info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Kozłek lekarski korzeń 200g - VIVIO

Kozłek lekarski korzeń 200g

Kozłek lekarski korzeń 200g - VIVIO

17,09 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 1 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Kozłek lekarski korzeń 200g - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKA
PolskaVIVIO

SKŁAD:  100% korzeń cięty kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis)


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Kozłek lekarski korzeń 200g - Zastosowanie

Kozłek lekarski powszechnie stosowany jest w stanach napięcia nerwowego, depresji oraz trudnościach w zasypianiu. Co ciekawe, znajduje także zastosowanie m.in. w leczeniu napięciowego bólu głowy czy bólu miesiączkowego. Prawidłowe stosowanie jest niemal całkowicie pozbawione działań niepożądanych.

Kozłek lekarski korzeń 200g - Opis produktu

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski – znany powszechnie jako WALERIANA – jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych roślin leczniczych. Występuje niemal w całej Europie, Azji i Ameryce. O jego popularności świadczy chociażby to, że w XVIII w. zarówno kozłek lekarski, jak i preparaty z kozłka lekarskiego znalazły się w farmakopei wszystkich krajów Europy. W starożytności na kozłku lekarskim poznali się Dioskorides i Hipokrates, a – jak głosi legenda – kozłek był również składnikiem słynnej odtrutki Mitrydatesa VI Eupatora, króla Pontu. Wokół kozłka lekarskiego narosło również wiele przesądów. Do jednych z zabobonów należało przekonanie, że kozłek - zebrany przed wschodem słońca i zjedzony na surowo - skutecznie chroni przez czarami. Kozłek lekarski to najczęściej stosowane zioło na sen i uspokojenie. Jednak kozłek lekarki znalazł zastosowanie także jako środek m.in. na bolesny okres i dolegliwości żołądkowe, gdyż ma działanie rozkurczowe. Co jeszcze warto wiedzieć na temat kozłka lekarskiego?

Gdzie kupić kozłek lekarski?

Kozłek lekarski – jak parzyć ją w prawidłowy sposób?

Kozłek lekarski – czy mogą przyjmować go dzieci?

  • Kozłek lekarski - cena

  • Przepisy z dodatkiem kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski - co to jest

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – powszechnie znany jako waleriana, to zioło, którego kłącza (Rhizoma Valerianae), czyli podziemne łodygi, i korzeń (Radix Valerianae), zwany potocznie korzeniem waleriany, są surowcami leczniczymi, od lat wykorzystywanymi zarówno w medycynie ludowej, jak i konwencjonalnej. Występuje w całej Europie, Azji i Ameryce z wyjątkiem stref arktycznych i pustynnych. W Polsce pospolity. Roślina wydziela słodki, miodowy zapach, będący dla kotów afrodyzjakiem. Zarówno kłącze jak i korzeń kozłka lekarskiego, suszy się w temperaturze nieprzekraczającej 35 stopni Celsjusza. Zastosowanie wyższej spowoduje, że waleriana straci swoje prozdrowotne właściwości.

Działanie kozłka lekarskiego polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu zmniejsza się napięcie nerwowe, obniża uczucie niepokoju oraz podenerwowania. Waleriana ma działanie uspokajające, relaksujące, odprężające i nasenne, zwłaszcza gdy problemy ze snem powstają z racji pobudzenia nerwowego.

Kozłek lekarski – właściwości zdrowotne i wpływ na zdrowie

Waleriana to roślina tradycyjnie stosowana w ziołolecznictwie i medycynie konwencjonalnej. Kozłek lekarski zmniejsza niepokój, pobudzenie i napięcie nerwowe, pomaga na problemy ze snem (bezsenność) oraz na zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, pojawiające się na tle nerwowym. Korzeń kozłka lekarskiego zawiera różnorodne substancje o właściwościach uspokajających i relaksujących. Walepotriaty, kwas walerianowy i kwas izowalerianowy oraz olejek eteryczny odpowiadają nasenne i odprężające działanie preparatów z waleriany i występują w najwyższym stężeniu. Ponadto w korzeniu znajdują się kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy, kwas kawowy), flawonoidy (apigenina i hesperydyna) o działaniu przeciwutleniającym. Walepotriaty są głównych składnikiem korzenia kozłka o działaniu uspokajającym. Pozostałe substancje również wykazują takie działania, ale ponadto mają właściwości antyseptycznie (odkażające), wiatropędnie, żółciopędnie i rozkurczające.

Kozłek zalecany jest również w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi spowodowanego przez stres i nerwicę. Stosowany jest także w leczeniu bezsenności, tak spowodowanej nerwicą, jak i nadmierną pobudliwością nerwową. Wpływa także rozluźniająco na napięte mięśnie. Stosowany jest również w problemach z układem moczowo-płciowym, takimi jak kolka, zespół jelita nadwrażliwego oraz bóle miesiączkowe.

Kozłek lekarski na stres i nerwicę

Do celów leczniczych wykorzystywane są przede wszystkim uspokajające właściwości kozłka lekarskiego, dlatego zalecany jest w leczeniu niemal wszystkich dolegliwości związanych ze stresem i nadpobudliwością nerwową. Kozłek nie tylko ma właściwości uspokajające, ale także poprawia sprawność umysłową oraz koncentrację. Kozłek lekarski redukuje także objawy nerwicy, takie jak: palpitacje serca, ataki paniki, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, drżenie rąk.

Kozłek lekarski (waleriana) - jak stosować? Dawkowanie waleriany

Kozłek lekarski jest uważany za stosunkowo bezpieczne zioło, pod warunkiem, że będzie stosowany w zalecanych dawkach przez określony czas, czyli nie dłużej niż miesiąc. Po 30 dniach zażywania waleriany należy zrobić dwutygodniową przerwę, po czym ponownie można wrócić do jej stosowania.

Napar z waleriany przygotowuje się, zalewając 1 łyżeczkę korzenia kozłka (około 2,5 g) 1 filiżanką wrzącej wody (150 ml). Całość należy naparzać pod przykryciem 10-15 minut, a potem przecedzić. Napar można pić po 1 filiżance 3 razy dziennie.

Nalewka z waleriany (nalewka kozłkowa, krople walerianowe) - dorośli mogą przyjmować 20-60 kropli nalewki w kieliszku wody po zjedzeniu kilka razy dziennie jako środek rozkurczowy i uspokajający. Nalewkę kozłkową można kupić w aptekach.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski może mieć niekorzystny wpływ na działanie leków stosowanych do znieczulenia ogólnego. Dlatego nie należy go stosować przed planowaną operacją lub zabiegiem chirurgicznym. Lepiej wypić melisę, która również działa relaksująco. Krople walerianowe nie są też zalecane dla pacjentów z uszkodzeniem i chorobami nerek oraz wątroby, jak również dla pacjentów onkologicznych i przyjmujących leki na obniżenie poziomu cholesterolu. W zasadzie nie są znane przeciwwskazania do jego stosowanie podczas ciąży lub karmienia, ale przed zażyciem warto skonsultować się jeszcze z lekarzem. Nie należy go stosować dłużej niż przez 2–3 tygodnie bez przerwy, gdyż zbyt długie stosowanie (lub przedawkowanie) może spowodować bóle głowy, a także kołatanie serca.

Kozłek lekarski - cena

Kozłek lekarski sprzedawany jest zazwyczaj w opakowaniach o wadze 100 gramów. Za

opakowanie takiego produktu zapłacimy około ????? złotych. Warto przy tym pamiętać, że

cena produktu może różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora. Zaleca

się, aby kupować gotowe produkty ze sklepów ze zdrową żywnością lub sprawdzonych sklepów

internetowych, w których znajdziemy najwyższą jakość i gwarancję bezpieczeństwa, iż rośliny

przeznaczone do produkcji uprawiane były w wolnych od zanieczyszczeń warunkach.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kozłka lekarskiego:

Pytanie 1: Gdzie kupić kozłek lekarski? Kozłek lekarski możemy kupić zarówno w marketach spożywczych, sklepach zielarskich, jak i aptekach. Niemniej jednak, warto poszukać jej również w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Wówczas nie tylko otrzymamy możliwość zakupu produktu w najwyższej jakość, ale również w atrakcyjnej cenie.

Pytanie 2: Kozłek lekarski – jak parzyć w prawidłowy sposób? Łyżeczkę suszu kozłka lekarskiego należy zalać 200 ml wrzącej wody, a następnie odstawić pod przykryciem na około 10 minut. Tak przygotowany napar można spożywać dwa razy dziennie. Na przykład, rano i wieczorem. Warto również wiedzieć, iż melisa doskonale smakuje w połączeniu z kardamonem, imbirem, jak również goździkami. Tak przygotowana herbata nie tylko będzie wykazywała właściwości oczyszczające, ale również rozgrzewające.

Pytanie 3: Kozłek lekarski – czy mogą przyjmować go dzieci?Stosowanie kozłka lekarskiego oraz preparatów, które zwierają go w składzie nie jest wskazane u dzieci do 12 roku życia.

 

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów