info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Co zawierają nasiona chia?
Dawka wiedzy + przepis na koktajl z nasionami chia

Nasiona chia cieszą się obecnie duża popularnością. Są to nasiona szałwii hiszpańskiej, pochodzące z Meksyku i Gwatemali. Chociaż wyglądają niepozornie, jednak zawierają w sobie wiele cennych składników…

Nasiona chia – uprawiane już przez starożytnych Azteków…
Szałwia hiszpańska to roślina o szerokich liściach i małych, fioletowych lub białych kwiatach.
Obecnie jej nasiona stosuje się głównie, jako dodatek do koktajli, jogurtów, owsianek i zup. A kiedyś, w krajach trzeciego świata nasiona chia nasiona były trzecią, najważniejszą uprawą dla starożytnych Azteków…

nasiona_chia Co zawierają nasiona chia?<br>Dawka wiedzy + przepis na koktajl z nasionami chia

Co zawierają nasiona chia?
Nasiona chia zawierają kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, a także witaminy: E, B1 i B3.
Witamina E jest ważna w naszej diecie, ponieważ pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Witamina B1 (tiamina) pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jest też pomocna też w zachowaniu właściwej pracy układu nerwowego i funkcji psychologicznych.
Witamina B3 wspiera utrzymanie zdrowej skóry, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia i zachowania prawidłowych funkcji psychologicznych.
W nasionach chia znajduje się też błonnik. Jak wskazują badacze błonnik wpływa pozytywnie na gospodarkę węglowodanową i obniża stężenie glukozy w surowicy, a także odpowiada za szybkie uczucie sytości (1).

Nasiona chia – z czym je jeść?
Jeśli chcesz wprowadzić do swojej diety nasiona chia,a nie masz pomysłu z czym i jak przygotować to polecamy przepis na koktajl z wykorzystaniem nasion chia i innych, zdrowych produktów.

Koktajl z nasionami chia i owocami goji

Składniki:
1 banan
1 gruszka
1 jabłko
5 suszonych daktyli
10 sztuk śliwek
2 szklanki wody
1 łyżka nasion chia
1 łyżka owoców goji

Wszystkie składniki rozdrobnić za pomocą blendera, aż do uzyskania konsystencji koktajlu. Przelać do szklanek i posypać nasionami chia.

Smacznego!
1. Bienkiewicz M., Bator E., Bronkowska M., Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2015, nr 1, s. 58.

Sprawdź opinie o naszym sklepie