info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Czas na solidny detoks! Poznaj zalety diety oczyszczającej!

Uroczystości rodzinne, święta czy spotkania w gronie przyjaciół to czas spędzony zwykle przy syto zastawionym stole. W ciągu krótkiego czasu dostarczamy swojemu organizmowi ogromnej ilości kalorii, do której nie jest on przyzwyczajony i dlatego dobrze byłoby go wesprzeć. Kilkudniowy detoks pozwoli odzyskać uczucie lekkości i dobre samopoczucie.

Zalety diety oczyszczającej

Dieta oczyszczająca jest bogata w składniki odżywcze, które są skomponowane w taki sposób, by wspomóc przemianę materii. Działa korzystnie na organizm człowieka i pomaga usunąć toksyczne złogi pokarmowe. Opiera się głównie na produktach bogatych w błonnik pokarmowy (owocach i warzywach), chroni przed zakwaszeniem organizmu, a ponadto jest skarbnicą cennych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz przeciwutleniaczy.

Detoks organizmu – o czym MUSISZ pamiętać?

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo istotne, kiedy zależy nam na pozbyciu się toksyn. W ciągu doby człowiek powinien wypić do 2,5 l płynów. Najlepiej nawadniać się wodą mineralną (niegazowaną), pijąc często i małymi łykami.

Dobowa podaż wody niezbędna do zapewnienia prawidłowej funkcji metabolicznej organizmu nie powinna być mniejsza niż 1 ml na 1 kcal wytwarzanej energii. Zakładając, że dana osoba spożywa dziennie około 2000 kcal – powinna wypić ok. 2 litrów płynów. Niemniej jednak należy pamiętać, że istnieją duże różnice w indywidualnej budowie, zarówno dla osób różnej płci jak i tej samej, które mogą znacząco wpływać na aktualne zapotrzebowanie na wodę. I tak określając indywidualne potrzeby organizmu musimy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, poziom aktywności fizycznej, rodzaj diety oraz aktualny stan zdrowia – wyjaśnia dietetyk Sylwia Witek.

Oprócz czystej wody warto sięgać po ziołowe mieszanki zawierające w składzie np. nasiona czarnuszki, skrzyp polny albo łopian. Rośliny te wykazują szereg właściwości moczopędnych, napary z nich przygotowane dobrze nawadniają i pomagają w oczyszczaniu organizmu. Na czas detoksu warto wyeliminować spożycie kawy i czarnej herbaty.

dieta-oczyszczajaca Czas na solidny detoks! Poznaj zalety diety oczyszczającej!

Właściwa dieta to podstawa prawidłowo przeprowadzonego oczyszczania organizmu, co na starcie obala już mit mówiący, że detoks = głodówka.

Zatem, co jeść, aby skutecznie pozbyć się toksyn? Dieta oczyszczająca powinna być bogata w warzywa oraz owoce i jednocześnie eliminować mięso. Organizm do walki potrzebuje antyoksydantów, które są zawarte właśnie w zielonych warzywach i owocach, takich jak aronia czy żurawina.

Do tego warzywa i owoce są niezastąpionym źródłem błonnika, który jest najlepszym sprzymierzeńcem oczyszczania jelit.

Błonnik, dzięki swojej budowie i właściwościom działa w układzie pokarmowym człowieka, jak miotełka – ułatwiając perystaltykę jelit tym samym wpływa na prawidłową przemianę materii. Udowodniono, że błonnik jest nie tylko sprzymierzeńcem w walce z zaparciami, ale również chroni przed poważnymi chorobami jelita grubego. Posiadając właściwości wiążące wodę, zwiększa masę stolca i skraca jego drogę przejścia przez jelito. Ponadto udowodniono również, że dzienna porcja 40 g błonnika zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i zawału. Wynika, to przede wszystkim z tego, że błonnik obniża poziom cholesterolu we krwi, zwiększa wydalanie tłuszczów i opóźnia wchłanianie trójglicerydów. – tłumaczy S. Witek

Spożywane potrawy można bardzo wyraźnie doprawiać ziołami – bazylią, tymiankiem, oregano i przyprawami – chili, imbirem i ostrą papryką, które podkręcają tempo przemiany materii.

Uwaga! Aby oczyszczanie przyniosło efekty należy całkowicie wyeliminować z posiłków produkty przetworzone – fast-foody, gotowe dania i konserwy, a także żywność i potrawy tłuste i wysokokaloryczne oraz wszelkie używki.

Aktywność fizyczna jest potrzebna każdemu, zwłaszcza po świątecznym leniuchowaniu czy dłuższym urlopie. W czasie aktywności organizm usuwa produkty przemiany materii wraz z wydzielanym potem.

Suplementy diety nie są podstawą detoksykacji organizmu – najlepiej sięgać po naturalne owoce, zamiast ekstraktów. Jeśli decydujemy się na wsparcie kapsułkami lub tabletkami warto sięgnąć bo ekstrakt z acai, żurawinę, spirulinę lub zieloną herbatę.

Sprawdź opinie o naszym sklepie