info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Wszystko o diecie wysokobłonnikowej– komu pomoże, a kto powinien jej unikać?

Dieta bogata w błonnik przeznaczona jest dla osób ciepiących na tzw. zaparcia czynnościowe. Błonnik, dzięki swoim właściwościom pozwala skrócić czas pasażu jelitowego i stymuluje pracę mikroflory jelitowej. Reguluje tez poziom cholesterolu we krwi.Dorosłemu człowiekowi zaleca się odpowiednio spożycie błonnika w ilości 38 g dla mężczyzny i 25 g dla kobiety, natomiast osoby chcące przejść na dietę wysokobłonnikową powinny zwiększyć dawkę błonnika do 40 g na dobę.

Dieta wysokobłonnikowa ogólnie rzecz ujmując polega na zwiększeniu dostarczanych organizmowi ilości błonnika w ciągu doby. Wiąże się to ze zmianą sposobu żywienia, podczas którego należy spożywać spore ilości wody (wyzwala ona działanie błonnika). Wprowadzając zmiany w jadłospisie warto pomyśleć nad zamianą pieczywa na pełnoziarniste, dobrze byłoby też spożywać brązowy ryż i owoce oraz warzywa. Zmiany te muszą być jednak wprowadzane systematycznie. Naturalnym produktem bogatym w błonnik jest np. babka płesznik (do kupienia tutaj). Optymalna dawka jego spożycia dla dorosłego człowieka wynosi  25-40 g.

Dla kogo?
Dieta wysokobłonnikowa jest idealna dla osób z problemami jelitowymi, cierpiącymi na zaparcia czynnościowe. Przydatna będzie również dla tych, którzy chcą rozpocząć odchudzanie– błonnik bowiem powoduje zmniejszenie apetytu.

błonnik-1 Wszystko o diecie wysokobłonnikowej– komu pomoże, a kto powinien jej unikać?

Kto powinien jej unikać?
Osoby, które cierpią na zapalenie żołądka, trzustki czy jelit, a także osoby niedożywione powinny stanowczo unikać diety wysokobłonnikowej. Ponadto skład chemiczny błonnika utrudnia wchłanianie żelaza do organizmu, jego spożywanie jest więc ryzykowne w przypadku osób z jego niedoborem. Podobne problemy mogą wystąpić z wchłanianiem witaminy A,D,E,K oraz wapnia i cynku.

Co dodać do menu?
-Pieczywo żytnie razowe, np. graham
-Mąka z pełnego przemiału
-Warzywa, owoce, głównie pestkowe, galaretki
-Napoje– woda, fermentowane napoje mleczne, napary z ziół, słaba herbata

Sprawdź opinie o naszym sklepie