info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Ryż czarny 1 kg - DeliFOOD

Ryż czarny 1000g właściwości, przepisy

Ryż czarny 1 kg - DeliFOOD

16,79 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 1 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl
  duża dostępność

darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Ryż czarny - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKADATA WAŻNOŚCI
TajlandiaDeliFOOD2025-10-31

Ryż czarny

 

Wartość odżywczaW 100g produktu% RWS (Referencyjne Wartości Spożycia
Wartość energetyczna
/energia/
1498 kJ/354kcal18%
Tłuszcz3,2 g5%
W tym
Kwasy tłuszczowe nasycone
(kwasy nasycone)
0,8 g4%
Węglowodany72 g28%
W tym
Cukry0,7 g<1%
Błonnik3,1 g-
Białko7,7 g15%
Sól0,03 g<1%

„Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej (8 400 kJ/2 000 kcal)”.

 

 

 


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Ryż czarny - Zastosowanie

Ryż czarny nadaje się jako dodatek do dań słodkich i słonych. W krajach azjatyckich stanowi główny składnik wielu deserów. Sprawdzi się jednak także jako element obiadu, dobrze komponując się z mięsem i warzywami lub jako dodatek do zup.

Ryż czarny należy gotować na wodzie lub mleku po wcześniejszym namoczeniu. Dla uzyskania konsystencji al dente proporcja ziaren do płynu powinna wynosić 1:2.

Produkt może zawierać: gluten, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne.

Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Propozycja przygotowania: Przepłucz ryż zimną wodą. Wypłukany ryż przełóż do garnka, zalej zimną wodą (2 razy więcej wody niż ryżu) i posól. Gotuj na małym ogniu przez 30 minut, co jakiś czas mieszając.

Ryż czarny - KCAL

Ryż czarny – kcal

100 g ryżu czarnego przed ugotowaniem dostarcza około 350 kcal. W trakcie gotowania ziarna chłoną wodę, dlatego końcowa kaloryczność na 100 g ugotowane produktu będzie mniejsza. Ryż czarny, w przeciwieństwie do innych odmian tej rośliny, dostarcza również pewnych ilości białka. W 100 g suchego produktu znaleźć można około 8 g protein. Ziarna stanowią jednak przede wszystkim źródło węglowodanów złożonych, których ilość wynosi około 72 g na 100 g.

Ryż czarny - Opis produktu

Ryż to produkt kojarzony w głównej mierze z Chinami i azjatyckimi potrawami. To właśnie na wschodnim kontynencie jego spożycie osiąga najwyższe wartości. Niestety najpopularniejszy biały ryż nie stanowi dobrego źródła cennych składników odżywczych, takich jak witaminy i sole mineralne. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ryżu czarnego. Ta znacznie mniej znana odmiana azjatyckiej rośliny uprawnej cechuje się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi. Ze względu na korzystny wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka, produkt ten zdecydowanie częściej powinien gościć na stołach Europejczyków.

Jak smakuje ryż czarny?

Czarny ryż, czy ma gluten?

Jak gotować ryż czarny?

  • Ryż czarny – kcal

  • Ryż czarny, przepisy

  • Ryż czarny – zastosowanie

Ryż czarny – najzdrowszy gatunek ryżu

Ryż czarny to jedna z mniej znanych odmian popularnej chińskiej rośliny. W krajach azjatyckich spożywana była przez setki lat, ale uznawano ją za produkt niezwykle ekskluzywny. Ryż czarny pojawiał się jedynie na stole chińskiego cesarza, dlatego jego inna nazwa to „ryż zakazany” – niedostępny dla pospolitej ludności.

Nasiona tej odmiany ryżu podczas gotowania zmieniają barwę z czarnej na ciemnopurpurową. Za ten specyficzny kolor ziaren odpowiadają występujące w nich antocyjany. Związki te warunkują również wyjątkowe właściwości prozdrowotne tego egzotycznego produktu.

Ryż czarny jest stosunkowo łatwy w uprawie. Wymaga podobnych warunków, co popularny ryż biały. Obfite zbiory można uzyskać bez stosowania sztucznych nawozów i specjalnych środków ostrożności. Ryż ten cechuje się nieco odmiennym od tradycyjnego smakiem. Słodka nutka sprawia, że w krajach azjatyckich często wykorzystuje się go do przyrządzania deserów, takich jak ryżowy pudding.

Ryż czarny – wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne

Niezależnie od gatunku czy barwy nasion, ryż stanowi przede wszystkim źródło węglowodanów złożonych. Ryż czarny różni się jednak nieco od swojego białego krewnego. Skrobia w nim zawarta zbudowana jest w znacznie większej ilości z amylopektyny niż amylazy. Z tego powodu produkt ten po ugotowaniu cechuje się bardziej kleistą konsystencją. Całkowita ilość węglowodanów w ryżu czarnym szacowana jest na około 75 g na 100 g produktu.

Ryż czarny zawiera znacznie więcej białka niż ryż biały. Naukowcy wykazali obecność 18 aminokwasów w tym produkcie. Łączna zawartość protein szacowana jest na około 9 g na 100 g ziaren. Znaleźć w nim można także dużo koniecznych dla zachowania zdrowia witamin i soli mineralnych, takich jak żelazo, cynk, miedź, karoten i witaminę E.

Ryż czarny niełuskany może stanowić również źródło błonnika pokarmowego. Składnik ten jest niezwykle pożądany i niezbędny w zdrowej diecie. Badania wykazały, że jego odpowiednie spożycie wpływa stymulująco na perystaltykę jelit, powoduje obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększa poposiłkowe uczucie sytości oraz stanowi pożywkę dla naturalnej mikroflory naszych jelit.

Aktywność przeciwutleniająca czarnego ryżu

Charakterystyczną cechą czarnego ryżu jest ciemno zabarwiona łupina otaczająca bielmo. Kolor tej struktury związany jest z bardzo wysoką zawartością antocyjanów. W publikacjach wskazuje się, że w 1 g suchej masy znajduje się aż 31,3 mg tych związków. Substancje zaliczane do grupy antocyjanów cechują się bardzo wysokim potencjałem przeciwutleniającym. Oznacza to, że odpowiadają za neutralizację wolnych rodników (RFT), które w nadmiarze powstają w naszym organizmie. Pewna ilość wolnych rodników powstaje w organizmie naturalnie w większości procesów metabolicznych. Organizm potrafi sobie z nimi radzić, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stanu dynamicznej równowagi. Niestety zwiększone wytwarzanie RFT w komórkach naszego ciała wynika m.in. z dużej ilości stresu, nieprawidłowej diety, zanieczyszczeń powietrza. Nadmiar tych aktywnych cząsteczek może prowadzić do uszkodzeń zdrowych komórek oraz ich materiału genetycznego. Z tego względu, żywność cechująca się wysoką zawartością substancji przeciwutleniających uznawana jest za bardzo obiecującą w kwestii zapobiegania niektórym schorzeniom cywilizacyjnym. Naukowcy zbadali, że za zdolności antyoksydacyjne ryżu czarnego odpowiada głównie związek należący do 3-O-beta-D-glukozydów.

Czarny ryż jako żywność funkcjonalna

Wysoki potencjał przeciwutleniający antocyjanów zawartych w ryżu czarnym pozwala podejrzewać, że regularne spożycie tego produktu wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu nowotworów. Naukowcy wykazali bowiem, że nadmiar wolnych rodników wiąże się ze zwiększonym występowaniem tych chorób cywilizacyjnych. Zdolności przeciwutleniające ryżu czarnego często porównuje się do podobnych właściwości jagód. W obu produktach znaleźć można związki o analogicznej budowie chemicznej. Jednocześnie ziarna zawierają znacznie mniej cukrów prostych niż owoce, co pozwala na ich szersze i powszechniejsze wykorzystanie.

Badania naukowe wykazały również, że związki z czarnego ryżu, wykazujące działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, mogą być skuteczne przy łagodzeniu dolegliwości ze strony wątroby i nerek. Świadczy to o potencjalnym wykorzystaniu tego produktu żywnościowego jako uzupełnienie terapii przy schorzeniach tych narządów.

Istnieją badania sugerujące, że dieta wzbogacona w ryż czarny może wpływać na zmniejszenie poziomu cholesterolu frakcji LDL oraz profilu lipidowego. Wiąże się to również ze zmniejszoną intensywnością powstawania zmian miażdżycowych. Eksperymenty pozwalają przypuszczać również, że spożywanie ryżu czarnego zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, co świadczy o dużym potencjale tego produktu w prewencji i terapii cukrzycy.

Ponadto ryż czarny przez wieki uznawany był przez Azjatów za środek pozwalający zapobiegać chorobie Alzheimera. Obecnie uważa się, że spożywanie odpowiedniej ilości antocyjanów faktycznie wpływa na poprawę pamięci.

Ryż czarny – potrawy pełne smaku i charakteru

Ryż czarny jest nie tylko bardzo zdrowy, ale również wyjątkowo oryginalnie prezentuje się na talerzu. Pozwala stworzyć ciekawe i proste dania. Można go spożywać zarówno na słodko, jak i na słono. Posiada wyrazisty, lekko orzechowy smak.

Ryż czarny stanowi obowiązkowy element wielu dań azjatyckich. Regularnie spożywa się go w Chinach, Korei i Japonii. Potrawy z jego udziałem stanowią dobre źródło wielu witamin oraz błonnika pokarmowego. Jest to bardzo ciekawe i niezwykle zdrowe urozmaicenie codziennej diety.

Ryż czarny – cena

Ryż czarny jest produktem znacznie trudniej dostępnym niż popularny ryż biały. Z tego względu jego cena jest znacząco wyższa. W sklepie internetowym za 1000 g produktu zapłacić trzeba około 15 zł. Produkty z certyfikatem BIO będą kosztować około 30 zł za 1 kg.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ryżu czarnego

Pytanie 1: Jak smakuje ryż czarny?

Ryż czarny charakteryzuje się znacznie bardziej wyrazistym smakiem niż ryż biały. Ma lekko orzechowy posmak, co sprawia, że doskonale komponuje się z daniami słodkimi, takimi jak puddingi.

Pytanie 2: Czarny ryż, czy ma gluten?

Ryż należy do zbóż bezglutenowych. Również czarny ryż nie zawiera tych specyficznych roślinnych białek, co sprawia, że produkt ten nadaje się dla osób z celiakią. Zawsze należy jednak zapoznać się z informacjami na opakowaniu, by upewnić się, że dany produkt nie miał styczności z glutenem.

Pytanie 3: Jak gotować ryż czarny?

Ryż czarny gotuje się w sposób analogiczny do zwykłego ryżu białego. Produkt należy przepłukać na sitku i zalać go wodą w proporcji 1:2. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej i zostawić moczący się ryż na całą noc. Ziarna gotujemy w tej samej wodzie około 35 minut regularnie mieszając. Po ugotowaniu ryż można dowolnie przyprawić.

 

ryż czarny

 

Bibliografia

  1. https://www.northeastindiainfo.com/2020/06/black-rice.html [dostęp: 26.09.2020r.].
  2. Ichikawa H, Ichiyanagi T, Xu B, Yoshii Y, Nakajima M, Konishi T. Antioxidant Activity of Anthocyanin Extract from Purple Black Rice. J Med Food. 2001 Winter;4(4):211-218. doi: 10.1089/10966200152744481. PMID: 12639403.
  3. Dias ALS, Pachikian B, Larondelle Y, Quetin-Leclercq J. Recent advances on bioactivities of black rice. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2017 Nov;20(6):470-476. doi: 10.1097/MCO.0000000000000417. PMID: 28858891.
  4. Grajek W. Rola przeciwutleniaczy w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia nowotworów i chorób krążenia. Żywność Nauka Technologia Jakość. 2004/11 /1.
  5. Piatkowska E. , Kopec A. , Leszczynska T. Antocyjany – charakterystyka, występowanie i oddziaływanie na organizm człowieka. Żywność Nauka Technologia Jakość. 2011/18/ 4.
  6. P. Saravanan. QUALITY EVALUATION AND PRODUCT DEVELOPMENT OF BLACK RICE (Oryza sativa L.). DEPARTMENT OF FOOD SCIENCE AND NUTRITION. 2014.
  7. Deng GF, Xu XR, Zhang Y, Li D, Gan RY, Li HB. Phenolic compounds and bioactivities of pigmented rice. Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(3):296-306. doi: 10.1080/10408398.2010.529624. PMID: 23216001.
  8. M Bienkiewicz, E Bator, M Bronkowsk. Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Probl Hig Epidemiol, 2015.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów