DLA ZAMÓWIEŃ OD 129ZŁ dodajemy PREZENT Przyprawa do grilla GRATIS!    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Zdrowie zaczyna się w jelitach!Jak o nie dbać wyjaśnia dietetyk ViVio- Sylwia Witek

Flora bakteryjna ma ogromne znaczenie nie tylko dla pracy jelit, ale dla całego organizmu. Jej skład ulega zmianie z czasem, a wpływ na to ma m.in. zła dieta. Ludzka mikrobiota odpowiada za procesy metaboliczne, które korzystnie wpływają zarówno na komórki przewodu pokarmowego, jak i wszystkich komórek ciała ludzkiego  i narządów.

Rola bakterii jelitowych

  • biorą udział w syntezie witaminy B i K
  • wytwarzają kwasy tłuszczowe o krótkich łańcuchach
  • dostarczają enzymów bakteryjnych, które wspomagają procesy trawienne
  • zapobiegają kolonizacji jelita przez drobnoustroje chorobotwórcze i grzyby

Mając na uwadze te wszystkie funkcje warto dbać i uzupełniać swoją mikroflorę np. za pomocą probiotyków i prebiotyków, bo w ten sposób można uchronić się przed wieloma dolegliwościami. Przykładowo w nieswoistych chorobach zapalnych jelit obserwuje się za małą ilość pożytecznych bakterii z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium, przy równoczesnym namnażaniu się chorobotwórczych drożdżaków Candida, bakterii E. coli i innych. Przyjmowanie odpowiednich preparatów np. probiotyków Sunvio, które zawierają ożywione szczepy utraconych bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium, może znacznie ogólne samopoczucie.

 

chore_jelita Zdrowie zaczyna się w jelitach!Jak o nie dbać wyjaśnia dietetyk ViVio- Sylwia Witek

Wpływ diety na stan flory jelitowej

Obecnie dieta przeciętnego człowieka jest bogata w tłuszcze nasycone, białko, cukier oraz znikome ilości błonnika. Taki sposób odżywiania często prowadzi do pojawienia się dysbiozy – zachwiania mikroflory jelitowej (2). W warunkach dysbiozy dochodzi do zaburzenia produkcji białek (zonuliny i okludyny) tworzących połączenia przezbłonowe w nabłonku jelitowym, co z kolei powoduje, że integralność błony śluzowej przewodu pokarmowego zostaje przerwana i dochodzi do łatwiejszego “przeciekania” przez błonę śluzową antygenów, alergenów i szkodliwych substancji pochodzenia bakteryjnego ze światła przewodu pokarmowego. W tej sytuacji bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, niestrawione resztki pokarmu i toksyczne produkty przemiany materii mogą wyciekać z wnętrza jelita poprzez uszkodzoną i nieszczelną błonę śluzową do krwioobiegu.

Zaburzenia bariery jelitowej, w tym mikroflory i zachwianie przepuszczalności jelita może wyprzedzać rozwój wielu chorób przewlekłych. Niestety, nie ma leku, który “naprawiałby” barierę jelitową, ale jest wiele rzeczy, które mogą zmniejszyć stan zapalny i przywrócić integralność błony śluzowej jelit i poprawić stan naszej mikroflory w układzie pokarmowym. Oprócz zrównoważonej diety z pomocą znów przychodzą probiotyki. Idealnym rozwiązaniem jest wybór koncentratów SUNVIO (do kupienia tutaj).

Próby przywrócenia integralności śluzówki jelita mogą trwać kilka tygodni, miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat.

zdrowe_jelita Zdrowie zaczyna się w jelitach!Jak o nie dbać wyjaśnia dietetyk ViVio- Sylwia Witek

Podawanie określonych szczepów baterii probiotycznych powoduje m.in. zmniejszenie natężenia dolegliwości bólowych głowy i liczby epizodów migrenowych oraz poprawę nastroju u osób z zaburzeniami depresyjnymi (3, 4). Podobnie bakterie z rodzaju Bifidobacterium lactis mogą poprawiać funkcje metaboliczne i sprzyjać redukcji masy ciała(5, 1)FF.

Ci jeszcze może uszkodzić naszą mikroflorę?

  • antybiotykoterapia
  • długotrwały stres
  • sporty ekstremalne
  • niektóre leki
  • używki

Autor: Sylwia Witek

Bibliografia:
1. Barbara G., Feinle-Bisset C., Ghoshal U. C., Quigley E. M., Santos J., Vanner S., Vergnolle N., Zoetendal E. G. The Intestinal Microenvironment and Functional Gastrointestinal Disorders. Gastroenterology, nr 2016/Feb/18.
2. Sonnenburg E. D., Smits S. A., Tikhonov M., Diet-induced ectincyions in the gut mikrobiota compound over generation., Nature 2016, nr 529/7585, s. 212-5.
3. Roos N. M., Giezenaar C. G., Rovers J. M., The effects of the multispecies probiotic mixture EcologicBarrier on migraine: results of an open-label pilot study, Benef Microbes, nr 2015/ 6(5), s. 641.

Sprawdź opinie o naszym sklepie