Olejek pomarańczowy eteryczny 30ml - VIVIO
Olejek pomarańczowy eteryczny 30ml - VIVIO
Olejek pomarańczowy - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA | DATA WAŻNOŚCI |
---|---|---|
Brazylia | VIVIO | 2025-07-19 |
Citrus Aurantium Dulcis Oil
Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.
Olejek pomarańczowy - Zastosowanie
Olejek pomarańczowy znajduje zastosowanie w aromaterapii, kosmetologii oraz w kuchni. Charakteryzuje się łagodnym działaniem, a jego stosowanie dla zdecydowanej większości jest całkowicie bezpieczne. Unikać powinny go osoby uczulone oraz osoby narażone na promieniowanie UV (również podczas opalania).
Badania wskazują, że olejek pomarańczowy stosowany zewnętrznie może być skuteczny w łagodzeniu infekcji i stanów zapalnych skóry. Dzięki działaniu antyseptycznemu, może pomóc w redukcji trądziku. Regularne stosowanie go wraz z odpowiednim kremem bazowym wpływa korzystnie na redukcję cellulitu. Masaż olejkiem działa natomiast rozluźniająco na mięśnie i zapobiega ich spazmatycznym skurczom.
Powszechnym zastosowanie olejku z pomarańczy jest aromaterapia oraz inhalacja. Jego stosowanie jest wskazane u osób narażonych na silny stres, zmagających się z wahaniami nastroju oraz depresją. Olejek zastosowany przed snem pomaga leczyć bezsenność i zapewnia spokojną noc.
Olejek pomarańczowy - Opis produktu
Wszystko co należy wiedzieć na temat właściwości i zastosowania olejku pomarańczowego
Olejki eteryczne to mieszanina chemicznych związków organicznych, które można naturalnie spotkać w surowcach roślinnych, takich jak owoce, liście czy kwiaty. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach kosmetologii oraz medycyny alternatywnej. Znaczna część z nich wykorzystywana jest również w kuchni do nadawania wypiekom charakterystycznego, przyjemnego aromatu. Olejek pomarańczowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Charakteryzuje się wyraźnym i świeżym zapachem oraz słodkim smakiem z lekko gorzką nutą.
Olejek pomarańczowy – pochodzenie i charakterystyka
Olejek pomarańczowy, działanie antybakteryjne
Olejek pomarańczowy - aromaterapia
Domowe SPA, czyli olejek pomarańczowy w kosmetyce
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące olejku pomarańczowego:
Jak stosować olejek pomarańczowy na włosy?
Czy można stosować olejek pomarańczowy do kąpieli?
Czy olejek pomarańczowy odstrasza komary?
Jak pachnie olejek pomarańczowy?
Olejek pomarańczowy – zastosowanie
Olejek pomarańczowy – pochodzenie i charakterystyka
Pomarańcza to owoc pochodzący z południowo-wschodniej Azji. Olejek z tego surowca wytwarza się ze skórki, liści oraz kwiatów. Wykorzystuje się do tego między innymi metodę destylacji, która pozwala wydobyć najcenniejsze wartości bez użycia podwyższonej temperatury. Publikacje wskazują, że olejek pomarańczowy cechuje się wysoką aktywnością biologiczną. Ma silny i orzeźwiający zapach oraz charakteryzuje się świeżym, owocowym aromatem. Jako że jest wytwarzany ze skórki, posiada również nutkę goryczy, równoważącą słodkość olejku.
Olejek pomarańczowy wytwarzany ze skórki owoców zawiera wiele lotnych substancji czynnych, takich jak linalol, dekanal, geranial, α-terpineol , neral, dodekanal, citronellal, limonen. To właśnie te związki odpowiadają za wyjątkowe właściwości tego olejku eterycznego.
Olejek pomarańczowy, działanie antybakteryjne
Wiele olejków eterycznych, oprócz aromatu i zapachu, cechuje się również silnymi właściwościami antybakteryjnymi. Badania wskazują, że jest tak również w przypadku olejku pomarańczowego. Naukowcy dowiedli, że wykazuje on działanie hamujące w stosunku do wielu szczepów bakterii. Wykazano również, że olejek nie wpływa negatywnie na keratynocyty, czyli ludzkie komórki naskórka. Jednocześnie substancje zawarte w wyciągu ze skórki pomarańczy działały cytotoksycznie wobec bakterii zaszczepionych do keratynocytów. Wskazuje to na możliwość zastosowania olejku pomarańczowego do leczenia lub łagodzenia infekcji bakteryjnych. Działanie olejku eterycznego opiera się m.in. na hamowaniu ekspresji genów bakteryjnych, co prowadzi do lizy komórek.
Badania naukowe wykazały również działanie przeciwgrzybiczne olejku pomarańczowego. Produkt
ten działa hamująco na niektóre szczepy grzybów wywołujących ludzkie choroby, takie jak grzybica paznokcia. To kolejny obiecujący aspekt działania olejku, który pozwala na wykorzystanie tego naturalnego surowca do leczenia grzybic głębokich i powierzchniowych.
Naukowcy przypisują olejkowi pomarańczowemu również inne cenne właściwości. Według publikacji działa on także przeciwwirusowo oraz przeciwzapalnie. Ponadto ma działanie rozkurczowe i tonizujące oraz wpływa stymulująco na wydzielanie soków żołądkowych. W medycynie naturalnej uważa się również, że olejek pomarańczowy zapobiega spazmatycznym skurczom mięśni. Dotyczy to szczególnie mięśni dróg oddechowych. Rozprowadzenie olejku w miejscu skurczu może być pomocne przy chronicznym kaszlu oraz konwulsjach. Ten sam zabieg zastosowany w okolicach mięśni brzucha pomaga w redukcji nadmiaru gazów w jelitach.
Olejek pomarańczowy – aromaterapia
Olejek pomarańczowy jest powszechnie wykorzystywany w aromaterapii. Charakteryzuje się bardzo orzeźwiającym zapachem, który sprawia, że sesje z jego wykorzystaniem należą do niezwykle przyjemnych. Badania wskazują na działanie uspokajające i tonizujące olejku z pomarańczy. Wykorzystuje się go do leczenia stresu oraz bezsenności. Stanowi on również istotny element w terapii przeciwdepresyjnej. Wdychanie olejku pomarańczowego wprowadza w dobry nastrój oraz odpręża. Istnieją nawet badania sugerujące, że terapia cytrusowym aromatem powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Istnieją również badania wskazujące na skuteczność stosowania olejku pomarańczowego w trakcie porodu.
Domowe SPA, czyli olejek pomarańczowy w kosmetyce
Olejek pomarańczowy może stanowić składnik niemal każdego domowego kosmetyku. Ze względu na przyjemny zapach znajduje szerokie zastosowanie m.in. w perfumerii. Publikacje wskazują na działanie odkażające i rozgrzewające tego produktu. Olejek dodawany jest do kosmetyków przygotowywanych w domu jednak również sam w sobie może stanowić produkt do pielęgnacji skóry. Badania wskazują, że wykazuje on działanie przeciwzapalne i łagodzące. Można go zatem wykorzystać w łagodzeniu stanów zapalnych oraz niwelowaniu zaczerwienień i trądziku. Uważa się również, że olejek pomarańczowy ma działanie rozluźniające. Kąpiel z jego dodatkiem dostarcza nie tylko wspaniałych wrażeń zapachowych, ale również odprężą zmęczone i spięte mięśnie. Codzienne stosowanie olejku pomarańczowego na cellulit może natomiast pomóc w redukcji „pomarańczowej skórki”.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące olejku pomarańczowego
Pytanie 1: Jak stosować olejek pomarańczowy na włosy?
Olejek pomarańczowy może stanowić składnik samodzielnie przygotowywanych szamponów. Jego główną funkcją będzie jednak nadawanie kosmetykom przyjemnego zapachu. Nie wykazano natomiast jego wyraźnego działanie odżywczego na włosy.
Pytanie 2: Czy można stosować olejek pomarańczowy do kąpieli?
Kąpiel z użyciem olejku pomarańczowego należy do niezwykle przyjemnych i odprężających. Wystarczy dodać kilka kropel produktu do wanny, by poczuć jego relaksujący wpływ na mięśnie.
Pytanie 3: Czy olejek pomarańczowy odstrasza komary?
Olejek pomarańczowy działa odstraszająco na komary, muchy i mrówki. Wystarczy wmasować nieco produktu w skórę, by uzyskać pożądany efekt. Ta właściwość sprawdza się również w ogrodnictwie, gdzie olejek pomarańczowy może posłużyć do odstraszania niepożądanych insektów.
Pytanie 4: Jak pachnie olejek pomarańczowy?
Olejek pomarańczowy ma dosyć intensywny, ale niezwykle przyjemny zapach. Jest to słodka i lekko cytrusowa woń z nutką goryczy pochodzącej ze skórki.
Bibliografia
- https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/olejek-pomaranczowy-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-stosowac-olejek-pomaranczowy,25374.html [dostęp: 19.09.2020].
- Bora H, Kamle M, Mahato DK, Tiwari P, Kumar P. Citrus Essential Oils (CEOs) and Their Applications in Food: An Overview. Plants (Basel). 2020;9(3):357. Published 2020 Mar 11.
- Agnieszka Rusakb, Zbigniew Rybakb, Nowe kierunki badań związane z gojeniem przewlekłych ran. Polim. Med. 2013, 43, 3, 199–204.
- Krakowiak, A., Budak, A., & Trojanowska, D. (n.d.). Ocena aktywności wybranych olejków eterycznych wobec pleśni wywołujących grzybicę paznokci.
- Joanna Newerli-Guz, Maria Śmiechowska, Justyna Piotrzkowska. Substancje aromatyzujące jako składniki herbatek ziołowo-owocowych. Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, nr 61, październik 2009.
- Ocłoń K., Budak A., & Trojanowska, D. (n.d.). Ocena aktywności olejku pomarańczowego wobec grzybów wywołujących zakażenia głębokie i powierzchowne.
- Sylwia Katarzyna Król, Krystyna Skalicka-Woźniak, Martyna Kandefer-Szerszeń, Andrzej Stepulak. Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych. Postepy Hig Med Dosw (online), 2013; 67: 1000-1007.
- https://pieknojestwtobie.com/olejek-pomaranczowy-wlasciwosci-i-dzialanie/ [dostęp: 19.09.2020].
- https://www.naturallivingideas.com/orange-essential-oil-benefits-uses/ [dostęp: 19.09.2020].
- Rashidi-Fakari F, Tabatabaeichehr M, Mortazavi H. The effect of aromatherapy by essential oil of orange on anxiety during labor: A randomized clinical trial. Iran J Nurs Midwifery Res. 2015;20(6):661-664.
Informacje dodatkowe
Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.
Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.
Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.