Witamina D3 - krople 30ml 2 000 IU - VIVIO
Witamina D3 - krople 30ml 2 000 IU - VIVIO
Produkt niedostępny
Witamina D3 krople - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
Polska | VIVIO |
Oliwa z oliwek extra virgin, Witamina D (cholekalcyferol), przeciwutleniacz- alfa-tokoferol.
*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.
Witamina D3 krople - Zastosowanie
Dawkowanie witaminy D3
W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu witaminy D w okresie jesienno-zimowym, warto zastosować się do poniższych zaleceń suplementacji.
Dzieci w wieku od 1 do 10 lat – 600-1000 IU/24h. Dawka uzależniona jest zarówno od masy ciała, jak i spożywania witaminy D wraz z codzienną dietą;
Młodzież w wieku od 11 do 18 lat – 800-2000 IU/24h. Dawka uzależniona jest zarówno od masy ciała, jak i spożywania witaminy D wraz z codzienną dietą;
Osoby dorosłe w wieku do 19 do 65 lat – 800-2000 IU/24h. Dawka uzależniona jest zarówno od masy ciała, jak i spożywania witaminy D wraz z codzienną dietą;
Osoby starsze w wieku 65-75 lat – 800-2000 IU/24h. Dawka uzależniona jest zarówno od masy ciała, jak i spożywania witaminy D wraz z codzienną dietą;
Seniorzy powyżej 75 roku życia – 2000-4000 IU/24h. Dawka uzależniona jest zarówno od masy ciała, jak i spożywania witaminy D wraz z codzienną dietą.
W przypadku kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią, dawka suplementacji powinna dostosowana być do rozpoznanego poziomu witaminy D w surowicy krwi. Niemniej jednak, zaleca się, aby przyjmowały one około 2000 IU każdego dnia.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety.
Pamiętaj, że tylko zdrowy tryb życia i zrównoważony sposób odżywiania zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zachowanie dobrej kondycji.
Witamina D3 krople - Opis produktu
Wszystko co warto wiedzieć na temat właściwości zdrowotnych oraz zasad suplementacji witaminy D3 w kroplach
Szczególnie w okresie jesienno-zimowym wiele mówi się o suplementacji witaminy D3. Nic w tym dziwnego, okazuje się bowiem, że blisko 90% Polaków zmaga się z jej niedoborem. I chociaż jeszcze do niedawna o witaminie D3 mówiło się głównie w kontekście niezbędnego elementu utrzymania odpowiedniego poziomu gospodarki wapniowo-fosforanowej, dzisiaj wiemy, że witamina ta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie również innych układów w ciele człowieka. Jej odpowiednia suplementacja jest w stanie istotnie wzmocnić naszą odporność, a ponadto przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju zaburzeń nastroju w przyszłość. A co jeszcze warto wiedzieć na temat niezwykłych właściwości witaminy D3? I jak prawidłowo suplementować niniejszą witaminę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.
Czym charakteryzuje się witamina D3 i jakie są jej naturalne źródła?
Witamina D3 w kroplach – właściwości zdrowotne i wpływ na organizm człowieka;
Skutki nadmiaru i niedoboru witaminy D3 w organizmie człowieka;
Witamina D3 dla dzieci – dlaczego jest tak ważna dla ich prawidłowego rozwoju;
Wskazania dotyczące suplementacji witaminy D3 w kroplach;
Przeciwwskazania dotyczące suplementacji witaminy D3 w kroplach;
Witamina D3 – norma i sposoby oznaczania;
Witamina D3 w kroplach – cena;
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące witaminy D3 w kroplach:
Jak suplementować witaminę D3 w kroplach?
Gdzie kupić witaminę D3 w kroplach?
Czy warto brać witaminę D3 z witaminą K2?
W jakich miesiącach zalecana jest suplementacja witaminy D3?
Witamina D3 w kroplach i w tabletkach – którą formę warto wybrać?
- Dawkowanie witaminy D3.
Czym charakteryzuje się witamina D3 i jakie są jej naturalne źródła?
Do odkrycia witaminy D doprowadziły przede wszystkim obserwacje naukowe przeprowadzone na początku XIX wieku. Miało to związek z badaniami nad krzywicą oraz chorobą kośćca u dzieci. Dostrzeżono wówczas, że pozytywny wpływ na leczenie niniejszych zaburzeń wywierają zarówno „kąpiele słoneczne”, jak i zażywanie oleju z wątroby dorsza. Co ciekawe, aż do początku XX wieku, a konkretnie 1922 roku, powyższe sposoby stanowiły ważny element medycyny ludowej. Niemniej jednak, za sprawą Elmera McColluma (amerykańskiego biochemika) niniejsza substancja chemiczna została wyodrębniona i nazwana witaminą D.
Witamina D to grupa związków chemicznych, rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych. Wywierają one znaczące i wielostronne działanie na organizm człowieka. Witaminę D, ze względu na różną budowę łańcucha bocznego, możemy rozróżnić na dwie formy:
- WITAMINĘ D2 (ergokalcyferol) – naturalnie występującą w organizmach roślinnych, jak również w drożdżach, oraz
- WITAMINĘ D3 (cholekalcyferol) – naturalnie występującą w organizmach zwierzęcych.
Chociaż w organizmie człowieka zaliczana jest do witamin, tak naprawdę witamina D3 pełni funkcję prohormonów. Niniejsza witamina znajduje zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce oraz leczeniu licznych zaburzeń związanych z układem kostnym, w tym: krzywicy, osteoporozy oraz osteomalacji.
Wśród pokarmowych źródeł witaminy D3 wyróżniamy produkty pochodzenia zwierzęcego. Jej największe ilości znajdziemy między innymi w świeżym węgorzu, śledziach, dorszu, łososiu, makreli, sardynkach, tuńczyku, jak również w żółtym serze, w żółtkach jaj oraz w mleku pochodzenia ludzkiego oraz krowiego. Warto wiedzieć, że witamina D3 jest biosyntezowana przez skórę człowieka. W celu dostarczenia jej odpowiedniej ilości w miesiącach wiosenno-letnich, należy wystawić naszą skórę na działanie promieni słonecznych w godzinach porannych. Niniejsza ekspozycja nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut. W ten sposób będziemy w stanie dostarczyć do naszego organizmu odpowiednią dawkę witaminy D3, która niezbędna jest dla prawidłowego funkcjonowania licznych układów w naszym ciele.
Witamina D3 w kroplach – właściwości zdrowotne i wpływ na organizm człowieka
Odpowiednia suplementacja witaminy D3, w połączeniu z przestrzeganiem zaleceń zrównoważonej diety oraz systematyczną aktywnością fizyczną, jest w stanie istotnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu i profilaktykę licznych zaburzeń. Jej głównym zadaniem jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej. Te dwa pierwiastki są bowiem niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, jak również dla zdrowia naszych zębów. Co ciekawe, utrzymywanie właściwego poziomu wapnia we krwi wpływa również na prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych oraz skurcze mięśni. Najnowsze badania naukowe zwracają również uwagę na istotność suplementacji witaminy D3 w kontekście zahamowania rozwoju chorób o charakterze nowotworowym. Dodatkowo, utrzymywanie właściwego poziomu niniejszej witaminy w naszym organizmie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka śmiertelności w wyniku nowotworów. Niemniej jednak, powyższe twierdzenia wymagają dalszych badań i obserwacji o charakterze naukowym.
Witamina D3 odgrywa istotną rolę w ochronie układu krążenia przed licznymi zaburzeniami. Badania naukowe potwierdzają, iż jej odpowiednia suplementacja wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, a dodatkowo utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu całkowitego. Dlatego też, wprowadzenie jej właściwej suplementacji, w połączeniu ze zrównoważoną dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną, wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju groźnych zaburzeń (w tym miażdżycy, udarów oraz zawałów serca) w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. Nie bez znaczenia jest również wpływ witaminy D3 na zmniejszanie ryzyka rozwoju cukrzycy. Okazuje się bowiem, iż działa ona stymulująco na wydzielanie insuliny, a dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie wysp beta trzustki.
Liczne doniesienia naukowe zwracają uwagę na korzystny wpływ witaminy D3 w kontekście funkcjonowania układu immunologicznego. Przestrzeganie zaleceń zdrowego stylu życia, w połączeniu z właściwą suplementacją witaminy D3, zmniejsza podatność organizmu na działanie szkodliwych wirusów i bakterii. Warto również wiedzieć, iż witamina ta wpływa na skrócenie czasu trwania infekcji oraz na zmniejszenie ryzyka powstania powikłań z nimi związanych. Co ciekawe, najnowsze obserwacje naukowe dowodzą, iż witamina D3 jest istotna w profilaktyce zakażenia chorobą COVID-19.
Ogromne znaczenie witamina D3 wywiera również na przebieg astmy oraz alergii. Wpływa ona bowiem na tłumienie procesów zapalnych oraz na zwiększanie produkcji cytokin o charakterze przeciwalergicznym. Dlatego też, suplementację witaminy D3 zaleca się szczególnie w przypadku tych osób, które na co dzień zmagają się z uporczywymi objawami alergii, a nawet Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP). W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje również rola witaminy D3 w profilaktyce depresji oraz zaburzeń otępiennych. Niniejszy związek chemiczny wpływa bowiem na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Co ciekawe, liczne badania naukowe dowodzą również, iż właściwa suplementacja witaminy D3 sprzyja zwiększeniu efektywności zastosowanych metod odchudzania. Wszystko to dzięki pobudzaniu wydzielania leptyny za sprawą niniejszej witaminy. Leptyna jest bowiem hormonem, który odpowiada między innymi za zapewnienie uczucia sytości, a tym samym za ograniczenie wielkości i częstości spożywanych przez człowieka posiłków.
Skutki nadmiaru i niedoboru witaminy D3 w organizmie człowieka
Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D3 może wywierać ogromne konsekwencje dla naszego zdrowia oraz samopoczucia.
Za przyczynę niedoboru witaminy D3 uznaje się przede wszystkim niedostateczną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, jak również niektóre choroby przewlekłe (w tym zburzenia czynności nerek i/lub wątroby oraz zaburzenia wchłaniania). Wśród najpowszechniejszych skutków niedoboru witaminy D3 możemy wyróżnić:
- Zaburzenia układu kostnego u dzieci i dorosłych, w tym: krzywicę, osteomalację (rozmiękanie kości), osteoporozę, nadmierne łamanie się kości, zwyrodnienia układu kostnego, wady postawy;
- Zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśniowego;
- Nawracające zapalenia spojówek oraz stany zapalne w obrębie skóry;
- Ogólne osłabienie organizmu oraz zmniejszenie odporności;
- Zwiększenie ryzyka rozwoju chorób o charakterze immunologicznym, w tym: cukrzycy typu I, choroby Leśniewskiego-Crohna, nowotworów pęcherza moczowego, jajników, jelita grubego, okrężnicy oraz piersi;
- Zwiększenie ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych oraz stwardnienia rozsianego;
- Osłabienie słuchu;
- Osłabienie zębów oraz istotne zwiększenie ryzyka ich wypadania.
Przyczyną hiperwitaminozy może być nieodpowiednia suplementacja witaminy D3 (przyjmowanie zbyt dużych dawek), jak również nadmierna ekspozycja na działanie promieni UV. Wśród najpowszechniejszych objawów nadmiaru witaminy D3 w organizmie człowieka możemy wyróżnić:
- Nudności, wymioty, zmniejszenie apetytu, częste zaparcia;
- Nadmierne uczucie pragnienia, zmniejszoną tolerancję na wysiłek fizyczny;
- Wzmożoną potrzebę oddawania moczu, a nawet kamicę nerkową, zwapnienia i niewydolność nerek;
- Częste bóle głowy;
- Świąd i zaczerwienienie skóry;
- Tworzenie się złogów wapniowych w tętnicach, jak również w sercu i płucach;
- Opóźnienie rozwoju psychosomatycznego w przypadku dzieci.
Dlatego też, tak ważne jest, aby odpowiednią dawkę suplementacji witaminy D3 ustalić z doświadczonym lekarzem lub farmaceutą.
Witamina D3 dla dzieci – dlaczego jest tak ważna dla ich prawidłowego rozwoju
Właściwa suplementacja witaminy D3 jest szczególnie ważna zarówno w przypadku najmłodszych dzieci, jak i kobiet znajdujących się w okresie ciąży oraz matek karmiących piersią. Dowóz niniejszej witaminy odpowiada bowiem nie tylko za utrzymanie prawidłowej kondycji kości oraz mięśni u kobiet, ale przede wszystkim istotnie ogranicza ryzyko rozwoju krzywicy oraz wad postawy u dzieci. Ponadto, witamina D3 jest kluczowa dla wzmocnienia układu odpornościowego, a tym samym zmniejsza naszą podatność na działanie licznych wirusów i bakterii.
Wskazania dotyczące suplementacji witaminy D3 w kroplach
Dodatkowa suplementacja witaminy D3 zalecana jest przede wszystkim:
- W przypadku osób zmagających się z jej niedoborem;
- W przypadku kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią;
- W przypadku najmłodszych dzieci;
- W przypadku pacjentów, u których rozpoznano zaburzenia o charakterze autoimmunologicznym;
- W przypadku pacjentów, u których rozpoznano zaburzenia w obrębie funkcjonowania układu kostnego oraz mięśniowego;
- W przypadku osób, które zmagają się z problemem astmy, alergii lub obniżonej odporności organizmu;
- W przypadku osób z nadmierną masą ciała.
Przeciwwskazania dotyczące suplementacji witaminy D3 w kroplach
W nielicznych przypadkach suplementacja witaminy D3 w kroplach nie jest wskazana. W tym miejscu należy wyróżnić hiperwitaminozę (czyli nadmierne stężenie witaminy D3) oraz hiperkalcemię (czyli nadmiar wapnia w organizmie człowieka). Szczególną ostrożnością w suplementacji niniejszej witaminy należy wykazać się również w przebiegu chorób wpływających bezpośrednio na zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie człowieka. Dlatego też, tak ważne jest, aby dostosować dawkę witaminy D3 do indywidualnych wymagań jednostki.
Witamina D3 – norma i sposoby oznaczania
Poziom witaminy D3 możemy oznaczyć poprzez badanie surowicy krwi. Niemniej jednak, w diagnostyce wykorzystuje się również metody radioimmunologiczne, radioimmuno-kompetencyjne oraz chromatograf gazowy wysokociśnieniowy. Co ciekawe, większość komercyjnych testów służących do określania stężenia witaminy D3 może istotnie zaniżać faktyczne wyniki. W związku z tym, przed ustaleniem odpowiedniej dawki suplementacji warto wykonać rozszerzoną diagnostykę.
Obecnie przyjmuje się, iż poziom witaminy D poniżej 20ng/ml oznacza ciężki niedobór wymagający zastosowania leczenia. Wynik mieszczący się w przedziale 20-30ng/ml oznacza niewystarczający poziom witaminy D (wymagający dodatkowej suplementacji). Stężenie w granicach od 30 ng/ml do 50ng/ml oznacza prawidłowy poziom witaminy D (niewymagający dodatkowej suplementacji). Warto również wiedzieć, iż przekroczenie poziomu 100 ng/ml oznacza toksyczne stężenie witaminy D, wymagające podjęcia odpowiednich działań leczniczych.
Witamina D3 w kroplach – cena
Witamina D3 w kropach sprzedawana jest w szklanych butelkach z dozownikiem o pojemności 30ml. Za opakowanie niniejszego produktu zapłacimy około 18,00 – 25,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena witaminy D3 w kroplach może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące witaminy D3 w kroplach
Pytanie 1: Jak suplementować witaminę D3 w kroplach? Dawka suplementacji powinna dostosowana być zarówno do wieku, płci, jak i indywidualnych wymagań organizmu (np. stanu zdrowia). Dlatego też, tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem właściwej suplementacji wykonać zestaw niezbędnych badań i zasięgnąć konsultacji w gabinecie specjalisty.
Pytanie 2: Gdzie kupić witaminę D3 w kroplach? Witaminę D3 w formie kropli możemy kupić w niektórych aptekach. Niemniej jednak, warto poszukać jej również w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W ten sposób możemy zyskać dostęp do atrakcyjnej oferty cenowej, jak również zdobyć dużą ilość informacji na temat sposobów dawkowania oraz wpływu witaminy D na organizm człowieka.
Pytanie 3: Czy warto brać witaminę D3 z witaminą K2? Zestawienie niniejszych witamin korzystnie wpływa nie tylko na nasz układ kostny, ale również na zmniejszenie ryzyka rozwoju osteoporozy w przyszłości. Witamina K2 jest bowiem odpowiedzialna za transport wapnia do kości. Dzięki temu, wspiera ona dobroczynny wpływ witaminy D3 na ochronę układu ruchu przed licznymi nieprawidłowościami.
Pytanie 4: W jakich miesiącach zalecana jest suplementacja witaminy D3? Odpowiednia suplementacja niniejszej witaminy zalecana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie pozbawieni jesteśmy dostępu do światła słonecznego, a przez to spada stężenie witaminy D3 w organizmie człowieka. Warto również pamiętać, że witamina ta skutecznie wzmacnia odporność. W związku z tym, jej suplementacja w większości przypadków jest niezbędna w sezonie przeziębienia i grypy.
Pytanie 5: Witamina D3 w kroplach i w tabletkach – którą formę warto wybrać? Na rynku farmaceutycznym witamina D3 dostępna jest zarówno w formie tabletek, jak i kropel. Witamina D3 w tabletkach jest wygodna w stosowaniu. Niemniej jednak, gorzej się wchłania. Dzięki witaminie w kroplach, możemy za to z łatwością dostosować dawkę suplementacji do indywidualnych wymagań organizmu.
Podsumowanie
Witamina D stanowi niezbędny element naszego zdrowia, zwłaszcza w kontekście gospodarki wapniowo-fosforanowej. Dlatego też, tak ważne jest utrzymywanie jej prawidłowego stężenia w surowicy krwi. W tym celu, w okresie jesienno-zimowym warto sięgnąć po łatwo dostępne formy suplementacji. Niemniej jednak, w celu ustalenia odpowiedniej dawki dla naszego organizmu, warto przeprowadzić specjalistyczne badania oraz zasięgnąć konsultacji w gabinecie zaufanego lekarza.
Bibliografia
- A. Zittermann, Vitamin D and disease prevention with special reference to cardiovascular disease. Prog Biophys Mol Biol, 2006, 92(1), 39-48;
- A. Kurylowicz, T. Bednarczuk, J. Neuman, The influence of vitamin D deficiency on cancers and autoimmune diseases development, Endokrynol Pol, 2007, 58(2), 140-152;
- Chlebna-Sokół D, Konstantynowicz J, Abramowicz P, et al. Evidence of a significant vitamin D deficiency among 9-13-year-old Polish children: results of a multicentre study. Eur J Nutr. 2019;58(5):2029–2036;
- C.F. Garland, E.D. Gorham, S.B. Mohr, F.C. Garland, Vitamin D for cancer prevention: global perspective. Ann Epidemiol, 2009. 19(7): p. 468-83;
- E. Marcinowska-Suchowierska, M. Walicka, M. Tałałaj, W. Horst-Sikorska, M. Ignaszak-Szczepaniak, E. Sewerynek, Vitamin D supplementation in adults - guidelines. Endokrynol Pol, 2010, 61(6), 723-729;
- Grygiel-Górniak B., Puszczewicz M.: Witamina D – nowe spojrzenie w medycynie i reumatologii. Postępy Hig. Med. Dosw., 2014; 68: 359–368;
- Grossman Z., Hadjipanayis A., Siris T., i wsp. Vitamin D in European children – statement from the European Academy of Paediatrics (EAP). Eur J Pediatr 2017; 176: 829-831;
- Holick M.F., Binkley N.C., Bischoff-Ferrari H.A., i wsp. Evaluation, Treatment, and Prevention of Vitamin D Deficiency: an Endocrine Society Clinical Practice Guideline. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 2011; 96(7): 1911-1930;
- J.I. Botella-Carretero, J.I., F. Alvarez-Blasco, J.J. Villafruela, J.A. Balsa, C. Vazquez, H.F. Escobar-Morreale, Vitamin D deficiency is associated with the metabolic syndrome in morbid obesity. Clin Nutr, 2007, 26(5), 573-580;
- J. Parker, O. Hashmi, D. Dutton, A. Mavrodaris, S. Stranges, N.B. Kandala, A. Clarke, O.H. Franco, Levels of vitamin D and cardiometabolic disorders: systematic review and meta-analysis. Maturitas, 2010, 65(3), 225-236;
- Kuryłowicz A., Bednarczuk T., Nauman J., Wpływ niedoboru witaminy D na rozwój nowotworów i chorób autoimmunologicznych, "Endokrynologia Polska" 2007, nr 2;
- L. Napiórkowska, E. Franek, Rola oznaczania witaminy D w praktyce klinicznej. Chor. Serca Naczyn, 2009, 6 (4), 203-210;
- Manson JE., Cook NR., Lee IM., Christen W., Bassuk SS., Mora S., et al: VITAL Research Group. Vitamin D supplements and preventin of cancer and cardiovascular disease. N Engl J Med. 2019;380:33-44. [PMID: 30415629] doi: 10.1056/NEJMoa1809944;
- Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i wsp. Vitamin D Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland – Recommendations of the Polish Society of Pediatric Endocrinology and Diabetes and the Expert Panel With Participation of National Specialist Consultants and Representatives of Scientific Societies – 2018 Update. Front Endocrinol 9:246;Żukowska-Szczechowska E., Kiszka B., Niedobór witaminy D — rozpoznawanie i postępowanie w celu redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych na cukrzycę, "Via Medica" 2011.