Wszystko o diecie wysokobłonnikowej– komu pomoże, a kto powinien jej unikać?

Dieta bogata w błonnik przeznaczona jest dla osób ciepiących na tzw. zaparcia czynnościowe. Błonnik, dzięki swoim właściwościom pozwala skrócić czas pasażu jelitowego i stymuluje pracę mikroflory jelitowej. Reguluje tez poziom cholesterolu we krwi.Dorosłemu człowiekowi zaleca się odpowiednio spożycie błonnika w ilości 38 g dla mężczyzny i 25 g dla kobiety, natomiast osoby chcące przejść na dietę wysokobłonnikową powinny zwiększyć dawkę błonnika do 40 g na dobę.

Dieta wysokobłonnikowa ogólnie rzecz ujmując polega na zwiększeniu dostarczanych organizmowi ilości błonnika w ciągu doby. Wiąże się to ze zmianą sposobu żywienia, podczas którego należy spożywać spore ilości wody (wyzwala ona działanie błonnika). Wprowadzając zmiany w jadłospisie warto pomyśleć nad zamianą pieczywa na pełnoziarniste, dobrze byłoby też spożywać brązowy ryż i owoce oraz warzywa. Zmiany te muszą być jednak wprowadzane systematycznie. Naturalnym produktem bogatym w błonnik jest np. babka płesznik (do kupienia tutaj). Optymalna dawka jego spożycia dla dorosłego człowieka wynosi  25-40 g.

Dla kogo?
Dieta wysokobłonnikowa jest idealna dla osób z problemami jelitowymi, cierpiącymi na zaparcia czynnościowe. Przydatna będzie również dla tych, którzy chcą rozpocząć odchudzanie– błonnik bowiem powoduje zmniejszenie apetytu.

Kto powinien jej unikać?
Osoby, które cierpią na zapalenie żołądka, trzustki czy jelit, a także osoby niedożywione powinny stanowczo unikać diety wysokobłonnikowej. Ponadto skład chemiczny błonnika utrudnia wchłanianie żelaza do organizmu, jego spożywanie jest więc ryzykowne w przypadku osób z jego niedoborem. Podobne problemy mogą wystąpić z wchłanianiem witaminy A,D,E,K oraz wapnia i cynku.

Co dodać do menu?
-Pieczywo żytnie razowe, np. graham
-Mąka z pełnego przemiału
-Warzywa, owoce, głównie pestkowe, galaretki
-Napoje– woda, fermentowane napoje mleczne, napary z ziół, słaba herbata