info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Czy aromaterapia jest w stanie pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie?

Z roku na rok przywiązujemy coraz większą uwagę do naszego zdrowia i poszukujemy alternatywnych metod leczenia niektórych zaburzeń. Jedną z form popularnej terapii niekonwencjonalnej jest aromaterapia (znana również jako aromatoterapia). Niniejsza technika, przy zastosowaniu dobroczynnych olejków eterycznych, jest w stanie wpłynąć nie tylko na poprawę naszego zdrowia fizycznego, ale również samopoczucia. Okazuje się, iż jej właściwe zastosowanie może niwelować napięcie przedmiesiączkowe i odsuwać uczucie zmęczenia spowodowane nadmiernym stresem. A co jeszcze warto wiedzieć na temat aromaterapii? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Na czym polega aromaterapia;
  • Kiedy może pomóc nam terapia zapachami;
  • Jakich olejków możemy używać podczas zabiegów aromaterapii;
  • Czy istnieją przeciwwskazania dotyczące stosowania aromaterapii.

essential-oil-3868596_1920-1024x683 Czy aromaterapia jest w stanie pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie?

Na czym polega aromaterapia?

Aromaterapia to nic innego jak leczenie zapachami. Niniejsza technika zaliczana jest do medycyny alternatywnej, a podczas jej przeprowadzania stosuje się naturalne olejki eteryczne, pochodzące między innymi z lawendy, czy też drzewa sandałowego. Forma terapii zapachami znana i stosowana była już tysiące lat temu. Dzisiaj niniejsza forma niwelowania niektórych dolegliwości zdrowotnych zdaje się nie słabnąć na swojej popularności. Obecnie dostępnych jest wiele form aromaterapii. Niektóre z nich bez przeszkód możemy przeprowadzać w zaciszu własnego domu. Zabiegi aromaterapii wykonywane są za pośrednictwem specjalnych kominków, inhalatorów, czy też nawilżaczy powietrza. Niejednokrotnie terapeutyczna moc zapachów wykorzystywana jest również podczas kąpieli relaksacyjnych oraz masażu całego ciała.

Kiedy może pomóc nam terapia zapachami?

Aromaterapia znajduje szerokie zastosowanie we wspomaganiu leczenia licznych zaburzeń stanu zdrowia, jak również przyczynia się do poprawy samopoczucia. Niemniej jednak, jej działanie uzależnione jest od doboru właściwych olejków eterycznych. Co ciekawe, niektóre z zapachów są w stanie wspomóc terapię zaburzeń nastroju oraz uporczywych zaparć. Ponadto, aromaterapię wykorzystuje się:

  • W celu redukcji zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jak również silnych dolegliwości bólowych związanych z przebiegiem menstruacji;
  • W celu łagodzenia objawów zakażenia górnych dróg oddechowych (niektóre olejki eteryczne wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne);
  • W celu zniesienia napięcia nerwowego, jak również złagodzenia przebiegu bezsenności;
  • W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z przebiegiem menopauzy u kobiet;
  • W celu łagodzenia silnych bólów głowy, a nawet bólów mięśni spowodowanych długotrwałym przemęczeniem.

Jakich olejków możemy używać podczas zabiegów aromaterapii?

Szeroki wybór olejków eterycznych sprawia, iż zabiegi aromaterapii są w stanie oddziaływać na łagodzenie przebiegu licznych zaburzeń stanu zdrowia. Wśród najczęściej stosowanych olejków eterycznych wyróżniamy:

OLEJEK LAWENDOWY – ceniony przede wszystkim ze względu na swoje właściwości rozluźniające. Naturalny aromat niniejszej rośliny pozwala na zniesienie napięcia nerwowego, jak również na ułatwienie procesu zasypiania. W tym celu warto skropić swoją poduszkę kropelką olejku lawendowego. Ponadto, wspomniany olej eteryczny może okazać się pomocny w leczeniu niektórych stanów zapalnych skóry, a nawet w łagodzeniu objawów depresji i migrenowych bólów głowy.

OLEJEK ROZMARYNOWY – esencja aromatycznych gałązek rozmarynu znajduje często zastosowanie podczas produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Ponadto, olejek ten jest w stanie oddziaływać pobudzająco na układ krążenia, a nawet podnosić poziom pobudzenia seksualnego. Dlatego też, przez wiele lat uznawany był za silny afrodyzjak.

OLEJEK MIĘTOWY – stanowi częsty element odświeżających szamponów, płynów do kąpieli oraz kremów do pielęgnacji stóp. Znany jest ze swoich właściwości orzeźwiających oraz łagodzących podrażnienia. Ponadto, olejek miętowy jest w stanie działać odprężająco i znosić uczucie napięcia mięśniowego po dniu pełnym pracy. W tym celu warto dodać kilka jego kropel do kąpieli relaksacyjnej. Ponadto, w dziedzinie fitoterapii produkt ten znajduje zastosowanie podczas zabiegów, które mają na celu złagodzenie objawów choroby lokomocyjnej.

OLEJEK Z DRZEWA SANDAŁOWEGO – doceniany jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości łagodzące napięcie nerwowe. Co ciekawe, znajduje on również zastosowanie w leczeniu bezsenności. Olejek z drzewa sandałowego wykazuje działanie łagodzące oraz odprężające. Zabiegi aromaterapii z jego udziałem można stosować w przebiegu silnych dolegliwości menstruacyjnych.

Czy istnieją przeciwwskazania dotyczące stosowania aromaterapii?

Aromaterapia w większości przypadków jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania związane z jej stosowaniem. Po pierwsze: zabiegów aromaterapii z udziałem rumianku, jałowca, tymianku oraz/lub drzewa sandałowego powinny unikać kobiety w ciąży. Po drugie: wszystkie osoby, u których rozpoznano określone zaburzenia (w tym nadciśnienie tętnicze oraz padaczkę), przed rozpoczęciem terapii z udziałem olejków eterycznych powinny zasięgnąć konsultacji w gabinecie specjalisty. Dodatkowo, niektóre olejki eteryczne mogą odpowiedzialne być za wywołanie reakcji alergicznych. Dlatego też, zabiegi aromaterapii należy przeprowadzać ze szczególną ostrożnością.

Podsumowanie

Aromaterapia to doskonały sposób na wsparcie leczenia licznych zaburzeń stanu zdrowia oraz na poprawę samopoczucia. Należy jednak pamiętać, że powinna ona przeprowadzana być we właściwy sposób oraz z użyciem odpowiednich olejków eterycznych. Dlatego też, przed przeprowadzeniem pierwszego samodzielnego zabiegu aromaterapii, warto zasięgnąć konsultacji w gabinecie doświadczonego fitoterapeuty.

Sprawdź opinie o naszym sklepie