info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Sprawdź, jakie są ulubione przekąski Polaków… i nie tylko!

Podjadanie między posiłkami, to cecha ludzi na całym świecie. Dlaczego sięgamy po przekąski? Ponieważ są łatwo dostępne w sklepach i pozwalają na szybkie zaspokojenie chwilowego głodu. Niestety, wiele z nich, to produkty, które nie dostarczają cennych wartości odżywczych i dlatego zanim zjemy chipsy, cukierki czy batoniki powinniśmy się zastanowić nad wyborem ich zdrowszych zamienników.

Ulubione przekąski Polaków

Polacy są niedoścignionymi łasuchami – tak wykazują badania*, według których ponad 90% z nas sięga w pierwszej kolejności po różnego rodzaju słodkie przekąski, zwłaszcza czekolady. Na drugim miejscu uplasowały się chipsy i inne popularne słone produkty. Na szczęście widać zmiany w tych przyzwyczajeniach, bo Polacy obecnie interesują się coraz bardziej zdrowym odżywianiem i dlatego wielu z nich świadomie wybiera odpowiednie zamienniki. Wybieramy szczególnie te produkty, które nie zawierają glutenu, sodu i mają mało tłuszczu w składzie. Pojawia się mnóstwo produktów alternatywnych typu chrupki wielozbożowe, chipsy bananowe, czy paluszki z pełnoziarnistej mąki. „Zdrowe” słodycze w swym składzie zamiast szkodliwych cukrów zawierają stewię, idealnym zamiennikiem w sam raz do spożycia miedzy posiłkami są też suszone owoce np. śliwki, jagody goji, albo orzechy brazylijskie lub laskowe.

Europejski sposób na podjadanie

Nieco inaczej, niż w Polsce wygląda sytuacja w Europie. Tam podjada się zwykle czekoladę, świeże owoce i sery, a także jogurty i ciastka. W porównaniu z naszym krajem sprawa ma się zaskakująco dobrze. Pozory mogą jednak czasami mylić – Europejczycy również masowo spożywają słodycze i chipsy, jednak widoczne są zmiany światopoglądowe, które wpływają na sposób ich żywienia. Furorę robią pasty warzywne, hummusy i różnego rodzaju dipy. Przekąski takie są zdrowe, niskokaloryczne i mało przetworzone.

europejskie_przekaskijpg Sprawdź, jakie są ulubione przekąski Polaków... i nie tylko!

 

Azjatyckie przysmaki

Mieszkańcy Azji są ogromnymi fanami czekolady oraz świeżych owoców i warzyw. To właśnie w tej części świata najczęściej wybiera się na przekąskę zdrowe produkty, zamiast tych szkodliwych. Nie bez przyczyny więc dieta azjatycka jest uznawana za jedną z najzdrowszych. Tutaj między głównymi posiłkami sięga sie po takie specjały, jak chipsy z alg, albo glonów, czy smażone wodorosty…

Przekąski w stylu amerykańskim

O tym, że Amerykanie nie odżywiają się zdrowo świadczy chociażby fakt, że otyłość jest wśród nich problemem bardzo popularnym. Rynek amerykański jest przepełniony, stąd słodkie i słone smakołyki są dostępne każdemu, czego pośrednią konsekwencją jest przybieranie na wadze i pogorszenie stanu zdrowia ogromnej liczby osób. Trzeba jednak podkreślić, że równie dobrze osiągalne są zdrowe produkty, jednak Amerykanie wciąż dokonują złych wyborów żywieniowych, co może w przyszłości okazać się tragiczne w skutkach.

amerykanskie_przekaski Sprawdź, jakie są ulubione przekąski Polaków... i nie tylko!

 

* raport „Rynek słodyczy w Polsce” 2014 r.

Sprawdź opinie o naszym sklepie