info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Rodzaje kaszy – jak je wykorzystać w kuchni?

Kasza to nic innego jak nasiona zbóż lub pseudozbóż, które zwykle posiadają postać lekko rozdrobnioną lub pozbawioną łuski. Kasze posiadają w swym składzie sporo skrobi i błonnika. Od najdawniejszych czasów używano jej, jako elementarnego składnika w kuchni, gdyż była pożywna i sycąca. Z czasem zaczęto uznawać kaszę za pokarm najniższej warstwy społecznej, symbol ubóstwa.Dziś kasza wraca do łask i zyskuje coraz więcej kulinarnych odsłon. Jej dużą zaletą jest to, że nie jest zbytnio tucząca, za to syci, bo zawiera wiele składników odżywczych, a przy tym mało tłuszczu.

Jakie są rodzaje kaszy?

Kasza gryczana – powstaje z nasion gryki, może być palona (intensywny, charakterystyczny smak i brązowa barwa) lub niepalona (kolor kremowy i mniej intensywny smak). Kasza gryczana to źródło odżywczego białka bogatego w aminokwasy egzogenne, niezbędne dla ludzkiego organizmu. Posiada w składzie również przeciwutleniacze jak np. rutynę i procyjanidy. Nie zawiera glutenu, może być więc spożywana przez osoby chore na celiakię. Kasza gryczana ponadto ma niski indeks glikemiczny i z tego powodu może uzupełniać dietę cukrzyków. Porównując ją do innych kasz, ta odmiana zawiera najwięcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, fosforu, wapnia oraz kwasu foliowego.

Kasza gryczana jest w sam raz do dań mięsnych, gulaszów i sosów. Nadaje się do faszerowania potraw i jako składnik chleba, ciasta i placków.

Kasza jęczmienna – produkuje się ją z ziaren jęczmienia. Jest barwy jasnej z odcieniami szarości, żółci lub zieleni. Wyróżnia się kilka jej rodzajów ze względu na stopień rozdrobnienia:

pęczak, to całe, jedynie oczyszczone i wypolerowane ziarna jęczmienia
kasza jęczmienna łamana, inaczej wiejska, to pocięty, niewypolerowany pęczak; może być gruba, średnia lub drobna
kasza jęczmienna perłowa, nazywana też mazurską, to pocięty na duże kawałki i poddany wypolerowaniu pęczak; występuje w formie grubej, średniej lub drobnej.

W kuchni można ją wykorzystać do sosów, zup, zapiekanek lub gołąbek.

Kasza jęczmienna to bogactwo rozpuszczalnego błonnika, fitozwiązków i przeciwutleniaczy. Te ostatnie wykazują właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne.

kasza Rodzaje kaszy – jak je wykorzystać w kuchni?

Kasza jaglana – powstaje z ziaren prosa. W kuchni sprawdzi się, jako składnik dań mięsnych, zup, dań wytrawnych i tych na słodko. Jest barwy żółtej, białej, szarej lub czerwonej. Jest źródłem żelaza, witamin z grupy B, miedzi i cynku. Kasza jaglana zawiera także sporo krzemu, który odpowiada za zdrowy wygląd włosów, paznokci i strukturę mocnych kości.

Kasza kuskus – jest drobną kaszą w kolorze jasnożółtym. Wytwarza się go z pszenicy durum – oczyszczonych i wypolerowanych. Tak naprawdę jest bliższa makaronowi, ponieważ obecnie produkuje się ją poprzez granulację mąki. Wyróżnia się spośród innych kasz tym, że posiada najwięcej białka i węglowodanów. Jest kaszą lekkostrawną.

Sprawdź opinie o naszym sklepie