info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Mak niebieski ziarno 1 kg - VIVIO

%Mak niebieski ziarno 1000g VIVIO przepisy, wartości odżywcze

Mak niebieski ziarno 1 kg - VIVIO

Cena regularna: 20,60 zł
19,10 zł
Najniższa cena z 30 dni: 18,89 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 1 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Mak niebieski - skład

MARKA
VIVIO


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Mak niebieski - Zastosowanie

Mak niebieski stosuje się głównie jako dodatek do wypieków. Może być wykorzystywany w formie posypki, głównie do pieczywa. W przypadku słodkich ciast i rogali, wytwarza się z niego natomiast gęste i aromatyczne nadzienie.

Mak niebieski można wykorzystywać również w bardziej nietypowy sposób. Nadaje się jako odżywczy dodatek do koktajli oraz owsianek. Może być składnikiem domowych pełnoziarnistych batonów oraz ciasteczek. Na uwagę zasługuje również możliwość wykorzystania ziaren do produkcji domowego peelingu.

Mak niebieski - KCAL

Mak niebieski jest produktem wysoko kalorycznym. 100 g produktu dostarcza ponad 500 kcal. Jako produkt oleisty, cechuje się znaczną zawartością tłuszczów. W zdecydowanej większości są to kwasy tłuszczowe nienasycone zaliczane do NNKT. Mak zawiera również znaczne ilości białka roślinnego. 100 g produktu jest źródłem około 20 g protein. Ponadto taka ilość dostarcza nawet do 20 g błonnika pokarmowego.

Mak niebieski - Opis produktu

Wszystko co należy wiedzieć na temat właściwości i zastosowania maku niebieskiego

Pospolity mak kojarzy nam się głównie z dodatkiem do chleba lub bułek. Stanowi smaczne uzupełnienie pieczywa, które nadaje zwykłym wypiekom charakterystycznego posmaku. Często spożywamy mak w słodkich wyrobach, takich jak makowiec lub rogale. Mało kto zastanawia się jednak jakie właściwości odżywcze ma mak. Okazuje się natomiast, że poza ciekawym smakiem, cechuje się on również niedocenianymi, wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi.

Czy mak niebieski uczula?

Czy mak niebieski nadaje się dla dzieci?

Mak niebieski czy biały – czym się różnią?

  • Mak niebieski – kcal

  • Proste przepisy z wykorzystaniem maku

  • Mak niebieski - zastosowanie

Mak niebieski – czym jest i skąd pochodzi?

Mak to nasza rodzima, polska roślina. Naturalnie rośnie w całej Europie, na łąkach, polach i w parkach. Do celów kulinarnych wykorzystuje się nietypowe owoce tego kwiatu – maleńkie ziarna zamknięte w charakterystycznej torebce. Obecnie najpopularniejszy jest mak niebieski. Do tradycyjnych rogali świętomarcińskich i innych słodkich wypieków wykorzystuje się natomiast mak biały.

Mak od lat wykorzystywany był także w medycynie ludowej. Opium z tej rośliny stosowane jest do tej pory przy wytwarzaniu silnych leków uspokajających oraz przeciwbólowych. Oczywiście mak niebieski wykorzystywany w kuchni różni się składem od maku leczniczego i nie zawiera tak silnie działających substancji uzależniających.

Właściwości odżywcze maku niebieskiego

Mak niebieski to prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych. W 100g maku znajduje się ponad 40g tłuszczów, głównie tłuszczów nienasyconych. Według danych tabelarycznych w nasionach tych znajduje się ponad 25 g kwasów z rodziny omega-6. Należą one od NNKT, które posiadają udokumentowany korzystny wpływ na organizm człowieka.

Badania naukowe wykazały, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na regulację gospodarki lipidowej. Mogą wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu frakcji LDL, przy jednoczesnym zwiększeniu udziały frakcji HDL. Ponadto wykazano, że niedobór kwasów należących do tej grupy wiąże się ze zwiększoną podatnością na infekcje.

Mak niebieski może stanowić również bardzo bogate źródło błonnika pokarmowego. Zalecane dzienne spożycie tego rodzaju związków dla osoby dorosłej to 30 g na dobę. Tymczasem 100g ziaren maku dostarcza go nawet do 20g. Publikacje wskazują liczne korzyści zdrowotne związane z odpowiednią podażą błonnika pokarmowego. Są to przede wszystkim:

  • regulacja pracy układu pokarmowego
  • obniżanie poziomu cholesterolu
  • zapobieganie zaparciom i biegunkom
  • zmniejszanie apetytu
  • mniejsze ryzyko wystąpienia raka jelita grubego
  • spowalnianie wchłaniania cukrów prostych z jelit do krwi

Wśród witamin i soli mineralnych, jakie znaleźć można w maku niebieskim znajdują się witamina B6 oraz witamina E. Te małe ziarenka charakteryzują się jednak szczególnie dużą zawartością makro- i mikroelementów. Według danych tabelarycznych, mak może stanowić istotne źródło fosforu, manganu, żelaza, miedzi, cynku, magnezu i wapnia. Biorąc to wszystko pod uwagę można śmiało przypuszczać, że włączenie maku do diety wpływa korzystnie na stan układu krwionośnego, mięśniowego i nerwowego.

Mak niebieski w kosmetyce

Odpowiednia podaż kwasów tłuszczowych nienasyconych wpływa bardzo korzystnie na stan cery. Według publikacji naukowych reguluje ona prawidłowy stan nawilżenia, poprzez uzupełnianie lipidowej warstwy ochronnej oraz kontrolę prawidłowej budowy błon komórkowych. Mak znajduje zastosowanie również bezpośrednio jako składnik naturalnych kosmetyków. Chociaż najczęściej wykorzystywany jest w tym względzie olej z ziaren maku, to również surowe ziarna mogą być bardzo pomocne w odpowiedniej pielęgnacji. Nadają się do przygotowania delikatnego peelingu złuszczającego. Ze względu na bogaty skład odżywczy, może działać regenerująco oraz łagodząco na zaczerwienienia i drobne zmiany skórne.

Czy mak niebieski pomaga na bezsenność?

Mak przez lata uznawany był za bardzo skuteczny sposób na leczenie bezsenności. Przekonania te wiążą się z faktem, że dawniej w powszechnym użyciu znajdowały się nasiona maku lekarskiego. Faktycznie zawierają one wysokie stężenia substancji mogących działać uspokajająco na układ nerwowy. Obecnie jednak w kuchni używamy innych odmian maku, które zawierają znacznie mniej tych potencjalnie uzależniających związków chemicznych. Z tego względu mak niebieski nie odgrywa aż tak dużej roli w leczeniu bezsenności.

Mak niebieski – cena

Mak niebieski to stosunkowo powszechny produkt, który można znaleźć w większości sklepów w przystępnej cenie. Za 1 kg należy zapłacić około 20 zł. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość wyrobu, gdyż nieprawidłowa produkcja i przechowywanie może wpływać bardzo negatywnie na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące maku niebieskiego

Pytanie 1: Czy mak niebieski uczula?

Mak niebieski jest silnym alergenem. Osoby skłonne do uczuleń powinny uważać przy pierwszym spożyciu produktu. Szczególna ostrożność zalecana jest w przypadku dzieci.

Pytanie 2: Czy mak niebieski nadaje się dla dzieci?

Spożywanie składników takich jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik pokarmowy są bardzo wskazane w diecie dziecka. Jeśli tylko nasza pociecha nie jest uczulona na mak, warto stopniowo włączać go do jadłospisu malucha.

Pytanie 3: Mak niebieski czy biały – czym się różnią?

Mak niebieski i biały to owoce różnych gatunków rośliny należącej do tej samej rodziny. Cechują się podobnymi właściwościami odżywczymi. Należy pamiętać, że jako surowce naturalne, charakteryzują się zmiennym składem zależnym od miejsca i warunków dojrzewania. Obecnie znacznie powszechniejszy jest mak niebieski. Mak biały wykorzystywany jest rzadziej, jako dodatek do słodkich wypieków.

 

 

 

Bibliografia

  1. https://aniagotuje.pl/przepis/proste-ciastka-owsiane [dostęp: 9.11.2020r.].
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mak_lekarski [dostęp: 9.11.2020r.].
  3. https://wylecz.to/zywnosc/mak-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-zastosowanie-i-przeciwwskazania/ [dostęp: 9.11.2020r.].
  4. https://www.spirulina.pl/mak-papaver/mak-wlasciwosci-zastosowanie.html [dostęp: 9.11.2020r.].
  5. Halina Bojarowicz, Barbara Woźniak. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2008 - phie.pl.
  6. https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/mak-przyprawa-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-zastosowanie-maku,23055.html [dostęp: 9.11.2020r.].
  7. Maciej Bienkiewicz, Ewa Bator, Monika Bronkowska. Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Probl Hig Epidemiol, 2015 - phie.pl.
  8. Zygmunt Zdrojewicz, Aleksandra Idzior, Olga Kocjan. Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości. Med Rodz 1(18): 18-22.

 

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów