info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

MSM – organiczna siarka na stawy i nie tylko!

MSM, czyli siarka organiczna – podstawowe funkcje

MSM to skrót od nazwy metylosulfonylometan, która określa postać organiczną siarki. Taka forma jest łatwo przyswajalna przez ludzki organizm, dlatego używa się jej, jako suplementu. Zaletą stosowania MSM jest to, że nie powoduje przykrych dolegliwości, takich jak gazy jelitowe, przykry zapach ciała, czy alergie.

Naturalnym źródłem MSM w przyrodzie jest morski fitoplankton, stamtąd jest emitowany do atmosfery, a następnie utleniany – otrzymujemy w ten sposób formę siarczku dimetylu. Razem z opadami dostaje się do ziemi, a następnie do roślin. Stąd siarka organiczna jest obecna również w niektórych rodzajach żywności.

MSM możemy znaleźć w warzywach, takich jak czosnek, soczewica, nasiona słonecznika, szparagi, brokuły, soja, cebula, a także mleko, jogurt, jajko, czy owoce morza. Przyjmując siarkę organiczną warto sięgnąć również po witaminę C i biotynę, które zwiększają jej wchłanialność. Warto pamiętać, że z wiekiem poziom siarki w organizmie spada, więc suplementacja w takim wypadku jest jak najbardziej wskazana.

Przeprowadzono już wiele badań na temat tej substancji i uznano ją za jedną z najmniej toksycznych występujących w biologii.

MSM jest białym proszkiem o krystalicznej strukturze, wolnym od przykrego zapachu. Pełni szereg istotnych funkcji w organizmie m.in.: bierze udział w produkcji cennych enzymów, przeciwciał, co ma pośredni wpływ na wzmocnienie odporności, glutationu, który chroni przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników, a także wytwarzaniu tkanki łącznej (chrząstki i kolagenu), włosów, paznokci oraz skóry.

Siarka jest niezbędna żywym organizmom, znajduje się niemal w każdej komórce. Suplementy z dodatkiem siarki organicznej często przeznaczone są w celach profilaktycznych lub w przypadku wystąpienia urazów czy zapalenia stawów (zobacz, gdzie kupić). Siarka bowiem posiada stabilizujące i przeciwutleniające działanie na tkanki.

siarka-organiczna MSM - organiczna siarka na stawy i nie tylko!

MSM – doskonały suplement na stawy?

Po spożyciu, siarka organiczna dociera do ważnych białek, ostatecznie lokując się w kolagenie, skórze, naczyniach krwionośnych, keratynie i stawach. Jest niezwykle istotna w regeneracji tkanki chrzęstnej znajdującej się w stawach. MSM w relacji z glukozaminą i chondroityną  nadaje jej niezbędnej elastyczności i wspiera jej funkcjonowanie. Ponadto wykazuje szereg właściwości antyoksydacyjnych, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki i działa osłonowo wobec stawów, chroniąc chrząstkę stawową przed procesem starzenia. Jednocześnie oddziałuje na związki o podobnych funkcjach – zwiększa działanie przeciwutleniające polifenoli i innych związków z tej grupy.

W momencie, gdy tkanka chrzęstna włóknista jest osłabiona w wyniku utrzymującego się stanu zapalnego stawy stają się obolałe i opuchnięte, ponieważ w komórkach rośnie ciśnienie.

Jednak pod wpływem siarki organicznej może polepszyć się przepuszczalność ścian komórkowych i w konsekwencji polepszy się przepływ płynów tkankowych. W ten sposób usunięte mogą zostać toksyczne substancje z komórek, a dostarczone odżywcze i regenerujące.

W ten sposób ciśnienie komórkowe w tkankach stabilizuje się, a ból zostaje złagodzony. Biorąc pod uwagę to działanie, suplementy diety z MSM polecane są szczególnie osobom starszym oraz sportowcom narażonym na częste kontuzje.

MSM na piękne włosy, skórę i paznokcie

Siarka organiczna stosowana w połączeniu z witaminą C, krzemem, cynkiem, miedzią i cennymi aminokwasami dostarcza kompleksu składników, które odpowiadają za poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. Ponadto MSM bierze udział w syntezowaniu keratyny i kolagenu (funkcje kolagenu), które są budulcem pięknych włosów, mocnych paznokci oraz elastycznej skóry.

SKÓRA

Kiedy cierpimy na niedobory MSM nowo wyprodukowane komórki pozostają sztywne, przez co mogą pękać, ale może to również doprowadzić do powstania zmarszczek i blizn. Kiedy organizm posiada wystarczające ilości siarki organicznej skóra jest elastyczna, miękka i wygładzona. Dzieje się tak ponieważ MSM hamuje niechciane tworzenie się lub niszczenie kolagenu.

WŁOSY

MSM wywiera korzystny wpływ na stan włosów, ponieważ aminokwasy siarkowe wchodzą w skład keratyny, czyli białka będącego jednym z głównych ich budulców.

 PAZNOKCIE

Paznokcie, podobnie jak włosy, zbudowane są z białka o sporej zawartości siarki, czyli keratyniny. Dostarczanie MSM w postaci suplementów zapewnia więc wsparcie paznokci w postaci jednego z ważniejszych ich budulców. Jeżeli przy tym spożywamy wystarczająca ilość witaminy A, C i E oraz krzemu, czy cynku możemy cieszyć się pięknymi, twardymi paznokciami.

Wody siarczkowe

Niebanalne znaczenie w walce o zdrowe i mocne stawy mają również kąpiele siarczkowe, co również przemawia na korzyść siarki organicznej.

„Wody siarczkowe łagodzą stany zapalne, pomagają w leczeniu dolegliwości reumatycznych. […]Prace badawcze nad wpływem kuracji siarczkowych na leczenie chorób narządów ruchu prowadzone są już od roku 1948. Poczynione obserwacje kliniczne potwierdziły korzystny wpływ wód siarczkowych na usuwanie zmian o charakterze zapalnym i zwyrodnieniowym” [cyt. za  M. Korczak , J. Owczarek, 2014]

Źródła wskazują, że osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów mogą cierpieć na niedobory siarki, sięgające nawet 10%, zaś stan ten znacznie poprawia się po przebyciu pitnych i kąpielowych kuracji.

Zaobserwowano także korzystne działanie wód siarczkowych na łagodzenie objawów związanych z osteoporozą. Siarka, która zostaje wchłonięta przez skórę w czasie leczniczych kąpieli zostaje zaczerpnięta do syntezy kwasu chondroitynosiarkowego. Jest on niezbędny do syntezowania metioniny i cystyny, a także jest jednym ze składników chrząstki stawowej.

Źródła:

  • Dr n. med. Adam Kwieciński, Farmakolog – Klinika Św. Katarzyny w Krakowie, Schorzenia narządu ruchu profilaktyka i uzupełnienie leczenia preparatami pochodzenia roślinnego, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy”, s. 6.
  • Janusz Dąbrowski, Naturalne składniki w suplementach diety
  • Formuła odżywiająca włosy, skórę i paznokcie, Suplementy specjalne Solgar (pdf)
  • Earl L. Mindell, The MSM Miracle, Keats Publishing 1997
  • Milena Korczak , Jacek Owczarek, Właściwości lecznicze wód siarczkowych, s. 106–107, „Acta Balneologica”, TOM LVI, Nr 2 (136) /2014

 

 

 

 

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie