info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043, +48 537 801 951

Kim są freeganie? Sprawdź, kto w XXI w. je „śmieci”!

Junk food, to inaczej jedzenie śmieciowe. Określenie to dotyczy żywności bezwartościowej pod względem odżywczym, dostarczającej pustych kalorii, taniej i łatwej w produkcji. Taka żywność zawiera sporo sztucznych dodatków, tłuszczów i soli. Do junk food zaliczymy m.in. fast foody, chipsy, chrupki oraz popularne napoje typu cola. Dietetycy biją na alarm i ostrzegają przed spożywaniem takiego jedzenia, które nazywają wprost śmieciami.

A co z dietą osób, które żywią się z własnego wyboru produktami spożywczymi znalezionymi w śmietnikach? Jedzą oni przecież śmieci i to dosłownie… A może to, co znajdują w koszach jest bardziej wartościowe, niż szybkie danie kupione w budce z fast foodem?

Kim są freeganie?

Freeganizm, to nazwa ruchu społecznego i stylu życia, który odrzuca kupowanie jedzenia (innych rzeczy również) w sklepach, wybierając zamiast tego produkty wycofane ze sprzedaży, np. z powodu minięcia daty ważności. Nazwa tego nurtu jest połączeniem dwóch słów angielskich – free (za darmo; wolny) i weganizm (odmiana wegetarianizmu).

W Polsce freeganie określaja się mianem kontenerowców. Od zwykłych bezdomnych, których sytuacja niejednokrotnie zmusza do szukania pożywienia dosłownie wszędzie, różni ich to, że stać ich na zakup produktów żywnościowych, ale nie robią tego z własnego wyboru.

Swoją postawą freeganie chcą sprzeciwić się konsumpcjonizmowi panującemu na świecie i powszechnemu marnowaniu jedzenia. Propagują także ekologiczny styl życia.

Gdzie freeganie się zaopatrują?

Freeganie jedzenia szukają na bazarach, gdzie marnuje się sporo produktów, a pod koniec dnia wiele owoców i warzyw jest zwyczajnie wyrzucanych (np. z powodu uszkodzenia). Żywność zdatną do spożycia kontenerowcy znajdują również w śmietnikach należących do dużych sklepów, które często wyrzucają rzeczy niewyprzedane lub z mijającym terminem przydatności do spożycia. Freeganie zaopatrują się także w kontenerach barów i restauracji, które każdego dnia „marnują” ogromne ilości produktów.

 

freeganizm Kim są freeganie? Sprawdź, kto w XXI w. je "śmieci"!

Jakie jedzenie można znaleźć na śmietniku?

  • obite banany z czarną skórką i inne nieco „uszkodzone” owoce lub warzywa
  • produkty zapakowane fabrycznie – długoterminowe
  • paczki ciastek, chipsów, orzeszki
  • musztardy
  • czekolady
  • kawę
  • pieczywo

Czy to jest bezpieczne?

Wiele osób na samą myśl, że miałoby szukać jedzenia w brudnym śmietniku, czuje odrazę. Ale czy freeganie jedliby coś, co może zaszkodzić ich zdrowiu? Nie.

Freeganie nie spożywają mięsa ze względów ideologicznych, ale też logicznych. Spożywanie nieświeżego mięsa może doprowadzić do zatrucia zagrażającemu zdrowiu, a nawet życiu, dlatego nie można go jeść pod żadnym pozorem po wyjęciu ze śmietnika. Freeganie nigdy nie jedzą tego, co zepsute.

Zdarza się, że freeganie sięgają po produkty, których sklepowa data ważności mija, ale pod względem walorów smakowych, jak i odżywczych są one wciąż bardzo dobre.

A zatem, czy warto być freeganem? Czekamy na opinie w komentarzach.

źródła: www.kuchniaplus.pl, www.akademiadietetyki.pl, freegan.info

 

Podobał Ci się ten artykuł?
Cały tekst dostępny jest dla użytkowników PREMIUM KLIKNIJ TU