info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Kolendra mielona 100g - DeliFOOD

Kolendra mielona cena, właściwosci, opinie, przepisy

Kolendra mielona 100g - DeliFOOD

3,49 zł
  duża dostępność

darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Kolendra mielona - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKADATA WAŻNOŚCI
Polska / Rosja / SyriaDeliFOOD2025-08-31

Kolendra mielona - Zastosowanie

Zastosowanie kolendry

Kolendra mielona jest uniwersalną przyprawą, której nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni. To także bardzo popularny składnik gotowych mieszanek przyprawowych np. indyjskiego curry. Doskonale komponuje się z potrawami z ryb, mięsa i owocami morza. Możesz dodać ją także do zupy, sosu i sałatki. Owoce kolendry stosowane są do produkcji preparatów leczniczych na niestrawność i reumatyzm. Natomiast olejek z kolendry pozwala wyeliminować gorzki smak. Stosuje się go jako środek zapachowy w różnego rodzaju produktach spożywczych, stanowi składnik alkoholi, tytoniu i niektórych słodyczy.

•    kolendra, w postaci suszonych owoców jest składnikiem curry
•    owoce kolendry nadają się do potraw słodkich i słonych – jako dodatek do mięs oraz marynat i kiszonek

Kolendra jest dodawana do dań z fasoli i grochu, a także do ciast, kompotów i likierów
•    świeże liście kolendry dodawane są do sosów, zup, sałatek i dań kuchni meksykańskiej

Kolendra mielona - KCAL

Ile ma kalorii?

W 100 gramach kolendry mielonej znajdziemy około 300 kalorii. Biorąc pod uwagę fakt, że przyprawa ta jest dodawana do posiłków w niewielkich ilościach, jej kaloryczność nie jest duża. Kolendra mielona może więc być bez obaw stosowana przez osoby odchudzające się i dbające o szczupłą sylwetkę.

Kolendra mielona - Opis produktu

Kolendra mielona to przyprawa ceniona ze względu na swoje walory smakowe i zapachowe. Znana już w czasach starożytnych, obecnie uprawiana na całym świecie. Nazywana także "chińską pietruszką". Jest jednym z podstawowych składników kuchni azjatyckiej i indyjskiej. Doskonale komponuje się ze słodkimi i pikantnymi potrawami. Poznaj właściwości kolendry, dowiedz się jaki jest jej skład i wypróbuj sprawdzone przepisy na pyszne dania z dodatkiem tej przyprawy.

Co to jest kolendra mielona?

Kolendra to roślina zaliczana do rodziny baldaszkowatych. Wywodzi się z rejonów Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Obecnie uprawiana jest na wszystkich kontynentach. Największym producentem tej przyprawy są Indie, skąd eksportuje się ją do Europy i USA. Jest to roślina jednoroczna. Osiąga od 20 do 140 cm, ma cienkie korzenie, nagą łodygę i kwiaty, które przybierają barwę jasnoróżową lub białą. Zielone części tej rośliny mają intensywny aromat i wykorzystuje się je jako przyprawę. Natomiast z nasion produkuje się olejek eteryczny. Smak liści kolendry jest nieznacznie się różni w zależności od rejonu, w którym roślina jest uprawiana. Na przykład kolendra pochodząca z Gruzji jest bardziej ostra w smaku, ta z rejonów Etiopii ma bardziej wyrazisty aromat. Kolendra to także roślina miododajna. Z jednego hektara uprawy można zebrać nawet 500 kg miodu.

Gdzie kupić i jaka jest jej cena?

Kolendra mielona jest powszechnie dostępna. Przyprawa ta w zależności od producenta różni się niestety jakością. Dobrze więc wybrać sprawdzony sklep ze zdrową żywnością i tam dokonać zakupu. Za opakowanie stugramowe tej przyprawy zapłacimy około 3 zł.

Czym zastąpić kolendrę?

Kolendra do złudzenia przypomina natkę pietruszki i właśnie ona może stanowić zamiennik tej przyprawy. Niestety smak pietruszki zupełnie różni się od smaku kolendry. Jeśli akurat nie mamy tej przyprawy pod ręką, możemy również zastosować aromatyczną bazylię. Nic jednak nie jest w stanie dokładnie odwzorować charakterystycznego smaku i zapachu kolendry.

Co zawiera kolendra?

Kolendra mielona to skarbnica cennych polifenoli, kwasów organicznych i aminokwasów, które korzystnie wpływają na ogólną kondycję naszego organizmu. Przyprawa ta jest także źródłem witaminy C, A i B2. Badania wykazały również obecność związków białkowych, celulozy, soli mineralnych, tłuszczy oraz olejków eterycznych, które są odpowiedzialne za bogaty aromat kolendry.

Właściwości lecznicze

Zdaniem naukowców kolendra (a zwłaszcza olejek z niej pozyskiwany) wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Jest również źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, które mogą hamować powstawanie wolnych rodników. Badania naukowe prowadzone na szczurach wykazały również wpływ kolendry na zmniejszenie ilości cholesterolu we krwi. Roślina ta ma także właściwości uspokajające i przeciwlękowe za co naprawodopodobniej odpowiedzialny jest jeden z jej składników – linalol.

 

kolendra

 

Bibliografia:

Mariola Kozłowska, Małgorzata Ziarno – „Kolendra – skład i zastosowanie”; Postępy Fitoterapii 2/2012

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów