DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ PRZY ZAKUPIE WYBRANYCH PRODUKÓW    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Co symbolizują wigilijne dania? Sprawdź, zanim zjesz!

Już niebawem każdy z nas zasiądzie do wigilijnego stołu, aby w gronie rodzinnym zjeść wspólny posiłek, czekając na Boże Narodzenie…

Wigilia to tradycyjnie postna wieczerza, na której nie powinny zjawiać się dania mięsne. Nie oznacza to wcale, że nie można się wówczas najeść do syta. Na ten wieczór przygotowuje się posiłki z płodów natury zbieranych przez cały rok.

Produkty, po które sięgano by przygotować dania wigilijne, nie były przypadkowe – wykazywały one lecznicze właściwości. A zatem, orzechy miały dodać mądrości, a miód siły, mak pomagał zwalczać bezsenność i miał przynieść urodzaj, zaś kapusta z grochem zdrowie i energię do pracy.

Kolejność serwowanych dań również miała znaczenie. Na dobry początek podawano zupy. Dziś wciąż na wielu stołach obecny jest barszcz z uszkami i zupa grzybowa. Ale kiedyś było ich o wiele więcej! Na Wigilii dało się spotkać zupę z siemienia lnianego, zupę migdałową, owocową, a nawet…czekoladową!

Po zupach na stoły wkraczały różnego rodzaju dania z kasz. Nie mogło również zabraknąć maku i przyrządzanej z niego kutii (przepis na kutię tutaj). Pszenica wchodząca w jej skład symbolizowała życie i wzrost, mak miał dawać spokojny sen, a miód zwyciężać zło i obdarzać słodyczą. Na Wigilii w co najmniej jednej potrawie powinien znaleźć się mak. Miało to dać gwarancję bogactwa i nowych potomków w kolejnym roku. Oprócz kutii dodawano go także do makowców, strucli i pierogów.

Dziś nie wyobrażamy sobie Wigilii bez karpia na stole. Niegdyś była to potrawa charakterystyczna jedynie dla regionów położonych nad wodami – wówczas w roli świątecznej ryby występowały także śledzie i szczupaki. Ryba to znak chrześcijan. Jej spożycie w czasie wigilijnej wieczerzy miało zapewnić zdrowie i dostatek na cały rok.

Kapusta z grochem zjedzona 24 grudnia miała zagwarantować ochronę przed chorobami i dodać siły. Wszystkie potrawy z dodatkiem grzybów, a więc kapusta, zupa, uszka, pierogi podawane były z nadzieją, że przyniosą szczęście i dostatek wszystkim domownikom.

co-symbolizują-wigilijne-dania Co symbolizują wigilijne dania? Sprawdź, zanim zjesz!

Jakie tradycyjne potrawy jecie w swoich domach? Co one symbolizują? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Sprawdź opinie o naszym sklepie