info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Trend zero waste – moda czy konieczność? Wskazówki dla początkujących

W ostatnich latach zewsząd dobiegają nas informacje, że nasza planeta jest zalewana przez falę śmieci. Te doniesienia sprawiają, że coraz więcej z nas zaczyna zastanawiać się jak ograniczyć ilość generowanych każdego dnia przez siebie odpadów. W ten sposób właśnie się zrodził się trend zero waste, według którego wytycznych zaczyna żyć coraz więcej osób na całym świecie.

Czym dokładnie jest zero waste?

Zero waste (z ang. ,,zero odpadów”, ,,zero marnowania”) to najogólniej mówiąc styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, tym samym nie przyczyniając sie do zanieczyszczenia środowiska.  Celem zero waste jest ochrona wszystkich zasobów ziemi poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów.

Od czego zacząć?

Trend zero waste opiera się na kilku podstawowych zasadach (tzw. 5R):

1) ODMAWIAJ (ang. refuse) – nie przyjmuj jednorazowych reklamówek, ulotek, wszelkiego rodzaju gadżetów wykonanych ze sztucznych, zagrażających środowisku materiałów

2) OGRANICZAJ (ang. reduce) – redukuj liczbę zużywanych opakowań i produktów wykonanych z tworzyw sztucznych

3) WYKORZYSTUJ PONOWNIE (ang. reuse) – staraj się tak długo, jak to możliwe, wykorzystywać opakowania wielokrotnego użytku (np. słoiki czy tacki na jajka)

4) RECYKLINGUJ (ang. recycle) – segreguj śmieci i wrzucaj je do specjalnie oznakowanych kontenerów

5) KOMPOSTUJ (ang. rot) – ogranicz składowanie opakowań biodegradowalnych i kompostuj je w przydomowym kompostowniku

Praktyczne wskazówki jak zacząć żyć wg zasad zero waste

Kiedy już wiemy czym jest i na czym dokładnie polega trend zero waste, kolejnym krokiem jest zastanowienie się jak w praktyce przenieść jego zasady do codziennego życia. Warto zacząć od przeanalizowania faktu jakich produktów powinniśmy zacząć unikać i czym je na co dzień zastępować.

  • folia spożywcza/aluminiowa, woreczki śniadaniowe z tworzyw sztucznych – zastąp je owijkami wielokrotnego użytku wykonanymi z organicznej bawełny i pszczelego wosku o antybakteryjnych i grzybobójczych właściwościach. Sprawdzą się one świetnie zarówno do pakowania żywności, np. do pracy czy szkoły, a także bezpiecznego przechowywania produktów spożywczych.
beeswax-wrap-8-300x300 Trend zero waste - moda czy konieczność? Wskazówki dla początkujących
  • plastikowe sztućce, kubki, talerze – świetną alternatywą są biodegradowalne naczynia z pszennych otrębów, które ulegają rozkładowi zaledwie w 30 dni. Są one w 100% bezpieczne dla środowiska, a przy tym wytrzymałe, wygodne i trwałe. Z powodzeniem możesz wykorzystać je podczas grilla, pikniku czy imprez okolicznościowych.
  • jednorazowe reklamówki/siatki na zakupy – staraj się podczas zakupów mieć zawsze przy sobie bawełnianą torbę, do której zapakujesz zakupione produkty. To niby niewielka zmiana, a w skali globalnej robi ogromną różnicę.
  • patyczki do uszu/szczoteczki do zębów – zastąp je produktami wykonanymi z bambusa, który jest materiałem całkowicie bezpiecznym zarówno dla naszego zdrowia, jak i stanu naszej planety.
  • plastikowe rurki do picia – zaopatrz się w słomkę, którą bez problemu możesz umyć i użyć ponownie. Rezygnuj z picia przez plastikowe słomki także poza domem, w restauracjach czy kawiarniach.
  • jednorazowe kubki – postaw na kubki wielokrotnego użytku, w których z powodzeniem możesz zabrać ze sobą ulubiony napój na wynos.

To tylko kilka przykładów niebezpiecznych dla środowiska produktów i ich ekologicznych zamienników. Tak naprawdę każdy z nas może każdego dnia ograniczać produkcję odpadów i chronić planetę przed skutkami ich masowego składowania a pierwszym krokiem do tego jest świadomość faktu, że nasze codzienne, małe decyzje mają realny wpływ na środowisko, w którym żyjemy.

 

 

 

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie