechy macadamia - Opis produktu
Doceniane w przemyśle kosmetycznym z uwagi na dobroczynny olej. Coraz częściej goszczą również na polskich stołach. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poznaj właściwości orzechów pochodzących ze słonecznych, australijskich wybrzeży – dowiedz się:
Co to są orzechy makadamia?
Jak rosną orzechy makadamia?
Przeciwwskazania do spożycia
Gdzie kupić?
Orzechy makadamia - cena
Przechowywanie orzechów macadamia
Co to są orzechy makadamia?
Orzechy makadamia to owoce wiecznie zielonego drzewa z rodziny srebrnikowatych, które porasta naturalnie tereny Australii. Cenione przez Aborygenów z uwagi na wysoką zawartość cennych kwasów tłuszczowych. Zostały odkryte przez szkockiego botanika Waltera Hill`a w latach 50` XX wieku. Orzechy mają kolisty kształt. Kolor łupiny sprawia, że przypominają nieco orzechy laskowe. W środku kryje się delikatny, kremowy miąższ. Jak smakują? Można porównać je do smaku orzechów nerkowca, lecz mają bardziej słodkawo-słony posmak. Ich smak można wzmocnić przez opiekanie. Jeden orzech macadamia waży około 3 gramy. Garść tego przysmaku to mniej więcej 40 gram i aż 300 kalorii! Olej z nich pozyskiwany ma przyjemny zapach i cenne dla skóry składniki, dlatego chętnie wykorzystuje się go w przemyśle kosmetycznym. Masło z orzechów makadamia ma właściwości zmiękczające, nawilżające i wygładzające. Zalecane jest zwłaszcza dla skóry wrażliwej.
Jak rosną orzechy makadamia?
Drzewo makadamia osiąga nawet 5 metrów wysokości. Owocuje jednak bardzo późno, bo dopiero po 5 latach. Rośnie dziko w Australii, Indonezji i Nowej Kaledonii. Największa uprawa orzechów makadamia odbywa się obecnie na Hawajach i w Afryce Południowej. Uprawa w Polsce na skalę przemysłową nie jest możliwa. Drzewa macadamia najlepiej czują się w klimacie podzwrotnikowym, nie lubią cienia i mrozu, ale potrzebują dużo wilgoci. Drzewko makadamia w charakterze ozdoby można jednak zasadzić w doniczce w warunkach domowych. Do tego celu używa się rozłupanych orzechów, a nie sadzonek. Roślina jest jednak bardzo wymagająca w uprawie.
Przeciwwskazania do spożycia
Jak każde inne orzechy, te również mogą wywoływać alergię. Osoby uczulone na orzechy powinny zachować szczególną ostrożność. Z uwagi na brak wystarczających informacji dotyczących wpływu spożycia orzechów na organizm kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, w tym czasie należy ograniczać ich stosowanie. Warto wiedzieć, że orzechy makadamia są niebezpieczne dla psa. Lepiej nie podawać ich naszym czworonogom. Dla małych dzieci orzechy mogą stanowić ryzyko zadławienia z uwagi na niewielki rozmiar, dlatego lepiej podawać je pociechom powyżej szóstego roku życia.
Gdzie kupić?
Orzechy najlepiej kupić od sprawdzonego dostawy, najlepiej w sklepie internetowym ze zdrową żywnością. Warto zapoznać się z udostępnionymi na stronie opiniami innych konsumentów. Gwarancją świeżości jest szczelne, strunowe opakowanie i jasny kolor orzechów.
Orzechy makadamia - cena
Cena orzechów makadamia może przyprawić o zawrót głowy. Jest jednak uzasadniona skomplikowanymi zabiegami, którym orzechy poddawane są zanim trafią na sklepowe półki. Cały proces rozpoczyna usunięcie zewnętrznej łuski. Musi to nastąpić w ciągu 24 godzin od zerwania orzechów. Następnie rozpoczyna się suszenie przez 2 do 3 tygodni w otwartych pojemnikach na słońcu. Można je również suszyć w piekarniku. Kolejnym krokiem jest usunięcie bardzo twardej łupiny. Z tego względu odbywa się to mechanicznie, a często dla ułatwienia tego zabiegu orzechy wcześniej poddawane są mrożeniu. Końcowym etapem jest sortowanie i pakowanie. Chyba już nikt nie powinien mieć wątpliwości dlaczego są takie drogie?
Przechowywanie orzechów macadamia
Orzechy macadamia najczęściej oferowane są w folii wykonanej z plastiku. Można spotkać je również w szklanych i metalowych puszkach. Ważne, aby po wyjęciu z opakowania przechowywać je w lodówce. W ten sposób nie stracą naturalnego koloru i na dłużej zachowają świeżość. Te w łupinach można przechowywać nawet do roku.
Bibliografia:
Małgorzata Wroniak, Justyna Parzychowska, Agnieszka Rękas (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Wydział Nauk o Żywności, Katedra Technologii Żywność) – „CHARAKTERYSTYKA I PORÓWNANIE WARTOŚCI ŻYWIENIOWEJ ORZECHÓW I OTRZYMYWANYCH Z NICH OLEJÓW”; Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego 2016 t. 71 nr 3, str. 47
Hanna Ciemniewska-Żytkiewicz, Krzysztof Krygier, Joanna Bryś (Wydzaił Nauk o Żywności, SGGW w Warszawie) –„ Wartości odżywcze orzechów oraz ich znaczenie w diecie” ; Postępy techniki przetwórstwa spożywczego 1/2014
Informacje dodatkowe
Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.
Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.
Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.