info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Zakażenie Helicobacter Pylori – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Jakie konsekwencje dla zdrowia może wywołać zakażenie bakterią Helicobacter Pylori? I jak możemy zbadać jej obecność w naszym organizmie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Rok 1982 przyniósł prawdziwy przełom w dziedzinie gastroenterologii i rzucił nowe światło na metody leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy u człowieka. W tym czasie dwóch australijskich naukowców odkryło bakterię Helicobacter Pylori, odpowiedzialną za wywołanie szeregu niekorzystnych objawów związanych nie tylko z naszym układem pokarmowym.

INFOGRAF-1 Zakażenie Helicobacter Pylori – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Helicobacter Pylori – charakterystyka

Helicobacter Pylori to Gram-ujemne bakterie o charakterystycznym spiralnym kształcie, zwieńczonym kilkoma rzęskami na jednym z końców. Bakterie te odpowiedzialne są za wytwarzanie ureazy (enzymu przyczyniającego się do rozkładu mocznika w amoniaku). Zakażenie wywołane niniejszą bakterią jest niezwykle powszechne i może dotykać ponad 50% naszej populacji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż to nie same bakterie, a toksyny, które są przez nie wydzielane (w szczególności cytotoksyna wakuolizująca) odpowiedzialne są za wywołanie zakażenia.

Helicobacter Pylori – objawy zakażenia

Większość osób zakażonych niniejszą bakterią nie odczuwa żadnych objawów. Konsekwencje zdrowotne dotyczą zaledwie 10-20% chorych. Wśród symptomów, które mogą świadczyć o występowaniu zakażenia możemy wyróżnić:

 • Częste zaparcia i niemożność pełnego wypróżnienia się;
 • Zmniejszenie apetytu i uczucie pełności, nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości posiłku;
 • Częste bóle zlokalizowane w dole brzucha lub w podbrzuszu;
 • Uporczywe mdłości, które mogą towarzyszyć przez cały dzień;
 • Zgagę i częste odbijanie się (niezależnie od zjedzonego wcześniej posiłku);
 • Częste wzdęcia, którym towarzyszy silny ból brzucha.

Helicobacter Pylori – konsekwencje zdrowotne

Zakażenie niniejszą bakterią może odpowiedzialne być za wywołanie wielu chorób nie tylko w obrębie naszego układu trawiennego. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka;
 • Chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
 • Zanikowe zapalenia żołądka;
 • Nowotwór żołądka;
 • Chłoniak żołądka typy MALT;
 • Niedobór witaminy B12;
 • Niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza.

Helicobacter Pylori – diagnoza

Metody mające na celu rozpoznanie zakażenia bakterią HP, dzielą się na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Wśród najczęściej stosowanych sposobów diagnostycznych możemy wyróżnić:

Po pierwsze: Metody histologiczne – polegające na pobraniu wycinka błony śluzowej żołądka w trakcie badania endoskopowego;

Po drugie: Test oddechowy z udziałem mocznika – cechujący się wysoką wiarygodnością;

Po trzecie: Badanie kału oznaczające antygen HP – możliwy do wykonania zarówno w najbliższym laboratorium, jak i w domu.

Po czwarte: Testy serologiczne – służące do wykrycia w surowicy krwi przeciwciał klasy IgG przeciwko bakterii H. Pylori. Niestety, w większości przypadków badanie to wykazuje wynik fałszywie ujemny. Dlatego też, warto zweryfikować go poprzez oznaczenie przeciwciał z klasy IgA. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać większą wiarygodność testu.

UWAGA! W większości aptek możemy również nabyć płytkowy test na obecność bakterii HP w naszym organizmie. Niemniej jednak, otrzymany wynik (niezależnie od swojego charakteru) powinien zostać poddany dalszej weryfikacji za pośrednictwem badań specjalistycznych.

Helicobacter Pylori – sposoby leczenia

Celem postępowania terapeutycznego jest całkowite wyeliminowanie zakażenia z błony śluzowej żołądka. W tym celu stosowane jest zazwyczaj trójskładnikowe leczenia oparte o antybiotyki oraz inhibitory pompy protonowej (IPP). Po zakończonym badaniu, zaleca się przeprowadzenie ponownych testów diagnostycznych, które mają na celu potwierdzenie skuteczności zastosowanej terapii.

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie