info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043, +48 537 801 951

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Poznaj zdanie ekspertów!

Na starcie nowego roku wiele osób wyznacza sobie cele do osiągnięcia, postanawia pracować nad sobą i podejmuje się wyrzeczeń np. żywieniowych przechodząc na dietę, marząc o idealnej figurze. Rzeczywistość jednak nieraz okazuje się drastyczna.

Dlaczego łamiemy postanowienia?

Wytrwanie w noworocznych postanowieniach jest szczególnie trudne, jeśli ich realizacja wywołuje pewien dyskomfort. Chcąc go uniknąć szukamy wymówek i usprawiedliwienia. Ważny jest tutaj również aspekt psychologiczny, bowiem znacznie częściej rezygnujemy z dążenia do osiągnięcia celu, kiedy nie wierzymy w możliwość jego realizacji i brak nam pewności siebie.

Dlaczego łamiemy postanowienia?

„Najczęściej bowiem w postanowieniach formułujemy nie to czego chcemy, ale to czego chcemy się pozbyć. Nie będę palił, nie będę się objadał, nie będę tracił czasu na siedzenie przed komputerem itd. – lub coś, co raczej odczuwamy, jako przymus niż frajdę – będę ćwiczyć codziennie czy przejdę na dietę” – mówi Joanna Heidtman – psycholog społeczny (1). 

 

Wynika z tego, że osoby, które są zmotywowane i stawiają przed sobą realistyczne cele mają większą szansę na ich osiągnięcie. Musimy być gotowi na wprowadzenie w życie rzeczywistych zmian i wyjście ze strefy komfortu.

 

Dlaczego warto stawiać sobie cele?

To, że większość osób już w pierwszym kwartale roku rezygnuje ze swych postanowień nie oznacza wcale, że nie warto ich podejmować. Dążenie do spełniania marzeń daje poczucie odpowiedzialności za swój los i chęć wprowadzenia zmian w życiu. Poza tym inspiruje i skłania do rozwoju.

Warto uzbroić się przy tym w cierpliwość i pracować nad swoim charakterem, zwłaszcza szlifować cechy, które przybliżą nas do celu i ułatwią nieco krętą drogę do jego osiągnięcia. Kluczowe jest nasze nastawienie już na początku drogi, której powinny towarzyszyć:

 

 • wytrwałość
 • systematyczność
 • motywacja
 • gotowość na zmiany
 • odporność na chwilowe porażki

 

Zwyczajowo utrwaliło się, że postanawiamy jakieś zmiany z nastaniem kolejnego roku.

 

„Przełom roku to przecież data umowna. Warto przeprowadzać rewizję swojego życia w zasadzie każdego dnia i każdego dnia na nowo postanawiać zmianę” – stwierdził psycholog Andrzej Kuśmierczyk (2)

 

noworczne-postanowienia Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Poznaj zdanie ekspertów!

Co postanawiają Polacy najczęściej?

 Polacy w swych postanowieniach noworocznych najczęściej za cel stawiają sobie:

 • podjęcie aktywności fizycznej – uprawianie sportu, jogging, fitness, siłownia
 • odchudzanie i wybór zdrowszej diety
 • zmianę pracy
 • naukę języka obcego
 • częstsze czytanie książek (3)

Co zrobić, aby wytrwać?

Trzymając się kilku prostych kroków i dobrego planu, naprawdę można osiągnąć wiele. Musimy pamiętać, że życzenia nie spełniają się od tak, za sprawą magicznej różdżki. Wszyscy o tym wiemy, a jednak wciąż mamy życzeniowe myślenie. Co należy zrobić, aby ułatwić sobie dojście do celu?

 • Warto sprecyzować swoje cele i spisać je – przypomną nam do czego dążymy i co już zdążyliśmy zrealizować
 • Stawiaj sobie małe zadania, których wykonanie składać się będzie na osiągnięcie sukcesu. Konkrety pozwolą szybciej dostrzec efekty.
 • Staraj się zamieniać złe przyzwyczajenia na inne, lepsze, mniej szkodliwe. Może zamiast słodyczy wybieraj częściej owoce?
 • Mów o swoich celach najbliższym – na pewno wesprą i zmotywują w chwilach zwątpienia i porażek.
 • Nie poddawaj się – każdy sukces kryje za sobą wiele porażek. Ale jest sukcesem.
 (1) cyt. za: www.newsweek.pl/styl-zycia/co-z-tymi-postanowieniami-noworocznymi,86828,1,1.html, [dostęp: 2017-01-04](2) cyt. za: www.pap.pl/aktualnosci/news,756869,psycholog-warto-robic-postanowienia-noworoczne-ale-realistyczne.html, [dostęp: 2017-01-04](3) Ranking według www.dziennikzachodni.pl [dostęp: 2017-01-04]

Podobał Ci się ten artykuł?
Cały tekst dostępny jest dla użytkowników PREMIUM KLIKNIJ TU