info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Jak ustrzec się przed problemem otyłości?

Jakie są najczęstsze przyczyny otyłości? I jakie są jej konsekwencje dla naszego zdrowia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą z roku na rok zmaga się coraz większy odsetek społeczeństwa, również polskiego. Cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i depresja to tylko niektóre z zaburzeń towarzyszących niniejszej chorobie. Dlatego też, tak ważne jest podjęcie działań profilaktycznych już od najwcześniejszych lat życia dziecka. Zmiana nawyków żywieniowych i dostosowana do możliwości jednostki aktywność fizyczna, to najważniejsze działania w walce z problemem nadwagi i otyłości.

Infograf-1 Jak ustrzec się przed problemem otyłości?

Otyłość w Polsce – skala zjawiska

Otyłość to problem globalny, który zdaje się zyskiwać na swojej sile z każdym rokiem. I o ile na początku lat 90tych ubiegłego wieku, zjawisko to było niezwykle silne na terenie Stanów Zjednoczonych, od kilkunastu lat, problem ten zaczyna zataczać coraz większe kręgi na terenie Europy oraz naszego kraju. Z nadmierną masą ciała zmaga się dzisiaj ponad 50% dorosłych i nawet co ósme dziecko w Polsce. Według wyników badań EHIS (Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia) przeprowadzonych w 2014 roku, wynika, że aż 36,6% polaków mierzy się z problemem nadwagi, a 16,7% choruje na otyłość. Niniejsze badanie dotyczyło osób powyżej 15 roku życia, a jego wyniki uplasowały nasz kraj w niechlubnej czołówce państw europejskich zmagających się z problemem otyłości.

 Otyłość – najczęstsze przyczyny

Za występowanie otyłości w głównej mierze odpowiedzialna jest zatrważająca zmiana dotychczasowego stylu życia. Wysoki rozwój technologiczny zapewnia nam dostęp do wielu udogodnień, które w efekcie eliminują potrzebę ruchu z naszej codzienności. Wśród głównych przyczyn zjawiska otyłości możemy wyróżnić:

  • Niedostateczną ilość lub brak ruchu: samochód, pilot do telewizora, komputer, to właśnie te wynalazki ograniczają naszą codzienną aktywność. Ponadto, mimo propagowania aktywności fizycznej na szeroką skalę, nadal większość z nas zapomina o wykonywaniu nawet krótkich ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia;
  • Nieświadome spożywanie kalorii: chociaż może nam się wydawać, że baton czekoladowy lub kanapka ze sklepu to zaledwie przekąska, w istocie okazuje się, iż mogą one stanowić źródło pustych kalorii. W ich miejsce warto sięgnąć po przygotowany własnoręcznie posiłek, garść pełnowartościowych orzechów lub porcję świeżych owoców;
  • Niejedzenie śniadań: wychodzenie z domu w pośpiechu, bez śniadania przyczynia się do zwiększenia ryzyka rozwoju nadmiernej masy ciała, a nawet cukrzycy typu II;
  • Niedostateczne ilości spożywanych płynów: mimo świadomości jej znaczenia dla naszego zdrowia, nadal zapominamy o spożywaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Niestety, często zamiast niej, wybieramy słodzone napoje gazowane, które dostarczają do naszego organizmu zbędną ilość kalorii, a ponadto zaostrzają nasz apetyt;
  • Niewłaściwy sposób przyrządzania posiłków: smażenie to ciągle najczęściej wybierany przez nas sposób przygotowywania posiłków. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że porcja 100 gramowego kurczaka przygotowanego na parze, dostarcza do naszego organizmu około 110 kalorii, natomiast jego smażona wersja, blisko 400 kalorii.

Otyłość – konsekwencje dla zdrowia

Otyłość to choroba, która w znacznym stopniu może zagrażać naszemu życiu. W wyniku nadmiernej masy ciała dochodzi do rozwoju licznych chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca typu II, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, bezdech senny, astma, zaburzenia płodności, choroby stawów, depresja. Najnowsze badania wskazują również na związek otyłości z występowaniem niektórych nowotworów (w tym nowotworu jelita grubego).

Otyłość – działania profilaktyczne

Zatrważający wzrost liczby osób zmagających się z problemem otyłości w naszym kraju, wymaga zastosowania odpowiednich działań profilaktycznych. Wśród najważniejszych z nich z pewnością możemy wyróżnić zmianę nawyków żywieniowych oraz odpowiednią aktywność fizyczną. Niemniej jednak, na działania profilaktyczne składają się również: edukacja, dostęp do profesjonalnej opieki medycznej, ograniczenie reklamowania produktów wysokokalorycznych, kontrola wielkości spożywanych pokarmów, ograniczenie dostępności wysokokalorycznych pokarmów oraz napojów.

Sprawdź opinie o naszym sklepie