DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ PRZY ZAKUPIE WYBRANYCH PRODUKÓW    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Wysoki cholesterol. Jak obniżyć cholesterol? I czy warto? Inne spojrzenie na współczesne metody leczenia okiem Jerzego Zięby

Wysoki cholesterol? Wielu osobom kojarzy się to z podwyższonym ryzykiem chorób serca. Dlatego, kiedy jego poziom wzrasta pojawiają się obawy. Czy słusznie? Czy z wysokim cholesterolem powinno się walczyć? Sprawdź najnowsze doniesienia ze świata nauki i sprawdź czy rzeczywiście wysoki cholesterol ma szkodliwy wpływ na organizm. 

cholesterol Wysoki cholesterol. Jak obniżyć cholesterol? I czy warto? Inne spojrzenie na współczesne metody leczenia okiem Jerzego Zięby
Cholesterol. Czym jest?

Cholesterol to związek tłuszczowy, który spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji. Znajduje się w błonach komórkowych, bierze udział w produkcji hormonów i syntezie kwasów żółciowych. Uczestniczy też w wytwarzaniu witaminy D, co odgrywa istotną rolę w pracy mózgu. Lekarze wskazują, że do właściwego funkcjonowania wszystkich organów wystarczy taka ilość cholesterolu w organizmie, jaką sam wytwarza. Pozostała część, dostarczana z jedzeniem jest odpowiedzialna za podwyższanie poziomu całkowitego cholesterolu we krwi. Kiedy jest go za dużo dochodzi do odkładania się w ściankach naczyń krwionośnych w formie blaszek miażdżycowych. W sytuacji, gdy blaszka zablokuje jedno z naczyń w sercu dochodzi do zawału.

W przypadku wysokiego cholesterolu lekarze zalecają przede wszystkim ograniczyć jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego, a zamiast smażenia wybrać pieczenia i duszenie. Ważne jest też ograniczenie produktów z dodatkiem cukru i soli. Odpowiednie będą z kolei: olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, orzechy, ziarna, bakalie, nasiona dyni itp.

Według ekspertów z American Heart Association tylko jedna trzecia cholesterolu to lipoproteina wysokiej gęstości (HDL), nazywana dobrym cholesterolem, a reszta to tzw. zły cholesterol (LDL). To właśnie LDL jest uznawany za przyczynę powstawania płytki miażdżycowej w arteriach i blokowanie przepływu krwi do serca i mózgu, co zwiększa ryzyko zawału i udaru. Co ciekawe, naukowcy z Uniwersytetu w Sydney odkryli, że istnieje proces przyłączania się komórek rakowych do LDL i rozprzestrzeniania po całym ciele. 

Z przedstawionych informacji wynika więc, że zbyt duża ilość cholesterolu jest szkodliwa dla organizmu. Ale pojawiają się zupełnie inne opinie, które przeczą tej tezie. Takie jak informacje, które przedstawia Jerzy Zięba.

Jerzy Zięba to polski przedsiębiorca, naturo i hipnoterapeuta, propagujący medycynę niekonwencjonalną. Udziela się w mediach społecznościowych i wydaje publikacje na temat zdrowie, chorób i odżywiania się, które często są niezgodne z tym, co mówią lekarze, a niekiedy całkiem temu przeczą. Posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością, jednak, to co mówi rzuca nowe światło na kwestie związane ze zdrowiem i zmusza do refleksji.

Usuwasz objawy, czy przyczyny?

Jeśli chodzi o leczenie wielu występujących obecnie schorzeń to J. Zięba wskazuje, że: Organizm człowieka nie cierpi na żadną chorobę z powodu braku leku, ale z powodu braku substancji naturalnych, których to brak doprowadził do choroby (1).

Zieba Wysoki cholesterol. Jak obniżyć cholesterol? I czy warto? Inne spojrzenie na współczesne metody leczenia okiem Jerzego Zięby

Jeśli chodzi o cholesterol to J. Zięba wskazuje, że, jeśli poziom cholesterolu jest zbyt wysoki to, w pierwszej kolejności, należy zapytać o to, jaka jest tego przyczyna. Uważa, że musi istnieć „coś”, co powoduje, że organizm, a przede wszystkim wątroba, zaczyna przyśpieszać jego produkcję. Dlaczego organizm domaga się większej ilości cholesterolu? Zdaniem J. Zięby powodem są stany zapalne i chorobowe, a sam wysoki cholesterol jest objawem i wskaźnikiem. Tymczasem, jak pisze, wiele lekarzy nie szuka tej przyczyny, ale leczy objaw – podwyższony cholesterol.

Zdaniem J. Zięby lekarze masowo przepisują pacjentom statyny, czyli leki, które obniżają poziom cholesterolu, bez szukania przyczyny. Porównuje to do rozbicia termometru, kiedy pacjent ma gorączkę, licząc, że „gorączka sama spadnie”, kiedy nie będzie jej czym zmierzyć. 

Nie ulega wątpliwości, że przytaczane przez J. Ziebę opinie są zupełnie różne od tego, co powszechnie uznaje się właściwe w zakresie diagnozowania i zwalczania wysokiego cholesterolu. Każdy sam i w swoim zakresie oceni, czy wierzy w te teorie. Przytoczenie ich ma na celu pokazanie innego spojrzenia na problem wysokiego cholesterolu, z którym zmaga się obecnie coraz więcej osób.

Jedno jest pewne: niezależnie od tego, którą tezę uznamy za słuszną zawsze warto zwracać uwagę na stan swojego zdrowia i badać także cholesterol. Normy, stosowane przez lekarzy, właściwe dla niego podane są poniżej:

Cholesterol całkowity:

  • poniżej 200 mg/dL (5,17 mmo/L) – pożądany
  • 200-239 mg/dL (5,17-6,18 mmol/L) – poziom podwyższony;
  • 240 mg/dL (6,21 mmol/L) i powyżej – wysokie ryzyko chorób serca (2)

Na koniec ciekawostka

Pismo medyczne „The Lancet” opublikowało wyniki 30-letnich obserwacji dotyczących otyłości, nadciśnienia i cholesterolu. Badaniami objęto kilka milionów osób z 199 krajów. Co ciekawe, największy spadek stężenia cholesterolu zaobserwowano w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i Australii. Z kolei najwyższy odnotowano wśród mieszkańców Grenlandii, Islandii i Niemiec. Najniższy z kolei w Afryce.

A Ty? badasz regularnie poziom cholesterolu? Uważasz, że jest to ważne? Wyraź swoją opinię w komentarzu.

 

Bibliografia:

1. Jerzy Zięba, Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie?, Wyd. Sowa, 2017.

2. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Farmakopea Polska VIII, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2008.

 

 

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie