info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Zbieraj zioło – żyj zdrowo!

Lato jest idealną porą na zbiór ziół, bo na łąkach jest ich wtedy mnóstwo. Susząc rośliny można zrobić spory zapas na cały rok i korzystać ze zdrowotnych właściwości parzonych z nich herbatek.

Co i kiedy zbierać?

Jeśli mamy możliwość samodzielnego zbioru ziół, powinniśmy zapoznać się z ich opisem botanicznym, ponieważ łatwo pomylić je z inną, podobną rośliną o całkiem odmiennych właściwościach. Warto też dowiedzieć się skąd najlepiej zbierać zioła do własnego użytku. Aby nie były one zanieczyszczone należy wybierać miejsca z dala od dróg, fabryk i zrywać je wówczas, gdy nie pada deszcz. Te wyrosłe na słońcu, w suchych miejscach zachowują więcej naturalnych właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Poniżej kilka przykładów często występujących w Polsce ziół i ich właściwości:

Kwiat lipy – zawiera flawonoidy, które chronią ludzkie komórki przed uszkodzeniami i wzmacniają naczynia krwionośne. Śluzy lipowe wykazują działanie przeciwkaszlowe i osłaniające. Ponadto fisterole wchodzące w skład lipy okazują się pomocne w zwalczaniu stanów zapalnych. Kwiat lipy jest również źródłem witaminy C, kwasów organicznych, witaminy PP. Nadaje się do naparów, które działają napotnie i przeciwzapalnie, co okazuje się niezwykle pomocne w leczeniu przeziębień i stanów gorączkowych. Wykrztuśne właściwości lipy wykorzystuje się w walce z chorobami górnych dróg oddechowych. Napary lipowe rozkurczają i rozluźniają, obniżają napięcie organizmu związane ze stresem.

Szałwia – ma niezwykle bogate właściwości wykorzystywane w lecznictwie. Swój specyficzny zapach zawdzięcza olejkom eterycznym zawartym w liściach, które składają się z kamfory, bornelu, tujonu i innych. Szałwia jest źródłem taniny, garbników, flawanoidów, kwasów organicznych, karotenu, witamin A, B, C, wapnia, magnezu, żelaza, sodu, cynku i potasu.

Wrotycz pospolity – to roślina, która porasta tereny w pobliżu wody i jest samosiewna. W skład tego zioła wchodzą olejki lotne oraz gorzkie glikozydy, terpenoidy, flawonoidy i garbniki. Ususzona roślina może okazać się przydatna w odrobaczaniu organizmu, zarówno wewnątrz jak i zewnętrznie, ponieważ nadaje się też do walki z pchłami i wszami. Jednak pamiętać należy, że w nadmiarze roślina ta może zaszkodzić, gdyż zawiera związki toksyczne. Za to do woli można wykorzystywać go do walki z owadami, ponieważ jego zapach odstrasza m.in. muchy.

wrotycz-1 Zbieraj zioło - żyj zdrowo!

 

Mięta – powszechnie wiadomo, że mięta działa bardzo dobrze na żołądek. Dlaczego? Ponieważ pobudza wytwarzanie soków żołądkowych i żółci oraz pomaga w pracy jelit. Wszystko za sprawą jej działania antyseptycznego, przeciwbakteryjnego i uspokajającego. Mięta zawiera olejek eteryczny, który zawiera flawonoidy, gorycze, karoten, witaminę A i C, a także rutynę, garbniki oraz mentol.

Żywokost lekarski– pojawia się na bagnistych terenach, a w lecznictwie wykorzystuje się głównie jego korzenie. Jest bogatym źródłem alatoniny, asparaginy, kwasów fenolowych garbników. Te ostatnie posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Alatonina zaś pomaga rozrastać się i regenerować komórki. Za sprawą kwasów fenolowych żywokost działa przeciwzapalnie. Wszystkie te cechy sprawiają, że roślina nadaje się do walki z siniakami i stłuczeniami, a także złamaniami kości, bliznami i bolącym gardłem. Przyda się też w wypadku wrzodów.

Jak przyrządzać zioła?

Istnieje wiele możliwości przygotowania ziół w zależności od potrzeby i dolegliwości, na którą mają pomóc. Spośród najpopularniejszych wymienić należy:
– napar, czyli zioła zalane wrzątkiem;
– okład, można przyrządzić z ziół zawierających śluz; zalewa się je niewielką ilością wody, tak by powstała gęsta maź;
–kompres powstaje z naparu, w którym moczy się wacik, bądź husteczkę i przyklada się na zmienione chorobowo miejsca;
– nalewka, czyli mieszanina ziół i 70% alkoholu.

Jeśli nie masz możliwości samodzielnie zebrać ziół albo po prostu się na tym nie znasz, a chcesz wypróbować naturalne sposoby na różne dolegliwości, możesz zajrzeć tutaj.

Sprawdź opinie o naszym sklepie