info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Zmiany na paznokciach.
Co oznaczają?Kiedy udać się do lekarza?

Nie tylko kobiety, ale też mężczyźni zwracają uwagę na wygląd dłoni i dużą wagę przywiązują do tego, by były one zadbane i w dobrej kondycji. Co, kiedy na paznokciach u dłoni pojawiają się plamki w różnych kolorach lub inne, niepokojące objawy? Czasami nie warto wpadać w panikę, a czasami lepiej udać się do lekarza. Sprawdź, kiedy zmiany na paznokciach są objawem poważnych dolegliwości lub chorób…

zdrowe_paznokcie Zmiany na paznokciach. <br> Co oznaczają?Kiedy udać się do lekarza?

Zmieniony kształt paznokcia
Kiedy płytka paznokcia staje się na środku wklęsła, a jej brzegi są wywinięte ku górze może to oznaczać zaburzenia hormonalne, niedobór żelaza lub anemię. Są to tzw. paznokcie łyżeczkowate. Czasami takie paznokcie występują u małych dzieci, co jednak mija z wiekiem.

Niedobór żelaza i anemia są często spowodowane utratą żelaza z organizmu na skutek obfitych krwawień, np. menstruacyjnych. Dlatego na anemię częściej cierpią kobiety niż mężczyźni.
Niedobory żelaza pojawiają się też przy wysokoprzetworzonej diecie, opartej na gotowych produktach, z małą ilością świeżych warzyw i owoców, podczas stosowania diet odchudzających, u wegetarianów i osób intensywnie ćwiczących. Dlatego dietetycy wskazują, że ważna jest zbilansowana, racjonalna dieta. Można włączyć do niej suplementy, takie jak np. sok z buraka (do kupienia tutaj). Badania kliniczne dowodzą, że ze wszystkich źródeł roślinnych organizm człowieka najlepiej potrafi pozyskać żelazo z buraków, ponieważ wspomagają one wytwarzanie czerwonych krwinek.

Płytka paznokcia może też być uwypuklona i przypominać szkła od zegarka. Są to tzw. paznokcie zegarkowe, co często towarzyszy tzw. palcom pałeczkowym dobosza, co objawia się przerostem i rozszerzeniem końcowych części palców. Przyczyny takich zmian to najczęściej wady wrodzone, choroby płuc, marskość wątroby i zaburzenia układu pokarmowego.

Kiedy płytka paznokcia jest pogrubiona, wydłużona i zagięta jak szpon mówimy o tzw. szponowatości paznokcia. Paznokcie zmieniają kolor na żółtawy lub szary. Zniekształcenia pojawiają się na skutek urazów lub długiego nacisku na paznokieć.

Innym zaburzeniem w strukturze paznokcia są tzw. paznokcie rurkowate, co objawia się pogrubioną płytką i zawiniętymi brzegami, przypominającymi rulonik. Pod paznokciem gromadzą się masy rogowe, co jest wynikiem najczęściej dziedzicznej choroby.

Każda, poważna zmiana w wyglądzie paznokci powinna skłonić nas do zastanowienia się nad stanem zdrowia i zwrócenia baczniejszej uwagi na swoją dietę, tryb życia, przebyte choroby i ogólne samopoczucie. Czasami konieczna jest wizyta u specjalisty, kiedy nasz organizm daje nam znak, że coś dzieje się w nim nie tak, jak powinno.

Sprawdź opinie o naszym sklepie