info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Wzrost cen żywności w 2017 r. – sprawdź, za co zapłacisz więcej!

Wzrost cen żywności w 2017 r.

Nowy rok zwykle idzie w parze ze zmianami na rynku. Wiąże się to z rotacją cen m.in. żywności. W bieżącym roku możemy spodziewać się ich wzrostu, choć niektóre produkty stanieją.

Na pewno w górę pójdą ceny produktów mlecznych, w tym serów. Znacznie podrożeje masło (wzrost szacuje się nawet o 30% w porównaniu z ubiegłym rokiem), a w pierwszym kwartale także jajka. Możemy spodziewać się, że droższe będą także produkty zawierające w składzie mleko sproszkowane.

Podrożeje mięso i żywność z dodatkiem tłuszczów zwierzęcych. Wzrosną ceny wieprzowiny i wołowiny. Powodem jest coraz rzadsza hodowla świń, mimo że zapotrzebowanie na takie mięso wciąż jest duże. Dla rolników korzystniej będzie hodować krowy dla pozyskania mleka, którego ceny wzrastają, niż na ubój. Automatycznie wieprzowina wówczas podrożeje.

Przewiduje się, że ceny drobiu utrzymają się na podobnym poziomie, jak dotychczas. Sytuacja ta może wyglądać inaczej, jeśli masowe wybicie hodowli kur zostanie wymuszone np. epidemią ptasiej grypy.

Wśród produktów, za które zapłacimy więcej znaleźć się może także pieczywo. Wprawdzie ilość zboża na rynku jest wystarczająca, ale pszenica w hurcie drożeje. Na szczęście cena żyta utrzyma się i nie będzie wzrastać.

Przez dłuższy czas możemy spodziewać się utrzymania niskich cen owoców i warzyw. Jest to efekt trwającego embargo Rosji na import tych produktów z krajów UE.
Jesienią tego roku mają być zlikwidowane ograniczenia produkcyjne UE dotyczące rynku cukru. Z tego powodu przewiduje się zwiększenie podaży, a w konsekwencji potencjalny spadek cen m.in. słodyczy. Dodatkowo stanieje kakao, więc można spodziewać się całkiem przystępnych cen czekolady.

wzrost-cen-żywnosci Wzrost cen żywności w 2017 r. – sprawdź, za co zapłacisz więcej!

źródło: wyborcza.biz

Sprawdź opinie o naszym sklepie