info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Sok z pokrzywy i jego korzystny wpływ na organizm człowieka. Pij na zdrowie!

Sok z pokrzywy pito od pokoleń, niegdyś zalecano go ludziom bladym i anemicznym. Pokrzywa była uznawana za roślinę magiczną, dlatego w noc świętojańską zdobioną nią bramy, co miało chronić przed atakami demonów. Noszenie przy sobie zerwanej pokrzywy dawało poczucie bezpieczeństwa w czasie burzy i zapobiegało uderzeniom pioruna. Starożytni Rzymianie leczyli pokrzywą reumatyzm i artretyzm, zaś słynny astronom Mikołaj Kopernik polecał tę roślinę, jako antidotum na problemy z nerkami. Sproszkowaną pokrzywą posypywano rany po ugryzieniach, a nasiona podawano kobietom ciężarnym, by ułatwić im poród.

Nawet jeśli nie potraktujemy całkiem serio ludowych wierzeń i legend, to sok z pokrzywy i tak warto pić. Kto i dlaczego powinien sięgać po preparaty pokrzywowe?

Niezwykły skład chemiczny pokrzywy

Pokrzywa jest roślinną, która zaskakuje obecnością związków biologicznie czynnych, występujących zarówno w korzeniach, jak i liściach. Witaminy jakie zawarte są w tej roślinie to m.in. witamina A, C, E oraz K. W liściach ponadto znajduje się witamina B2, a także chlorofil, barwniki i flawonoidy. Spośród składników mineralnych warto wspomnieć o wapniu, sodzie, potasie, krzemie, magnezie, siarce, cynku, fosforze, miedzo, kobalcie, manganie i żelazie W korzeniu pokrzywy występują natomiast kwasy tłuszczowe, polisacharydy, sterole i garbniki.

sok-z-pokrzywy-wlasciwosci Sok z pokrzywy i jego korzystny wpływ na organizm człowieka. Pij na zdrowie!

Sok z pokrzywy a zdrowie człowieka

Anemia – sok z pokrzywy, dzięki obecności żelaza, podnosi jego poziom w organizmie, co pomaga zwalczać niedokrwistość. Żelazo, miedź, witamina K i kwas foliowy to niezbędne składniki biorące udział w procesie tworzenia erytrocytów i hemoglobiny. Związki te są łatwo przyswajalne.

Układ krążenia – flawonoidy zawarte w soku z pokrzywy wykazują dobroczynne działanie na układ krążenia człowieka, usprawniając jego pracę.

Działanie przeciwzapalne – kwasy organiczne, w tym kwas pantotenowy wspomagają regenerację organizmu i posiadają właściwości przeciwzapalne.

Włosy i paznokcie – w organizmie człowieka krzem występuje pod postacią krzemionki i jest skumulowany głównie w paznokciach i włosach. Pierwiastek ten musi być systematycznie uzupełniany, ponieważ szybko się zużywa, a jego niedobory zwiększają się wraz z wiekiem. Krzem obecny w soku z pokrzywy wzmacnia włosy i odbudowuje cebulki oraz poprawia stan paznokci.

Praca nerek – składniki pokrzywy wykazują działanie moczopędne, które wykorzystuje się od wieków do oczyszczania nerek oraz zwalczania stanów zapalnych dróg moczowych.

Lepsza odporność – związki obecne w pokrzywie wspomagają produkcję w ludzkim organizmie limfocytów typu T, które odpowiadają za wytwarzanie przeciwciał chorobotwórczych.

Sok z pokrzywy można przyrządzić samodzielnie, z młodych roślin. Można sięgnąć również po gotowe preparaty z dodatkiem pokrzywy, do kupienia tutaj.

 

źródło: Zbigniew Nowak, Pokrzywa nadzwyczajny lek.

 

 

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie