Wspólny posiłek wpływa na bliskość relacji?

Okazuje się, że podobne preferencje żywieniowe mają pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie. Posiłki determinują sposób myślenia, dlatego to, co jemy może polepszyć nasze stosunki w pracy i sprzyja budowaniu trwałych znajomości.

Amerykańscy naukowcy z Chicago dowiedli w swych badaniach (1), że spożywanie podobnych posiłków wiąże się z powstaniem relacji opartej na poczuciu wzajemnego zaufania i bliskości.
Przeprowadzony eksperyment okazał się niezwykle zaskakujący, bo opierał się na grze inwestycyjnej. Grupa badanych miała za zadanie przekazanie pewnej kwoty jakiejś nieznanej osobie. Ta, w roli wspólnika, gwarantowała podwojenie zainwestowanej gotówki. W wyniku tego eksperymentu wyciągnięto wnioski, że uczestnicy badania, którzy przed jego rozpoczęciem zjedli razem takie samo ciastko były w stanie zaryzykować i powierzyć więcej pieniędzy nieznanej osobie. Wspólny posiłek wzbudził zaufanie do całkiem obcej osoby. To samo badanie udowodniło, że jedząc z kimś, aż 2 razy szybciej dochodzimy do porozumienia z tą osobą.

posilek Wspólny posiłek wpływa na bliskość relacji?

Wyniki eksperymentu można wykorzystać nie tylko w trakcie budowania poprawnych relacji z najbliższym otoczeniem. Wykorzystują je na szeroką skalę także przedstawiciele dużych firm, zajmujący się prowadzeniem negocjacji. Sugeruje się, by organizatorzy dużych spotkań biznesowych ograniczali wybór menu do kilku pozycji. W ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo wybrania przez uczestników tych samych dań. Tak oto można zwiększyć wzajemne zaufanie wspólnie obradujących.

A jak zacieśnić relacje w koleżeństwie? Recepta jest podobna. Jeśli chcesz się do kogoś zbliżyć, jedz z nim te same posiłki! Twoje relacje i współpraca będzie się lepiej układać, a i randka nie okaże się katastrofą.

A zatem wypróbujcie przepis na niezwykle prostą i romantyczną fit kolację…

Przepis na pomidory z mozzarellą:

Składniki:
1 duży pomidor,
świeża bazylia,
2 łyżki szczypiorku,
pieprz,
ser mozzarella light,
łyżka oleju rzepakowego

Wykonanie:
Ser i pomidora pokrój w plastry. Układaj na talerzu na przemian plastry sera i pomidora wraz z listkami bazylii. Na koniec skrop olejem, oprósz pieprzem i posyp szczypiorkiem. Koniecznie przypilnuj, aby druga połówka zjadła to samo co Ty! Będziesz wiedział, że zdobędziesz jej zaufanie….

 

(1). Źródło badań: „Journal of Consumer Psychology”, za: PAP nauka w Polsce