DLA ZAMÓWIEŃ OD 99ZŁ dodajemy PREZENT orzechy ziemne GRATIS!    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Quinoa Komosa ryżowa biała 500g - VIVIO

Quinoa, komosa ryżowa przepisy, biała

Quinoa Komosa ryżowa biała 500g - VIVIO

9,99 zł
Cena za 1KG / 1L: 19,98 zł

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni

Komosa ryżowa - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKA
Hiszpania / PeruVIVIO

Składniki: Komosa ryżowa biała

Wartość odżywczaW 100g produktu% RWS (Referencyjne Wartości Spożycia
Wartość energetyczna
/energia/
1489 kJ/353 kcal18%
Tłuszcz6,1 g9%
W tym
Kwasy tłuszczowe nasycone
(kwasy nasycone)
0,7 g3%
Węglowodany57 g22%
W tym
Cukry0 g0%
Białko14 g28%
Sól0,01 g<1%

„Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej (8 400 kJ/2 000 kcal)”.

 

Produkt może zawierać: soję, gluten, gorczycę, orzechy i nasiona sezamu.

Komosa posiada unikatowy skład aminokwasowy. Żadna inna roślina nie zawiera tak korzystnego zbioru aminokwasów egzogennych. Zawartość białka waha się od 12 do 22%. Jest to łatwo przyswajalne białko, a co ciekawe, proces obróbki termicznej, czyli gotowanie, dodatkowo zwiększa jego przyswajalność. Dlatego komosa jest idealnym źródłem wartościowego białka w diecie wegetarian, dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów.

Warto zwrócić uwagę na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowy i oleinowy), dodatkowo “zabezpieczonych” przed utlenianiem sporą ilością witamin antyoksydacyjnych, głównie A i E. Ponadto komosa jest dobrym źródłem witamin z grupy B, kwasu foliowego, składników mineralnych: magnezu, potasu i wapnia, oraz fitosteroli, saponin i fenoli.

Komosę, na tle innych pseudozbóż, wyróżnia zawartość flawonoidów w jej składzie. Komosa zawiera ich 58 mg/100 g, czyli dwa razy więcej niż w żurawinie. Jest to cenna i unikatowa cecha, ponieważ zboża na ogół nie posiadają flawonoidów.

Quinoa zawiera także włókna błonnikowe, w tym inuliny. Dzięki temu ma silne działanie prebiotyczne i może być zalecana jako środek w diecie osób z problemami ubogiej mikroflory układu pokarmowego. Z kolei dzięki zawartości saponin może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i immunostymulujące.


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Komosa ryżowa - Zastosowanie

Kasza quinoa - jak smakuje?

Kasza quinoa ma charakterystyczny, słodkawy smak, dzięki czemu nadaje się zarówno do przygotowywania dań głównych, jak i deserów. 

Komosa ryżowa biała znajduje szerokie zastosowanie w codziennej kuchni człowieka. Ugotowana na miękko może stanowić doskonały dodatek do dań mięsnych lub rybnych. Dzięki swoim właściwościom pęczniejącym, może również świetnie sprawdzić się w roli zagęszczacza do pełnych warzyw sosów oraz zup. Warto również wiedzieć, iż produkt ten świetnie odnajduje się w zdrowych deserach. Na jego bazie możemy przygotować zarówno pożywny pudding, jak i chrupkie ciasteczka. Ponadto, komosa ryżowa (ugotowana na sypko) jest doskonałym składnikiem smacznych sałatek.

Jak ugotować komosę ryżową?

Suche ziarna komosy ryżowej należy dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie gotować ok. 10 - 15 minut. Komosę gotuje się w proporcji 1:2 (1 szklanka komosy, 2 szklanki wody).

 

 

 

Komosa ryżowa - KCAL

W 100g komosy ryżowej białej znajdziemy około 350 kalorii. Energia zawarta w niniejszym produkcie pochodzi głównie z węglowodanów złożonych. Warto również pamiętać, iż produkt ten charakteryzuje się wysoką zawartością białka (w 100 gramach znajduje się aż 14 gramów) oraz błonnika. Dlatego też, quinoa bez przeszkód może wprowadzona być do diety osób które na co dzień rezygnują ze spożywania mięsa, jak również tych, które szczególnie dbają o smukły wygląd swojej sylwetki. Komosa, dzięki małej kaloryczności i niskiemu indeksowi glikemicznemu (IG=35), świetnie sprawdzi się u osób na diecie redukcyjnej i cukrzyków.

Komosa ryżowa - Opis produktu

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych komosy ryżowej białej

Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wpływu zdrowego odżywiania na jakość życia człowieka, coraz częściej sięgamy po nowe produkty, które są w stanie dostarczyć do naszego organizmu zestaw cennych składników odżywczych. Jednym z takich produktów jest komosa ryżowa, uznawana za jedno z najzdrowszych pseudo-zbóż świata. Komosa ryżowa (znana również jako quinoa) idealnie nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Dodatkowo, składnik ten może przyczyniać się do opóźnienia procesów starzenia się organizmu. Ponadto, komosa ryżowa stanowi cenny składnik diety osób zmagających się z problemem celiakii lub nietolerancji glutenu. A co jeszcze warto wiedzieć na temat niniejszego produktu?

Jak ugotować komosę ryżową?

Gdzie kupić komosę ryżową?

Komosa ryżowa biała, czy czerwona? Którą z nich warto wybrać?

  • Komosa Kcal;

  • Quinoa – zastosowanie w codziennej kuchni;

  • Komosa ryżowa – przepisy.

Czym jest i skąd pochodzi komosa ryżowa?

Komosa ryżowa (znana również jako ryż peruwiański lub quinoa) zaliczana jest do pseudo-zbóż, czyli roślin które charakteryzują się bogatą zawartością skrobi w swoim składzie, jednocześnie nie będąc zbożem. W naturalnych warunkach komosa ryżowa występuje na terenie Ameryki Południowej (w rejonie Brazylii, Boliwii, Chile, Ekwadoru i Boliwii), gdzie przez wielu nazywana jest „świętym zbożem inków” lub „złotym ziarnem”. Na terenie Europy quinoa pojawiła się stosunkowo niedawno. Niemniej jednak, coraz częściej zajmuje ona miejsce w naszej codziennej diecie. W większości sklepów możemy kupić najczęściej 3 rodzaje komosy ryżowej.

  • Komosę ryżową białą (nazywaną również lebiodą);
  • Komosę ryżową czerwoną; oraz
  • Komosę ryżową czarną.

Ze względu na wysoką zawartość cennych składników odżywczych, quinoa często znajduje się w rankingach dotyczących najzdrowszej żywności świata. Komosa ryżowa biała charakteryzuje się neutralnym, lekko gorzkawym smakiem. Dlatego też, z powodzeniem może wykorzystywana być zarówno podczas przygotowywania dań wytrawnych, jak i słodkich. Za sprawą sporej zawartości białka, produkt ten znajduje również szczególnie ważne miejsce w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. Komosa ryżowa swoim wyglądem może przypominać nam kaszę jaglaną lub kaszę pęczak. Po ugotowaniu, niniejszy produkt zwiększa swoją objętość, w związku z czym nadaje się również do zagęszczania wszelkich zup oraz sosów.

Komosa – wartości odżywcze i najważniejsze właściwości zdrowotne

Komosa ryżowa nie bez powodu uznawana jest za jedno z najzdrowszych pseudo-zbóż świata. Niniejszy produkt charakteryzuje się bowiem wysoką wartością odżywczą. Analiza składu dowodzi, iż quinoa dostarczyć może do naszego organizmu spore ilości białka, wyposażonego w zestaw cennych aminokwasów (w tym: lizynę, leucynę, walinę oraz tryptofan). Okazuje się, że wartość biologiczna zawartego w komosie białka przewyższa nie tylko wartość białka zawartego w pszenicy, ale nawet w mleku. Dlatego też, produkt ten uznawany jest za cenny składnik diety osób, które na co dzień rezygnują ze spożywania mięsa.

Warto również wiedzieć, że ziarenka komosy ryżowej zawierają w sobie większe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, w porównaniu do innych zbóż. W związku z tym, wprowadzenie jej do zdrowej diety oraz aktywnego trybu życia, może sprzyjać obniżaniu poziomu cholesterolu w surowicy krwi, a tym samym zmniejszaniu ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. Dodatkowo, komosa ryżowa stanowi cenne źródło błonnika pokarmowego (w tym jego rozpuszczalnych frakcji). Dzięki temu, włączenie jej do codziennej diety może sprzyjać procesom walki z nadmiarem zbędnych kilogramów, jak również zmniejszać dolegliwości bólowe w przebiegu zespołu jelita drażliwego (szczególnie w postaci zaparciowej).

Eksperci z dziedziny zdrowego żywienia zwracają również uwagę na zawartość flawonoidów, których regularne spożywanie wykazuje działanie antyoksydacyjne, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych w przyszłości. Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia są również zawarte w komosie ryżowej witaminy (w tym witamina E, witaminy z grupy B) oraz składniki mineralne (ze szczególnym uwzględnieniem żelaza i magnezu). Warto również wiedzieć, że quinoa nie zawiera w sobie glutenu. Dlatego też, bez przeszkód może spożywana być przez osoby zmagające się z problemem celiakii lub alergii na gluten.

Quinoa a cukrzyca

Komosa ryżowa charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym (IG=35). Wszystko to za sprawą sporej zawartości węglowodanów złożonych w jej składzie. Dodatkowo, badania naukowe dowiodły, że wprowadzenie quinoi do zdrowej diety oraz aktywnego trybu życia może sprzyjać obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Dlatego też, produkt ten bez przeszkód może spożywany być przez osoby zmagające się z problemem cukrzycy lub insulinooporności. Dodatkowo, niniejszy składnik zapewnia długie uczucie sytości, co może zapobiegać podjadaniu niezdrowych przekąsek między posiłkami w diecie cukrzyka.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania komosy ryżowej

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do spożywania komosy ryżowej jest alergia na niniejszy produkt. Objawy alergiczne związane z dostarczeniem quinoi do organizmu mogą obejmować zarówno zaburzenia połykania, pokrzywkę skórną, jak również obrzęk. Dlatego też, przed wprowadzeniem niniejszego produktu do swojej codziennej diety, warto wypróbować jego niewielką ilość i obserwować reakcję naszego organizmu. Poza powyżej opisanym przeciwwskazaniem, komosa ryżowa uznawana jest za produkt całkowicie bezpieczny dla zdrowia i może być podawana nawet dzieciom, kobietom w ciąży, jak również kobietom karmiącym piersią i osobom starszym.

Kasza quinoa – cena

Komosa ryżowa biała sprzedawana jest zazwyczaj w opakowaniach o wadze 500g lub 1000g. Za opakowanie o wadze 500g zapłacimy około 9,00 – 12,00 złotych. Za opakowanie niniejszego produktu o wadze 1000g zapłacimy natomiast około 15,00 – 20,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena quinoi może różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora. Niektóre sklepy ze zdrową żywnością wprowadziły również możliwość zakupu komosy ryżowej w opakowaniach typu „zero waste”, które mają na celu ograniczenie ilości szkodliwych odpadów. Za opakowanie quinoi „zero waste” o wadze 400g zapłacimy około 6,00 – 8,00 złotych.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące komosy ryżowej

Pytanie 1: Jak ugotować komosę ryżową? Przed ugotowaniem komosy ryżowej należy dokładnie ją opłukać pod strumieniem zimnej wody. Następnie, należy ją wysuszyć i uprażyć na suchej patelni (czas prażenia nie powinien przekraczać 5 minut). Uprażoną komosę ryżową białą powinniśmy gotować we wrzącej wodzie przez około 10-15 minut. Inne odmiany komosy ryżowej (czarna oraz czerwona) mogą wymagać dłuższego czasu gotowania (około 20 minut).

Pytanie 2: Gdzie kupić komosę ryżową? Komosę ryżową możemy kupić w niektórych sklepach spożywczych. Niemniej jednak, warto poszukać jej w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Decydując się na zakup w takim sklepie zyskamy szeroki wybór produktów, ich najwyższą jakość i często konkurencyjną cenę.

Pytanie 3: Komosa ryżowa biała, czarna czy czerwona? Którą z nich warto wybrać? Zarówno biała, czarna, jak i czerwona komosa ryżowa charakteryzują się podobną zawartością składników odżywczych. Niemniej jednak, komosa ryżowa biała jest nieco bardziej miękka, przez co idealnie odnajduje się w roli zamiennika dla tradycyjnej kaszy lub ziemniaków. Komosa ryżowa czerwona i czarna są za to bardziej chrupkie, dlatego też częściej stanowią składnik pełnych zdrowia sałatek.

 

komosa ryżowa

 

Podsumowanie

Komosa ryżowa to nie tylko doskonały dodatek do pożywnego obiadu, ale również prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy. Regularne spożywanie niniejszego produktu, w połączeniu ze zdrową dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną, jest w stanie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób kardiologicznych oraz nowotworowych w przyszłości. Warto również pamiętać, że quinoa stanowi cenny element diety osób, które na co dzień rezygnują ze spożywania mięsa, jak również osób zmagających się z chorobą trzewną lub alergią na gluten.

Bibliografia

  1. Astier C., Moneret-Vautrin D. A., Puillandre E., Bihain B. E., 2009. First case report of anaphylaxis to quinoa, a novel food in France. Allergy 64, 819–820;
  2. Hanna Kunachowcz, Dieta bezglutenowa – co wybrać?, PZWL, Warszawa 2015;
  3. Jancurova M. i wsp., Quinoa – a review. Czech J. Food Sci., 2009, 27, 2: 71–79;
  4. Koziol M., Chemical composition and nutritional evaluation of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). J. Food Comp. Analysis, 1992;
  5. Kuljanabhagavad T., Wink M., 2009, Biological activities and chemistry of saponins from Chenopodium quinoa Willd. Phytochem. Rev. 8, 473– 490;
  6. Mystkowska I. i wsp., Właściwości odżywcze i prozdrowotne komosy ryżowej. Probl. Hig. Epidemiol., 2016, 97, 1: 29–31;
  7. Prakash D., Pal M., 1998. Chenopodium: seed protein, fractionation, and amino acid composition. Int. J. Food Sci. Nutrit. 49, 271–275;
  8. Ruales J., Nair B. M., 1993a. Content of fat, vitamins and minerals, in quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) seeds. Food Chem. 48, 131–136;
  9. http://quinua.pe/quinua-valor-nutricional/.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów