DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ PRZY ZAKUPIE WYBRANYCH PRODUKÓW    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Kim są freeganie? Sprawdź, kto w XXI w. je „śmieci”!

Junk food, to inaczej jedzenie śmieciowe. Określenie to dotyczy żywności bezwartościowej pod względem odżywczym, dostarczającej pustych kalorii, taniej i łatwej w produkcji. Taka żywność zawiera sporo sztucznych dodatków, tłuszczów i soli. Do junk food zaliczymy m.in. fast foody, chipsy, chrupki oraz popularne napoje typu cola. Dietetycy biją na alarm i ostrzegają przed spożywaniem takiego jedzenia, które nazywają wprost śmieciami.

A co z dietą osób, które żywią się z własnego wyboru produktami spożywczymi znalezionymi w śmietnikach? Jedzą oni przecież śmieci i to dosłownie… A może to, co znajdują w koszach jest bardziej wartościowe, niż szybkie danie kupione w budce z fast foodem?

Kim są freeganie?

Freeganizm, to nazwa ruchu społecznego i stylu życia, który odrzuca kupowanie jedzenia (innych rzeczy również) w sklepach, wybierając zamiast tego produkty wycofane ze sprzedaży, np. z powodu minięcia daty ważności. Nazwa tego nurtu jest połączeniem dwóch słów angielskich – free (za darmo; wolny) i weganizm (odmiana wegetarianizmu).

W Polsce freeganie określaja się mianem kontenerowców. Od zwykłych bezdomnych, których sytuacja niejednokrotnie zmusza do szukania pożywienia dosłownie wszędzie, różni ich to, że stać ich na zakup produktów żywnościowych, ale nie robią tego z własnego wyboru.

Swoją postawą freeganie chcą sprzeciwić się konsumpcjonizmowi panującemu na świecie i powszechnemu marnowaniu jedzenia. Propagują także ekologiczny styl życia.

Gdzie freeganie się zaopatrują?

Freeganie jedzenia szukają na bazarach, gdzie marnuje się sporo produktów, a pod koniec dnia wiele owoców i warzyw jest zwyczajnie wyrzucanych (np. z powodu uszkodzenia). Żywność zdatną do spożycia kontenerowcy znajdują również w śmietnikach należących do dużych sklepów, które często wyrzucają rzeczy niewyprzedane lub z mijającym terminem przydatności do spożycia. Freeganie zaopatrują się także w kontenerach barów i restauracji, które każdego dnia „marnują” ogromne ilości produktów.

 

freeganizm Kim są freeganie? Sprawdź, kto w XXI w. je "śmieci"!
Podobał Ci się ten artykuł?
Cały tekst dostępny jest dla użytkowników PREMIUM KLIKNIJ TU

Sprawdź opinie o naszym sklepie