info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Wanilia mielona 25g - VIVIO

%Wanilia mielona 25g

Wanilia mielona 25g - VIVIO

Cena regularna: 32,99 zł
29,99 zł
Najniższa cena z 30 dni: 26,40 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 2 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Wanilia mielona 25g - skład

MARKA
VIVIO

SKŁAD: 100% mielona wanilia


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Wanilia mielona 25g - Zastosowanie

Słodki smak wanilii idealnie komponuje się z cynamonem, gałką muszkatołową, goździkami, imbirem i kardamonem. Przyprawa ta dobrze łączy się także z kokosem, migdałami, kakao i śmietanką. Wanilia mielona będzie idealnym dodatkiem do wszystkich deserów: od słodkich wypieków po lody na kremach i puddingach kończąc.

Wanilia to dodatek do kremów, ciast, babek, tortów, lodów, czekolady, puddingów, likierów, nalewek, miodów pitnych i wielu deserów oraz słodyczy (np. czekolady). Coraz częściej jest stosowana do dań mięsnych lub jako dodatek do sosów podawanych do ryb, skorupiaków, w niedużych ilościach do potraw z cielęciny. Wanilia wspaniale komponuje się z korzennymi przyprawami: cynamonem, kardamonem, goździkami, imbirem. Jej aromat świetnie współgra z kakao i śmietanką.

Wykorzystywana jest do przygotowania domowej roboty cukru waniliowego.

 

WARUNKI PRZECHOWYWANIA

Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Wanilia mielona 25g - Opis produktu

Wanilia to roślina przyprawowa o charakterystycznym słodkim zapachu i aromacie. Używana nie tylko w przemyśle cukierniczym, ale także perfumeryjnym. Stosuje się ją także do produkcji likierów, aromatyzowania czekolad. Występuje w formie olejku, proszku (wanilia mielona), cukru waniliowego oraz w postaci lasek. Jest jedną z najdroższych przypraw świata. Powszechnym produktem stał się cukier waniliowy o niezwykle intensywnym zapachu, który występuje w większości przepisów na ciasta. Warto jednak wiedzieć, że często spotyka się podróbki, które można spotkać pod nazwą cukier wanilinowy. To chemiczna podróbka, która w swoim składzie posiada wanilinę lub etylowanilinę. Wanilia uchodzi za afrodyzjak i naturalny antydepresant. Starożytni Aztekowie kwiatami wanilii płacili podatki. Dzisiaj jest powszechnie dostępna i możemy rozkoszować się jej wspaniałym aromatem bez ograniczeń. Poznaj właściwości wanilii i dowiedz się w jaki sposób wykorzystać wanilie mieloną w kuchni.

 

Co to jest wanilia?

Wanilia to obok szafranu jedna z najdroższych przypraw na świecie. Jak wygląda? Laski wanilii przypominają długie, cienkie strączki. Są to owoce rośliny z gatunku storczykowatych o nazwie vanilla planifolia (wanilia płaskolistna). Występuje dziko w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Czerpie składniki pokarmowe z obumarłych pni i konarów drzew. Ma silnie rozwinięty system korzeniowy, liście są sztywne i płaskie. Piękne, duże kwiaty o słodkawym zapachu wabią owady. Okres kwitnienia trwa od maja do sierpnia. Wanilia kwitnie co dwa/trzy lata i tylko przez osiem godzin. Owocowanie rozpoczyna się po trzech latach. Zielone strąki zbiera się przed całkowitym dojrzenie, poddawane są one naturalnej fermentacji i suszeniu. W ten sposób uzyskują ciemną barwę i zaczynają intensywnie pachnieć. Początkowo monopolistą w uprawie wanilii był Meksyk. Gdy odkryto ręczną metodę zapylania, uprawa wanilii rozprzestrzeniła się także na inne terytoria. Dzisiaj największym producentem tej przyprawy jest Madagaskar.

Właściwości zdrowotne wanilii

Jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem, który pomaga usunąć wolne rodniki z organizmu. Równoważy poziom cholesterolu, a ostatnie badania wykazały, że hamuje łaknienie i pobudza metabolizm. Wanilia to nie tylko przyprawa dodawana do deserów, ale także roślina lecznicza o wysokich walorach zdrowotnych. Spożywanie tej przyprawy może pozytywnie wpłynąć na pracę układu pokarmowego z uwagi na działanie rozkurczające. Dzięki zawartości fitoferomonów uważana jest za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków. Jej silny aromat pobudza wydzielanie hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie. Wanilia stymuluje wydzielanie estrogenu, co pomaga w regulowaniu miesiączki i łagodzi objawy podobne do PMS, takie jak ból, skurcze, wzdęcia, zmęczenie, wahania nastroju i depresja.

Wanila w aromaterapii

Początkowo aromatyzowanie potraw tą przyprawą miało na celu wyłącznie podniesienie ich walorów smakowych. Szybko jednak odkryto prozdrowotne działanie wanilii. Dużą rolę przypisuje się jej w aromaterapii. Przyjmuje się, że słodki, waniliowy zapach pomoże złagodzić stres, wspomaga zasypianie, przyczynia się do niwelowania uczucia głodu.

Gdzie kupić wanilię mieloną?

Wanilię mieloną kupimy w niektórych supermarketach, na stoisku z przyprawami, a także w sklepach ze zdrową żywnością. Dobrej jakości wanilia charakteryzuje się ciemną barwą i wyrazistym zapachem.

Dlaczego wanilia jest droga?

Wysoka cena wanilii związana jest z czasochłonnym i skomplikowanym procesem produkcji oraz z rzadkim owocowaniem tej rośliny. Co więcej kwiaty tej rośliny rozwijają się tylko na chwilę. Zapylenie nie jest więc proste. W niektórych rejonach dochodzi do ręcznego zapylenia kwiatów. Jedna osoba jest w stanie zapylić dziennie do 2000 kwiatów. Proces ten odbywa się za pomocą cienkiego patyczka. Pyłek przenoszony jest z jednego kwiatu na drugi przez trzy miesiące każdego dnia! Po zapyleniu trzeba czekać od 4 do 9 miesięcy na owoce. Zebrane zielone strąki wystawia się na działanie promieni słonecznych. Na ich powierzchni wytrąca się wanilina, która przypomina szron. Zanim laski trafią na sklepowe półki proces upłynie nawet kilkadziesiąt dni. Chyba nikt nie powinien już mieć wątpliwości, że taki produkt końcowy musi słono kosztować.

Wanilia jako alergen

Wśród przypraw najbardziej uczulającymi są cynamon oraz czosnek. Wanilia jest zdecydowanie słabszym alergenem, ale podczas spożywania pokarmów z jej dodatkiem zawsze należy obserwować reakcję organizmu. Objawy, które powinny zaniepokoić to katar, kaszel, podrażnienie skóry. W grupie ryzyka są osoby uczulone na balsam peruwiański.

Czy wanilia odstrasza komary i kleszcze?

Zapach wanilii odstrasza komary, muchy i meszki. Można więc używać zarówno olejku waniliowego stosowanego do ciast, jak świec pachnących wanilią. Dobrym pomysłem jest przygotowanie preparatu na bazie wody. Wystarczy 100 ml wody i około 30 kropli olejku. Tak przygotowaną miksturę opryskujemy mieszkanie. Co więcej, kojący zapach wanilii pomoże odprężyć się po ciężkim dniu i ułatwi zasypianie.

Jak przechowywać wanilię mieloną?

Wanilie mieloną należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu z dala od promieni słonecznych. Warto zamknąc przyprawę w szczelnym opakowaniu co pomoże w utrzymaniu jej świeżości i walorów smakowych na dłużej.

Wanilia mielona - cena

Wanilia mielona sprzedawana jest najczęściej w opakowaniach o pojemności od 10g do 50g. Za opakowanie niniejszego produktu o gramaturze 25g zapłacimy około 30 - 50 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena wanilii mielonej może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta oraz/lub dystrybutora.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów