info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Wanilia mielona 50g - VIVIO

%Wanilia mielona 50g

Wanilia mielona 50g - VIVIO

Cena regularna: 35,11 zł
30,73 zł
Najniższa cena z 30 dni: 30,73 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 3 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Wanilia mielona - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKA
Madagaskar/USAVIVIO

wanilia mielona

Przechowywać w suchym, ciemnym miejscu.


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Wanilia mielona - Zastosowanie

Zastosowanie wanilii mielonej w codziennej kuchni i nie tylko

Aromatyczną wanilię mieloną możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele różnych sposobów:

  • Po pierwsze: niewielką jej ilość możemy dodać do porannej jaglanki z dodatkiem świeżych owoców lub kaszki mannej z dodatkiem chrupiących orzechów;
  • Po drugie: wanilia doskonale pokreśli aromat domowych koktajli przygotowywanych na bazie mleka roślinnego;
  • Po trzecie: przyprawa ta jest w stanie wzbogacić smak pełnych warzyw zup, a nawet sosów do mięsa;
  • Po czwarte: warto dodawać wanilię do domowych wypieków oraz lodów.

Co ciekawe, wanilia stosowana jest również podczas produkcji perfum, kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała, a nawet niektórych leków.

Wanilia mielona - KCAL

W 100 gramach wanilii mielonej znajdziemy około 272 kalorii. Niemniej jednak, w ciągu dnia spożywamy zaledwie śladowe jej ilości. W związku z tym, płaska łyżeczka niniejszej przyprawy (ważąca około 2g) jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu zaledwie 5 kalorii.

Wanilia mielona - Opis produktu

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych wanilii mielonej

Mimo, iż obok szafranu i kardamonu, stanowi jedną z najdroższych przypraw świata, smak słodkiej wanilii kojarzy chyba większość z nas. Idealnie nadaje się ona do przygotowania deserów i często wzbogaca swoim aromatem wyrafinowane perfumy oraz kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ciała. Niemniej jednak, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wanilia jest nie tylko smaczna, ale również niezwykle zdrowa. Okazuje się, iż pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka, podnosząc przy tym nasz nastrój. Ponadto, udowodniono, iż przyprawa ta może zwiększać efektywność zastosowanych metod odchudzania. A co jeszcze warto wiedzieć na temat aromatycznej wanilii mielonej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Gdzie można kupić wanilię mieloną?

Do czego dodawać wanilię mieloną?

Czy wanilia mielona jest zdrowa?

Wanilia a wanilina, jaka jest między nimi różnica?

Czy opinie ekspertów na temat wanilii mielonej są pozytywne?

  • Wanilia mielona – kcal;

  • Zastosowanie wanilii mielonej w codziennej kuchni i nie tylko;

  • Wanilia mielona – przepisy.

Co warto wiedzieć na temat wanilii mielonej?

Wanilia mielona powstaje z suszonych, a następnie zmielonych owoców wanilii płaskolistnej. Niniejsza roślina, zaliczana do rodziny storczykowatych, w naturalnych warunkach występuje na terenie Ameryki Środkowej oraz Południowej. Niemniej jednak, możemy spotkać ją również w niektórych regionach Afryki Środkowej oraz Azji Południowej. Przyprawa ta najbardziej znana jest nam pod postacią suszonych owoców (lasek wanilii), które na myśl mogą przywodzić nam karob lub brązowe strączki fasoli szparagowej. Wanilia jest jedną z najdroższych przypraw świata. Dzieje się tak, ponieważ proces jej produkcji jest niezwykle restrykcyjny, a przy tym czasochłonny. Ponadto, kwiaty wanilii płaskolistnej otwierają się tylko jeden dzień w roku i wyłącznie wtedy mogą one zostać zapylone przez wybrane pszczoły. Co ciekawe, przyprawa ta nabiera swoich cennych właściwości zdrowotnych dopiero po zbiorach. Dlatego też, podobnie jak w przypadku wina, uznaje się, że im wanilia jest starsza, tym szlachetniejsza i zdrowsza.

Na świecie możemy wyróżnić ponad 100 gatunków wanilii, wśród najpopularniejszych z nich:

  • Wanilię meksykańską – odznaczającą się delikatnym smakiem oraz intensywnym aromatem;
  • Wanilię burbońską – charakteryzującą się mniejszymi strączkami i ciemniejszym kolorem, uznawaną za najczęściej stosowany rodzaj niniejszej przyprawy na świecie;
  • Wanilię mauretańską – wyróżniającą się długimi oraz jaśniejszymi strączkami.

Warto wiedzieć, iż wanilia doceniana i powszechnie stosowana była już w czasach starożytnych. Stanowiła ona cenny przysmak Azteków oraz zajmowała ważne miejsce w lecznictwie. Niemniej jednak, na europejskie stoły trafiła dopiero w XVI wieku za sprawą Hiszpańskiego Podróżnika oraz Zdobywcy Fernando Corteza.

Wanilia mielona jest powszechnie stosowana w kuchniach całego świata. Można używać jej w roli dodatku do słodkich deserów, jak i dań wytrawnych. Charakteryzuje się ona ciemno-brązowym kolorem, który w pierwszej kolejności może przywodzić nam na myśl mieloną kawę. Ponadto, przyprawa ta odznacza się mocnym, przyjemnym aromatem oraz słodkawym smakiem.

Wanilia – właściwości zdrowotne i wpływ na samopoczucie człowieka

Dzięki zawartości cennych składników, wprowadzenie wanilii mielonej do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może wpływać na poprawę naszego zdrowia oraz samopoczucia. Badania z dziedziny fitoterapii dowodzą, iż jej niepowtarzalny aromat jest w stanie wywoływać pozytywne emocje u ludzi i jednocześnie łagodzić objawy napięcia nerwowego. Co ciekawe, już od wielu pokoleń wanilia uznawana jest za cenne wsparcie w leczeniu problemu bezsenności. Dlatego też, olejek tworzony na bazie owoców niniejszej rośliny, znajduje szerokie zastosowanie w zabiegach aromaterapii.

Warto wiedzieć, iż wanilia mielona może zwiększać efektywność zastosowanych metod odchudzania. Substancje chemiczne w niej zawarte odpowiadają za hamowanie aktywności tych ośrodków w układzie nerwowym, które odpowiedzialne są za wywoływanie uczucia łaknienia. W związku z tym, wprowadzenie wanilii mielonej do zdrowego stylu życia zmniejsza ryzyko podjadania między posiłkami, a tym samym wspomaga szybszą utratę nadmiernych kilogramów. W tym miejscu warto również wspomnieć, iż już od czasów starożytnych wanilia uznawana była za silny afrodyzjak. Wszystko to za sprawą fitoferomonów w niej zawartych. Dlatego też, po dziś dzień kobiety pochodzące z regionów Ameryki Południowej, w celu uwiedzenia wybranego mężczyzny podają mu gorącą czekoladę z zanurzoną w niej laską wanilii.

Niektóre badania naukowe wskazują, iż wanilia może okazać się cennym wsparciem w terapii anemii sierpowatej. Zdaniem naukowców z Filadelfijskiego Szpitala Dziecięcego, przyprawa ta może chronić czerwone krwinki przed zmianą ich kształtu, który w efekcie odpowiedzialny jest za zagrożenie życia pacjentów.

Ponadto, wanilia uznawana jest za nieoceniony środek walki z uporczywymi komarami oraz meszkami w okresie letnim. Olejek sporządzany na bazie niniejszej rośliny skutecznie odstrasza niechciane owady. Niemniej jednak, jego aromat dość szybko się ulatnia. W celu utrzymania trwałego efektu należy więc spryskiwać swoją odzież i otoczenie roztworem z olejku waniliowego przynajmniej raz na 30-60 minut.

Poznaj najcenniejsze właściwości kosmetyczne wanilii

Wanilia na szeroką skalę wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Okazuje się bowiem, że roślina ta wykazuje silny potencjał antyoksydacyjny. Dzięki temu jest ona w stanie zwalczać szkodliwy wpływ wolnych rodników na nasz organizm, co przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się skóry, a nawet zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości. Dodatkowo, substancje zawarte w niniejszej przyprawie przyczyniają się do zwiększenia stopnia nawilżenia i elastyczności skóry. Najnowsze doniesienia z dziedziny fitoterapii zwracają również uwagę na jej właściwości tonizujące. Dlatego też, wanilia niejednokrotnie znajduje zastosowanie podczas produkcji płynów łagodzących podrażnienia, na przykład w przebiegu trądziku młodzieńczego.

Przeciwwskazania związane ze stosowaniem wanilii mielonej

Wprowadzenie wanilii mielonej do zrównoważonej diety w większości przypadków jest całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania związane z jej stosowaniem. Po pierwsze, szczególną ostrożnością w spożywaniu niniejszej przyprawy powinny wykazać się osoby zmagające się z problemem nadciśnienia tętniczego. Po drugie, niektóre badania naukowe dowodzą, iż substancje zawarte w owocach wanilii wąskolistnej mogą wykazywać niekorzystny wpływ na przebieg epilepsji. Ponadto, wanilia może odpowiedzialna być za wywoływanie reakcji alergicznych. Dlatego też, zaleca się, aby wprowadzać ją do swojej diety stopniowo, obserwując przy tym reakcje organizmu. Natomiast w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po jej spożyciu (takich jak: duszności, zaczerwienienie skóry, bóle brzucha oraz/lub głowy, nudności), należy zasięgnąć opinii w gabinecie alergologa, lub w przypadku wystąpienia ostrych objawów, zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy.

Wanilia mielona – cena

Obok szafranu i kardamonu, wanilia uznawana jest za jedną z najdroższych przypraw na świecie. Za opakowanie wanilii mielonej o wadze 50g zapłacimy około 27,00 – 50,00 złotych. Za 1 kg niniejszego produktu możemy zapłacić nawet 900,00 – 1000,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena wanilii mielonej uzależniona jest od wybranego producenta oraz/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas przyprawa zawiera w swoim składzie wyłącznie wanilię, a nie tylko aromat z niej pochodzący.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące wanilii mielonej

Pytanie 1: Gdzie można kupić wanilię mieloną? Produkt ten możemy kupić w nielicznych marketach spożywczych, jak również salonach zielarskich. Niemniej jednak, wanilii mielonej warto poszukać także w renomowanych, internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Dzięki temu możemy zyskać gwarancję najwyższej jakości zakupu, jak również dostęp do atrakcyjnej oferty cenowej.

Pytanie 2: Do czego dodawać wanilię mieloną? Niniejszą przyprawę możemy dodawać do licznych deserów (np. lodów lub puddingów). Niemniej jednak, doskonale odnajduje się ona również w połączeniu z niektórymi daniami wytrawnymi. Co ciekawe, wanilię mieloną możemy także dodawać do domowych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy oraz ciała.

Pytanie 3: Czy wanilia mielona jest zdrowa? Stosowanie odpowiednich ilości wanilii mielonej może wywrzeć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Działa ona na nas w sposób pobudzający, a jednocześnie jest w stanie łagodzić napięcie nerwowe związane z długotrwałym stresem. Dlatego też, warto wprowadzić niniejszy produkt do zdrowego stylu życia.

Pytanie 4: Wanilia a wanilina, jaka jest między nimi różnica? Wanilina to naturalny aromat, który występuje w owocach wanilii płaskolistnej. Co ciekawe, to właśnie ona odpowiada za charakterystyczny smak i zapach niniejszej rośliny. Niemniej jednak, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym zazwyczaj używa się syntetycznej waniliny, która może wykazywać działanie toksyczne. W związku z tym, podczas przygotowywania domowych deserów, warto wybrać prawdziwą wanilię, a nie jej tańszy zamiennik.

Pytanie 5: Czy opinie ekspertów na temat wanilii mielonej są pozytywne? Większość opinii eksperckich na temat mielonych owoców wanilii jest pozytywna. Podkreślają oni, że wprowadzenie odpowiednich ilości niniejszego produktu do zdrowego stylu życia może wpływać na poprawę naszego nastroju oraz codziennego samopoczucia.

 

 wanilia mielona

Zdj. Cukier z dodatkiem wanilii

Podsumowanie

Wanilia mielona to niezwykła przyprawa, która jest w stanie nadać niepowtarzalny aromat przygotowywanym przez nas potrawom. Ponadto, wprowadzenie jej do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, sprzyja poprawie naszego zdrowia oraz samopoczucia.

Bibliografia

  1. Correll DS., Vanilla. Its botany, cultivation and economic importance. Economic Botanic 1953, 7(4): 291–358;
  2. Cukier wanilinowy – norma branżowa UKD 664.644.61, BN-79/8133-10,Ustanowiona przez Dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Koncentratów Spożywczychdnia 7 listopada 1979 r. jako norma obowiązująca od dnia 1 marca 1980 r;
  3. Czikow P., Łaptiew J. Rośliny lecznicze i bogate w witaminy. PWRiL, Wwa 1987; Ettl A. Przyprawy i zioła. Oficyna Wyd. Mak 1998;
  4. Jadczak D., Wanilia, Panacea 2006, nr 1 (14), s. 26–27, online: https://panacea.pl/articles.php?id=175;
  5. Kanny G. i wsp.: Allergy and intolerance to flavouring agents in atopic dermatitis in young children., Allergie et Immunologie 1994;
  6. Karty charakterystyk substancji chemicznych: gwajakol, wanilina i etylowanilina, wydane przez Avantor Performance Materials Poland S.A. dn. 22.12.2014 r;
  7. Lubinsky P., Bory S., Hernández JH., Kim SC., Gómez-Pompa A., Origins and dispersal of cultivated vanilla (Vanilla planifolia Jacks. [Orchidaceae]). Economic Botanic 2008, 62(2): 127–138;
  8. Nowiński M. Dzieje upraw i roślin leczniczych. PWRiL, Wwa 1983; Rumińska A., Ożarowski A. Leksykon roślin leczniczych. PWRiL, Warszawa 1990;
  9. Richard Exley; “VANILLA PRODUCTION, PROCESSING AND PACKAGING”; InternationalSpecialised Skills Institute Inc, APRIL 2010;
  10. Strzelecka H., Kowalski J. [red.]. Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa. PWN, Wwa 2000; Świetlikowska U. Surowce spożywcze. Wyd. SGGW, Warszawa 1995;
  11. Tan, Boon Chin & Foan, Chin. (2013). ; “Vanilla planifolia: An economically important orchid and its propagation. ”; Minerva Biotecnologica. 27. 107-116.;
  12. Zys A., Wanilia czy wanilina?, e-biotechnologia, online: http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/wanilia-wanilina.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów