DLA ZAMÓWIEŃ OD 129ZŁ dodajemy Pomadka ochronna arganowa GRATIS!    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Wiosna, wiosna! Czas na czosnek niedźwiedzi! :)

Jeden z pierwszych zwiastunów wiosny w polskich lasach to czosnek niedźwiedzi. Pierwsze listki czosnku pojawiają się już w marcu- są bardzo delikatne i nadają się do sałatek. Mają smak typowy dla czosnku i pachną jak połączenie szpinaku z czosnkiem.


aa2345-1 Wiosna, wiosna! Czas na czosnek niedźwiedzi! :)
Kwietniowe zbiory czosnku niedźwiedziego nadają się do przetworzenia, a w maju pojawiają się kwiaty, co powoduje, że liście przestają być przydatne do przetworzenia. Sezon „czosnkowy” trwa, więc krótko- do początku maja.

Czosnek niedźwiedzi jest objęty częściową ochronę, ale można go np. posadzić w przydomowym ogródku. Najlepszym miejscem dla czosnku jest zacienione miejsce, np. pod drzewami iglastymi.

Liście czosnku niedźwiedziego wyglądem przypominają liście konwalii. Jeśli więc ktoś decyduje się na zbieranie czosnku w maju, gdy jeszcze on nie kwitnie, powinien zwrócić uwagę i nie pomylić go z liśćmi knowali, które są silnie toksyczne.

aa2345 Wiosna, wiosna! Czas na czosnek niedźwiedzi! :)

Jak przygotować czosnek niedźwiedzi?
Jeśli zaopatrzymy się w większe ilości świeżych liści czosnku niedźwiedziego, np. posadzimy je sami, lub kupimy od kogoś kto ma ich dużo, to warto odpowiednio je przetworzyć, by służyły nam przez długi czas. Jak to zrobić?

Liście czosnku posiekać drobno, zaląc oliwą i odstawić na ok. 1 godzinę. Po tym czasie przełożyć do słoików i dolać oliwy tak, by przykrywała listki czosnku. Tak przygotowany czosnek można przechowywać przez kilka tygodni w lodówce, podobnie jak aromatyzowane oliwy. Liście można dodawać do sałatek, ryb i np. przygotować pesto z czosnkiem niedźwiedzim.

Liście czosnku niedźwiedziego można też mrozić w całości, jak liście szpinaku, lub np. zmielić w maszynce do mięsa, przełożyć do małych woreczków i zamrozić. Tak przygotowany czosnek to dobry zapas na okres  lata, jesieni i zimy, kiedy nie ma dostępu do świeżego czosnku niedźwiedziego.

Bez-nazwy-1-1 Wiosna, wiosna! Czas na czosnek niedźwiedzi! :)

Czosnek niedźwiedzi smakiem przypomina tradycyjny czosnek, używany w kuchni na co dzień. Ma podobne właściwości: zawiera witaminy z grupy A, B, pomaga obniżyć cholesterol i jest naturalnym antybiotykiem.

Czosnek niedźwiedzi w porównaniu do tradycyjnego czosnku, stosowanego w kuchni, ma delikatniejszą woń i nie zostawia w ustach tak mocnego smaku.

Sprawdź opinie o naszym sklepie