info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

REWOLUCYJNE ODKRYCIE: Polacy żyją coraz DŁUŻEJ! Dlaczego? Sprawdź!

Na początku 2016 r. powstała Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Okazuje się, że zmiany żywieniowe i rozwój medycyny wydłużyły średnią długość życia Polaków.Nowa piramida żywienia jest odpowiedzią na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Obok odpowiedniej diety uwzględnia ona rolę aktywności fizycznej w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Nie tylko sport, ale każda aktywność fizyczna jest w stanie poprawić samopoczucie, ważne tylko by stosować ją regularnie (ok. 30 min dziennie).

Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są w stanie znacznie poprawić jakość życia człowieka i wydłużyć jego wiek. Badania prowadzone od połowy ubiegłego stulecia potwierdzają, że zmiany nawyków żywieniowych, poprawa warunków życia, ograniczenie używek oraz postęp w medycynie wydłużyły średnią długość życia z 56–62 lat (mężczyźni – kobiety) do 73–81 lat.

Na samym szczycie nowej piramidy, w porównaniu z wersją z 2009 r., znalazły się warzywa i owoce, jako produkty zalecane do codziennego spożycia. Produkty zbożowe spadły na miejsce drugie. Badania dowiodły, że warzywa i owoce powinny stanowić przynajmniej połowę spożywanych przez nas posiłków. Są one źródłem wielu witamin i zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów i cukrzycy.

Nowością okazało się uzupełnienie piramidy w orzechy oraz zioła, które dostarczają wielu wartościowych dla organizmu składników.

warzywa REWOLUCYJNE ODKRYCIE: Polacy żyją coraz DŁUŻEJ! Dlaczego? Sprawdź!

Oto 10 zasad zdrowego żywienia będących uzupełnieniem Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (na podstawie oficjalnej informacji IŻŻ):

1. Spożywaj posiłki regularnie (4–5 posiłków co 3–4 godziny). Jest to konieczne, by zachować odpowiedni poziom cukru we krwi i odpowiedni metabolizm.

2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego, co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: ¾ warzywa i ¼ owoce. Dostarczają one wielu cennych witamin i minerałów oraz błonnika. Owoców należy spożywać mniej, ponieważ są źródłem cukrów.

3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste. Zawierają dużo witamin z grupy B, magnez, żelazo oraz błonnik.

4. Codziennie spożywaj co najmniej 2 szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i częściowo serem. Zawierają sporą ilość wapnia.

5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/ tydz.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
Ryby, jaja i nasiona są źródłem białka i kwasów omega-3.

6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
W tłuszczach zwierzęcych zawarte są nasycone kwasy tłuszcze, które powodują występowanie m.in. chorób serca. Oleje roślinne są natomiast bogate w cenne kwasy omega-3 i 6.

7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy. Zastępuj je owocami i orzechami.
Nadmiar cukru prowadzi do cukrzycy, otyłości i chorób sercowo-naczyniowych.

8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak. Nadmiar spożywanej soli może doprowadzić do nadciśnienia krwi i zatrzymania wody w organizmie, a w efekcie do opuchlizn i obrzęków.

9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie. Woda jest niezbędna do życia. Jest głównym składnikiem naszego organizmu, który wspomaga metabolizm i usuwanie toksyn z organizmu.

10. Nie spożywaj alkoholu. Alkohol wpływa negatywnie na zdrowie m.in. na układ nerwowy, serce, wątrobę, płuca i układ trawienny.

piramida-żywienia REWOLUCYJNE ODKRYCIE: Polacy żyją coraz DŁUŻEJ! Dlaczego? Sprawdź!

Sprawdź opinie o naszym sklepie