info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Lubczyk – Poznaj jego niezwykłe właściwości

Lubczyk od wielu pokoleń stosowany jest zarówno w kuchni polskiej, jak i ziołolecznictwie. Wszystko to za sprawą niezwykłych właściwości zdrowotnych, które wpływają zbawiennie na szereg funkcji zachodzących w naszym organizmie.

Mimo, iż niniejsza przyprawa cieszy się ogromną popularnością, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak niezwykłe właściwości skrywa ona w sobie. Lubczyk jest bowiem nie tylko doskonałym uzupełnieniem większości zup oraz sosów, ale również składnikiem środków leczniczych stosowanych między innymi w terapii zaburzeń czynności pęcherza moczowego. Jakie inne właściwości lecznicze skrywa w sobie ta wyjątkowa roślina? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

INFOGRAF Lubczyk – Poznaj jego niezwykłe właściwości

Lubczyk – Gdzie powinniśmy go szukać?

Lubczyk ogrodowy jest rośliną, którą z łatwością możemy nabyć zarówno w świeżej, jak i suszonej formie. W warunkach naturalnych niniejsza roślina kwitnie w miesiącach letnich (od początku czerwca, aż do sierpnia). Ze względu na bogatą zwartość olejków eterycznych, lubczyk najlepiej jest zbierać w czasie słonecznych oraz suchych dni, w okolicach godzin popołudniowych. Mimo, iż niniejsza przyprawa pochodzi prawdopodobnie z regionu bliskiego wschodu, obecnie jest ona hodowana na terenie większości krajów, zarówno w warunkach szklarnianych, jak i w przydomowych ogródkach. W kuchni wykorzystywane są przede wszystkim liście lubczyku (najczęściej suszone), natomiast w lecznictwie najwięcej pożądanych substancji uzyskuje się z korzenia oraz owoców niniejszej rośliny. W naturalnych warunkach lubczyk może osiągać wysokość nawet do 2 metrów. Ze względu na swoje charakterystyczne liście oraz zapach, niniejsza roślina może przywodzić nam na myśl seler, lubczyk różni się jednak od niego pod wieloma względami.

Lubczyk – właściwości zdrowotne

Lubczyk jest rośliną stanowiącą bogate źródło olejków lotnych, z których większość stanowią związki ftalidowe wykazujące właściwości uspokajające. Ponadto, w składzie niniejszej rośliny znajdziemy między innymi: kumarynę (o działaniu antybakteryjnym i przeciwzakrzepowym), kwasy polifenowe (wykazujące działanie moczopędne) oraz fitosterole (odpowiedzialne między innymi za obniżenie poziomu złego cholesterolu w organizmie człowieka). Dlatego też, lubczyk znajduje swoje szerokie zastosowanie w lecznictwie wielu chorób, między innymi takich jak:

  • Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego – poprzez regulację jego pracy, pobudzenie wydzielania soków żołądkowych oraz zapobieganie uporczywym wzdęciom brzucha;
  • Zaburzenia w obrębie górnych dróg oddechowych – między innymi poprzez złagodzenie kaszlu;
  • Zaburzenia czynności pęcherza moczowego (np. w przebiegu kamicy moczanowej) – poprzez zwiększenie ilości wydalanego moczu.

Ponadto, według wierzeń medycyny ludowej, lubczyk wspomaga czynności narządów płciowych człowieka, między innymi poprzez zwiększenie jego energii seksualnej oraz przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego.

Lubczyk – zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetyce

Dzięki swoim niezwykłym walorom zapachowym, lubczyk znajduje swoje zastosowanie podczas produkcji olejków eterycznych do kąpieli oraz perfum. Ponadto, niniejsza roślina stanowi składnik niektórych środków wykrztuśnych oraz substancji moczopędnych. W dziedzinie ziołolecznictwa, lubczyk wykorzystywany jest ze względu na bogactwo cennych substancji leczniczych, w tym między innymi kumaryny oraz polifenoli i kwasów organicznych. Okazuje się również, iż picie specjalnego naparu, przyrządzonego z suszonych liści oraz korzenia lubczyku może przyczynić się do złagodzenie dolegliwości bólowych w trakcie trwania miesiączki. Należy jednak pamiętać, aby nie przyjmować niniejszej rośliny w nadmiernych ilościach. Szczególną ostrożnością w zażywaniu naparów oraz preparatów zawierających lubczyk powinny wykazać się przede wszystkim kobiety w ciąży, jak i matki karmiące piersią.

 

 

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie