info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Wspólny posiłek wpływa na bliskość relacji?

Okazuje się, że podobne preferencje żywieniowe mają pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie. Posiłki determinują sposób myślenia, dlatego to, co jemy może polepszyć nasze stosunki w pracy i sprzyja budowaniu trwałych znajomości.

Amerykańscy naukowcy z Chicago dowiedli w swych badaniach (1), że spożywanie podobnych posiłków wiąże się z powstaniem relacji opartej na poczuciu wzajemnego zaufania i bliskości.
Przeprowadzony eksperyment okazał się niezwykle zaskakujący, bo opierał się na grze inwestycyjnej. Grupa badanych miała za zadanie przekazanie pewnej kwoty jakiejś nieznanej osobie. Ta, w roli wspólnika, gwarantowała podwojenie zainwestowanej gotówki. W wyniku tego eksperymentu wyciągnięto wnioski, że uczestnicy badania, którzy przed jego rozpoczęciem zjedli razem takie samo ciastko były w stanie zaryzykować i powierzyć więcej pieniędzy nieznanej osobie. Wspólny posiłek wzbudził zaufanie do całkiem obcej osoby. To samo badanie udowodniło, że jedząc z kimś, aż 2 razy szybciej dochodzimy do porozumienia z tą osobą.

posilek Wspólny posiłek wpływa na bliskość relacji?

Wyniki eksperymentu można wykorzystać nie tylko w trakcie budowania poprawnych relacji z najbliższym otoczeniem. Wykorzystują je na szeroką skalę także przedstawiciele dużych firm, zajmujący się prowadzeniem negocjacji. Sugeruje się, by organizatorzy dużych spotkań biznesowych ograniczali wybór menu do kilku pozycji. W ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo wybrania przez uczestników tych samych dań. Tak oto można zwiększyć wzajemne zaufanie wspólnie obradujących.

A jak zacieśnić relacje w koleżeństwie? Recepta jest podobna. Jeśli chcesz się do kogoś zbliżyć, jedz z nim te same posiłki! Twoje relacje i współpraca będzie się lepiej układać, a i randka nie okaże się katastrofą.

A zatem wypróbujcie przepis na niezwykle prostą i romantyczną fit kolację…

Przepis na pomidory z mozzarellą:

Składniki:
1 duży pomidor,
świeża bazylia,
2 łyżki szczypiorku,
pieprz,
ser mozzarella light,
łyżka oleju rzepakowego

Wykonanie:
Ser i pomidora pokrój w plastry. Układaj na talerzu na przemian plastry sera i pomidora wraz z listkami bazylii. Na koniec skrop olejem, oprósz pieprzem i posyp szczypiorkiem. Koniecznie przypilnuj, aby druga połówka zjadła to samo co Ty! Będziesz wiedział, że zdobędziesz jej zaufanie….

 

(1). Źródło badań: „Journal of Consumer Psychology”, za: PAP nauka w Polsce

Sprawdź opinie o naszym sklepie