info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Woda kokosowa zamiast szkodliwych izotoników

Woda kokosowa jest pozyskiwana z niedojrzałych kokosów. Jest napojem naturalnym, który idealnie nawadnia organizm, zwłaszcza w stanach wzmożonego wysiłku fizycznego. Wodę kokosową można zaliczyć do izotoników- ale co to oznacza?

Izotoniki, hipotoniki, hipertoniki – czym są?
Napoje izotoniczne, to takie, których stężenie składników stałych jest podobne do ludzkich płynów ustrojowych. Płyny te nawadniają organizm dość szybko, ponieważ dobrze się wchłaniają. Dla porównania istnieją też płyny hipotoniczne np. woda, której gęstość jest niższa od płynów ustrojowych, a napoje hipertoniczne, czyli np. soki w kartonach mają gęstość wyższą od płynów ludzkiego organizmu. Soki kartonowe jednak wchłaniają się wolno, a cukry w nich zawarte powodują, że chce nam się ciągle pić. Woda zaś, wchłania się szybciej niż izotonik, ale zwiększa produkcję moczu i obniża poziom sodu we krwi.

Co to jest woda kokosowa?
Woda kokosowa jest przejrzystą cieczą, która pozyskiwana jest z zielonych orzechów kokosów. Posiada lekko słodki, orzechowy smak. Jest naturalnym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, magnezu, fosforu i potasu. Jest to napój niskokaloryczny, którego 100 ml zawiera jedynie 21 kcal.

Woda kokosowa jest bogata w aminokwasy egzogenne, takie jak fenyloalanina, lizyna, tryptofan i histydyna. Związki te odżywiają komórki naszego ciała i wspomagają utrzymanie dobrego stanu fizjologicznego. Napój z wody kokosowej jest wolny od glutenu i laktozy, natomiast w jego skład wchodzi kwas laurynowy, który po przekształceniu w monolauryn zyskuje właściwości antybakteryjne i antywirusowe.

Woda kokosowa, jako izotonik
Woda kokosowa dużo lepiej nawodni organizm, niż inne płyny izotoniczne. Idealnie nada się dla osób podejmujących aktywność fizyczną, ponieważ wyreguluje gospodarkę wodną i wspomoże metabolizm. Jest całkowicie naturalnym produktem, bez sztucznych dodatków, substancji słodzących, konserwujących i innych. Jej skład jest zbliżony do osocza ludzkiej krwi, co oznacza, że jej stężenie płynów jest podobne do stężenia ludzkich płynów ustrojowych (ma podobny poziom elektrolitów). Z tego względu woda kokosowa bywa zalecana w stanach skrajnego odwodnienia organizmu.

woda_kokosowa Woda kokosowa zamiast szkodliwych izotoników

Szkodliwe izotoniki
Napoje izotoniczne mają za zadanie doprowadzenie do równowagi poziomu wody i elektrolitów w organizmie. Sięgają po nie zwykle sportowcy, narażeni na szybką utratę wody podczas wysiłku. Kupując tego typu napoje warto zwrócić uwagę na skład, a zwłaszcza czy zawierają: barwniki np. błękit brylantowy, czerwień koszenilową, substancje słodzące (aspartam), regulatory kwasowości (cytrynian sodu, potasu). Dlaczego należy uważać na takie składniki? Bo są szkodliwe – dla przykładu błękit brylantowy został zakazany w niektórych krajach, a czerwień koszenilowa ma określone dzienne spożycie. Zostało ono ustanowione w celu kontroli ilości substancji dodatkowych znajdujących się w produktach żywnościowych, gdyż spożywane w nadmiarze szkodzą.

Sprawdź opinie o naszym sklepie