DLA ZAMÓWIEŃ OD 129ZŁ dodajemy PREZENT Owsianka z jagodami goji GRATIS!    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

W jaki sposób uchronić się przed odmrożeniem?

Czym są odmrożenia?

Odmrożenia to zmiany skórne, które powstają na skutek niskich temperatur. Łatwo dochodzi do nich wówczas, gdy takim temperaturom towarzyszy chłodny wiatr a powietrze jest wilgotne. Na odmrożenia najbardziej narażone są palce zarówno u rąk, jak i nóg, policzki, nos oraz uszy. Osoby starsze oraz małe dzieci szybciej tracą ciepło, dlatego u nich łatwiej dochodzi do odmrożeń.

W zetknięciu skóry z niską temperaturą naczynia krwionośne automatycznie się kurczą i ogranicza się dopływ krwi do danej części skóry. W momencie zaburzenia krążenia w naczyniach włosowatych powstają niewielkie zakrzepy, a woda w tkankach zamarza. Kiedy odzyskujemy utracone ciepło mikrokrążenie normuje się, jednak naczynia stają się bardziej przepuszczalne i dlatego powstają obrzęki, a w efekcie pęcherze i martwica.

Jakie warunki powodują szybsze powstawanie odmrożeń?

Bezpośrednią przyczyną odmrożeń są niskie temperatury, ale towarzyszące im warunki i stan organizmu mogą ułatwiać ich powstawanie.

Należą do nich m.in.:

 • przemoczone lub wilgotne ubranie
 • przemęczenie
 • głód i odwodnienie
 • problemy z układem krążenia
 • brak izolacji cieplnej
 • obcisłe ubranie lub obuwie
 • używki: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu

Jak uchronić się przed odmrożeniem?

Przede wszystkim nie powinniśmy stać w bezruchu. Jeśli jesteśmy narażeni na długotrwały wpływ niskiej temperatury możemy ogrzać się pocierając dłonie, poruszając palcami lub spacerując.

W zimie nie można zapominać o odpowiedniej ochronie skóry. Miejsca, których nie okrywamy całkowicie, czyli twarz (dłonie), musimy dobrze natłuszczać, smarować odpowiednimi kremami ochronnymi. W drogeriach i aptekach z łatwością dostaniemy takie, które przeznaczone są specjalnie do ochrony skóry przed mrozem.

Jeśli wiemy, że przed pewien czas będziemy przebywać w niskich temperaturach, unikajmy picia alkoholu. Bywa on zdradliwy i rozgrzewa tylko pozornie.

W chłodne dni, zwłaszcza zimą podstawą ochrony przed odmrożeniami jest właściwy, ciepły ubiór. Najlepiej ubierać się warstwowo, w taki sposób, by uchronić się przed negatywnym działaniem wiatru i wilgoci, a przy tym zapewnić skuteczną izolację termiczną organizmu. Nie można zapominać o ciepłym nakryciu głowy, ponieważ to przez jej skórę uchodzi z organizmu najwięcej ciepła. Podobnie należy zadbać o inne wystające części ciała – kończymy, policzki, stopy – ubierając rękawiczki, szalik i grube skarpety.

odmrożenia-w-zimie W jaki sposób uchronić się przed odmrożeniem?

Jeśli już doszło do wyziębienia organizmu powinniśmy zadbać o jego rozgrzanie. Jak najszybciej musimy pozbyć się przemoczonych ubrań, możemy wziąć ciepłą kąpiel, zjeść i wypić coś rozgrzewającego. W razie pojawienia się uszkodzeń skóry, należy skontaktować się z lekarzem.

Poniżej przepis na herbatę rozgrzewającą 🙂

Składniki:

 • garść czarnej herbaty liściastej
 • kilka kawałków kory cynamonu
 • 10 ziaren goździka
 • 1 łyżka ziaren zielonego kardamonu
 • duży kawałek pokrojonego w plastry korzenia imbiru
 • 2 cytryny (wcześniej oczyszczone i sparzone)
 • 2 pomarańcze (wcześniej oczyszczone i sparzone)
 • syrop z agawy do posłodzenia

Wykonanie:

Aby przygotować napar, w garnku gotujemy odpowiednią ilość wody z herbatą i przyprawami (ilość wody jest proporcjonalna do wsypanej herbaty i zależy od tego, jak silny napar chcemy uzyskać). Po zagotowaniu podgrzewamy jeszcze przez kilka minut. Bierzemy po jednej cytrynie i pomarańczy, następnie kroimy je w grube plastry i wrzucamy do garnka z naparem. Kiedy napar przestygnie, wyciskamy do niego sok z pozostałej cytryny i pomarańczy. Herbatę słodzimy do smaku syropem z agawy. Przelewamy przez sitko do kubków. Pijemy podgrzaną.

Sprawdź opinie o naszym sklepie