DLA ZAMÓWIEŃ OD 129ZŁ dodajemy Orzechy Piorące GRATIS!    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Zespół SIBO – na czym polega i jak z nim walczyć?

Jakie są jego najczęstsze objawy i jak walczyć z zespołem rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Chociaż objawy, takie jak: biegunka, częste zaparcia, uczucie pełności i dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, najczęściej przypisywane są Zespołowi Jelita Drażliwego, w istocie okazuje się, iż mogą one zwiastować występowanie innego zaburzenia. Zespół SIBO to coraz częściej diagnozowane zaburzenie, zwłaszcza w populacji osób dorosłych. Niestety, mimo rosnącej wiedzy na jego temat, nadal nie ustalono jednego, efektywnego sposobu leczenia. Dlatego też, niektóre osoby zmagające się z objawami SIBO, borykają się również z problemem zaburzeń nastroju.

INFOGRAF-1-1024x616 Zespół SIBO – na czym polega i jak z nim walczyć?

Zespół SIBO – charakterystyka

Zespół SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), znany również jako zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego oraz zespół ślepej pętli, to choroba polegająca na pojawianiu się w obrębie jelita cienkiego obcych szczepów bakterii lub zwiększenia wzrostu bakterii naturalnie występujących w obrębie niniejszej struktury. I o ile taki stan rzeczy w obrębie jelita grubego znajduje uzasadnienie, o tyle w przypadku jelita cienkiego, niniejsze zjawisko może doprowadzić do wywołania szeregu nieprzyjemnych dla pacjenta objawów.

Zespół SIBO – najczęstsze objawy

Niniejsze zaburzenie odpowiedzialne jest za wywołanie szeregu objawów nie tylko ze strony układu pokarmowego. Poniżej wyróżniliśmy najczęstsze z nich.

Objawy ze strony układu pokarmowego:

 • Silne bóle zlokalizowane w dole brzucha;
 • Uczucie nudności po zjedzonym posiłku, a nawet wymioty;
 • Uporczywe wzdęcia oraz gazy nasilające się w godzinach wieczornych;
 • Częste odbijanie się, uczucie nadkwasoty, zgagi, a nawet rozwój refluksu;
 • Uczucie tak zwanej ciężkości poposiłkowej;
 • Nagłe biegunki, występujące naprzemiennie z problemem zaparć.

Objawy dotyczące samopoczucia pacjenta:

 • Odczuwanie ogólnego osłabienia organizmu;
 • Częste bóle głowy oraz stawów;
 • Obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne.

Pozostałe objawy:

 • Rozwój anemii;
 • Rozwój alergii oraz nietolerancji pokarmowych, które doprowadzają do znacznego ograniczenia diety pacjenta.

U pacjentów zmagających się z niniejszym zaburzeniem nie muszą występować wszystkie z wymienionych wyżej objawów. Niemniej jednak, Zespół SIBO w większości przypadków odpowiedzialny jest za wywołanie uporczywych symptomów oraz dyskomfortu, a w konsekwencji znaczące obniżenie komfortu życia człowieka.

Zespół SIBO – przyczyny i częstość występowania

Okazuje się, iż niniejsze zburzenie może dotykać nawet 20% populacji dorosłych. Za przyczynę jego występowania uznaje się upośledzenie mechanizmów odpowiedzialnych za ochronę jelita cienkiego przed nadmierną kolonizacją bakterii. Do rozwoju niniejszego zjawiska może dochodzić, gdy:

 • Pacjent zmaga się z wrodzoną lub nabytą nieprawidłowością w obrębie jelita cienkiego (uchyłków lub przetok);
 • Pacjent zmaga się z zaburzeniami motorycznymi w obrębie jelit, tak jak w przypadku neuropatii cukrzycowej, zespołu rzekomej niedrożności jelit lub twardziny;
 • Pacjent zmaga się z wrodzonymi lub nabytymi niedoborami odporności (np. w przypadku AIDS, niedożywienia lub kacheksji);
 • U pacjenta doszło do obniżenia poziomu pH w sokach żołądkowych, co może wywołane być długotrwałym stosowaniem określonych leków (np. inhibitorów pompy protonowej);
 • Pacjent znajduje się w wieku podeszłym.

Zespół SIBO – leczenie

Najważniejsze w leczeniu niniejszego zaburzenia jest zastosowanie odpowiednich probiotyków, a w zaawansowanych przypadkach długotrwałej antybiotykoterapii, dzięki której możliwe stanie się zmniejszenie ilości bakterii bytujących w jelitach. Ponadto, w przebiegu leczenia i w celu złagodzenia objawów, niezbędne okazuje się zastosowanie odpowiedniej (najczęściej lekkostrawnej i wolnej od cukrów) diety. Dodatkowo, niektórzy specjaliści przepisują swoim pacjentom doraźne środki farmaceutyczne mające na celu złagodzenie objawów towarzyszących chorobie.

Sprawdź opinie o naszym sklepie