info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Psychodietetyk – kim jest i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Kim tak naprawdę jest psychodietetyk i kiedy warto umówić się do niego na wizytę? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu!

Coraz więcej słyszy się o roli psychiki w walce z problemami odżywiania i nie chodzi tutaj wyłącznie o takie zaburzenia jak anoreksja, otyłość, czy bulimia. Okazuje się, że nasze predyspozycje psychiczne posiadają ogromny wpływ na przestrzeganie zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Dlatego też, możemy spotkać coraz więcej gabinetów psychodietetycznych, w których nie tylko otrzymamy fachowe wytyczne dietetyczne, ale również wsparcie psychologiczne.

INFOGRAF-2 Psychodietetyk – kim jest i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Psychodietetyk – kim jest i czym się zajmuje?

Mimo, iż psychodietetyka jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród osób, które zmagają się z określonymi zaburzeniami odżywiania (np. otyłością). Niniejsza profesja łączy ze sobą elementy dietetyki, medycyny i psychologii, pozwalając tym samym na oferowanie pacjentom kompleksowego wsparcia w czasie dietoterapii. Psychodietetyk to zazwyczaj osoba, która ukończyła studia psychologiczne lub dietetyczne, a następnie zrealizowała studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki, dzięki czemu może pochwalić się szerokim wachlarzem wiedzy z obrębu obydwu dziedzin.

Problemy z jedzeniem zaczynają się w głowie!

Na podstawie najnowszych badań i obserwacji naukowców, śmiało można wysunąć tezę, iż psychika posiada istotny wpływ na sposób jedzenia oraz na jego spożywaną ilość. Okazuje się, że to właśnie psychika w znacznym stopniu oddziałuje na narastający w naszym kraju problem nadwagi i otyłości. Na przykład, zaburzenia mechanizmu samoregulacji odpowiadają za obniżenie kontroli nad częstością i ilością spożywanego pokarmu. Ponadto, czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia ryzyka wystąpienia otyłości i innych zaburzeń odżywiania, jest brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz silnym stresem. W takiej sytuacji, osoby narażone na szczególny stres często zagłuszają swoje emocje sięgając po spore ilości (najczęściej niezdrowego) jedzenia.

Dodatkowo, pomoc pscyhodietetyczna może okazać się nieoceniona w sytuacji, gdy spada nasz poziom motywacji podczas wprowadzania nowych, zdrowych nawyków żywieniowych do swojej codziennej diety, jak również w trakcie przestrzegania zaleceń dietetycznych w przebiegu określonych chorób przewlekłych (np. chorób układu krążenia, zaburzeń czynności tarczycy).

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka?

  • Po pierwsze: kiedy zmagasz się z zaburzeniami odżywania, takimi jak otyłość, bulimia lub anoreksja;
  • Po drugie: kiedy zmagasz się z nadwagą lub otyłością i mimo tego, iż posiadasz wiedzę na temat prawidłowych zasad odżywiania, nie jesteś w stanie poradzić sobie ze złymi nawykami żywieniowymi;
  • Po trzecie: kiedy w sytuacji silnego stresu nie jesteś w stanie opanować silnych emocji i sięgasz po duże ilości niezdrowego jedzenia;
  • Po czwarte: kiedy od dłuższego czasu starasz się zgubić nadmiar zbędnych kilogramów, ale masz problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu motywacji;
  • Po piąte: kiedy masz problem z utrzymywaniem kontroli nad ilością spożywanego jedzenia.

Jak wygląda wizyta w gabinecie psychodietetyka?

Wizyta w gabinecie psychodietetyka trwa zazwyczaj 50 minut. W trakcie jej trwania, specjalista prowadzi z nami wnikliwą rozmowę, której zadaniem jest ustalenie istoty problemu, jego przyczyn oraz przyszłych form postępowania terapeutycznego.

Sprawdź opinie o naszym sklepie