info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Zioła szwedzkie 90g VIVIO - DeliFOOD

Zioła szwedzkie opinie, właściwości, zasotsowanie

Zioła szwedzkie 90g VIVIO - DeliFOOD

12,95 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 1 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl
  duża dostępność

darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Zioła szwedzkie - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKADATA WAŻNOŚCI
NiemcyDeliFOOD2025-01-31

piołun, mirra, szafran, senes, kamfora, korzeń rabarbaru i kurkumy, manna, terlak, korzeń dziewięćsiłu i arcydzięgla


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Zioła szwedzkie - Zastosowanie

Zastosowanie ziół szwedzkich w ziołolecznictwie

W dziedzinie współczesnej fitoterapii, zioła szwedzkie stosowane są głównie w formie nalewki oraz wygodnej w stosowaniu maści. Co ciekawe, oprócz wyżej wymienionych zastosowań, mieszanka niniejszych ziół może przyczyniać się również do łagodzenia trądziku młodzieńczego oraz infekcji skórnych. Maść zawierająca w swoim składzie zioła szwedzkie stosowana jest również podczas procesu leczenia ran. Dzięki niej, możliwe staje się skrócenie procesu terapeutycznego, jak również zmniejszenie widoczności blizn.

Zewnętrznie:

jako okłady: należy pamiętać, że przed wykonaniem okładu, zmienione chorobowo miejsce należy posmarować kremem, olejem lub tłustą maścią, po czym gazę zwilżyć nalewką z ziół szwedzkich i przyłożyć na chore miejsce, owinąć bandażem i pozostawić na minimum 2 godziny a nawet na całą noc. W razie wystąpienia alergii bądź zaczerwienienia, należy przerwać zastosowanie.

Zioła szwedzkie - Opis produktu

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych ziół szwedzkich

Fitoterapia oraz naturalne metody leczenia zaburzeń stanu zdrowia stają się coraz bardziej popularne, również wśród medyków. Okazuje się bowiem, że niektóre rośliny są w stanie łagodzić objawy wybranych chorób, jak również przeciwdziałać ich rozwojowi. Tradycja ziołolecznictwa sięga tysięcy lat wstecz. Od wielu pokoleń znane są również cudowne właściwości ziół szwedzkich. Wprowadzenie ich do zdrowej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może sprzyjać zmniejszaniu ryzyka powstawaniu chorób nowotworowych w przyszłości, jak również wspomagać proces leczenia trądziku młodzieńczego. A co jeszcze warto wiedzieć na temat ziół szwedzkich? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Gdzie kupić zioła szwedzkie?

Jak zrobić nalewkę z ziół szwedzkich?

Jak przechowywać zioła szwedzkie?

Zioła szwedzkie na co pomagają?

Jak rozpoznać zioła szwedzkie?

  • Zastosowanie ziół szwedzkich w ziołolecznictwie.

Czym charakteryzują się i z jakich roślin składają się zioła szwedzkie?

Zioła szwedzkie znane są w dziedzinie fitoterapii już od setek lat. Są one uznawane za naturalny lek, który sprzyja terapii licznych zaburzeń w obrębie naszego ciała. Co ciekawe, zostały one skomponowane w XVII wieku przez szwedzkiego lekarza Klausa Samsta. Źródła donoszą, że dzięki wspomnianej mieszance ziół, zarówno uczony, jak i jego najbliższa rodzina dożyli sędziwego wieku w dobrym zdrowiu. Niektóre źródła donoszą, iż lekarz ten zakończył swój żywot w wieku 104 lat. W następnych latach, zioła szwedzkie zostały nieco zapomniane. Niemniej jednak, wraz z nadejściem lat 70-tych ubiegłego wieku, wróciły one do kanonu ziołolecznictwa, za sprawą austriackiej zielarki Marii Treben. We współczesnych czasach, mimo zawrotnego tempa rozwoju coraz to nowocześniejszych metod leczenia zaburzeń stanu zdrowia, mieszanka ziół szwedzkich nadal cieszy się uznaniem w środowisku medyków oraz zwolenników naturalnych metod leczenia.

Standardowa mieszanka ziół szwedzkich mieści w sobie aż 11 prozdrowotnych roślin, wśród których wyróżniamy:

  • PIOŁUN– to surowiec farmakognostyczny pochodzący z rośliny bylica piołun z rodziny astrowatych;
  • MIRRĘ – wonną żywicę otrzymywaną z drzew oraz krzewów należących do rodziny balsamowców;
  • SZAFRAN – uznawany za jedną z najdroższych przypraw świata, wykorzystywaną zarówno w kosmetyce, jak i ziołolecznictwie już od ponad 3000 lat;
  • SENES – liście pochodzące z krzewu strączyńca, stanowiące częsty składnik herbat wspomagających proces odchudzania;
  • KAMFORĘ – otrzymywaną z drzewa cynamonowca kamforowego, wykorzystywaną w celach leczniczych już w czasach starożytności;
  • KORZEŃ RABARBARU – stanowiący źródło cennych dla naszego zdrowia witamin (w tym witaminy A, C oraz E);
  • KURKUMĘ – przyprawę korzenną stanowiącą odwieczny składnik zarówno kuchni, jak i medycyny Dalekiego Wschodu;
  • JESION MANNOWY – a właściwie jego suszone liście. Niniejsza roślina zaliczana jest do rodziny oliwkowatych, które w naturalnych warunkach występują na terenach Europy Południowej oraz Azji Zachodniej;
  • TERIAK – którego właściwości doceniane były już w czasach starożytnego Rzymu, ze względu na jego pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka;
  • KORZEŃ DZIEWIĘĆSIŁU – stosowany w czasach średniowiecznych. W przeszłości wierzono, iż skrywa on w sobie aż dziewięć prozdrowotnych mocy;
  • ARCYDZIĘGIEL – stosowany przede wszystkim przez medyków zakonnych, między innymi w celu łagodzenia dolegliwości w obrębie układu pokarmowego człowieka.

Zioła szwedzkie charakteryzują się niepowtarzalnym aromatem. Ze względu na liczne właściwości prozdrowotne, na szeroką skalę wykorzystywane są we współczesnej fitoterapii. Ponadto, stanowią one częsty składnik domowej apteczki.

Właściwości zdrowotne ziół szwedzkich i ich wpływ na organizm człowieka

Liczne źródła donoszą, iż wprowadzenie mieszanki ziół szwedzkich do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, jest w stanie pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Za sprawą zawartości piołunu w swoim składzie, zioła szwedzkie mogą łagodzić dolegliwości w obrębie układu pokarmowego. Co ciekawe, od wieków stosowany jest na problemy z układem pokarmowym i dolegliwości kobiece. Kolejny cenny składnik niniejszej mieszanki to arcydzięgiel. Odgrywa on między innymi ważną rolę we wspieraniu procesu leczenia zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Badania naukowe potwierdzają, iż może on pozytywnie wpływać na rozluźnienie naczyń krwionośnych oraz na profilaktykę nadciśnienia tętniczego. Warto również wiedzieć, że arcydzięgiel oddziałuje w sposób pozytywny na spowolnienie procesów starzenia się skóry, narażonej na częste działanie promieni słonecznych. Wśród innych istotnych składników niniejszej mieszanki ziół warto wyróżnić kamforę, która znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Ponadto, udowodniono, iż może ona wpływać na obniżanie poziomu cholesterolu całkowitego, jak również trójglicerydów we krwi. Jesion mannowy jest natomiast substancją, której dobroczynny wpływ na funkcjonowanie wątroby został potwierdzony licznymi badaniami naukowymi. Dodatkowo, roślina ta uznawana jest za cenne wsparcie leczenia zaburzeń metabolicznych, które niejednokrotnie towarzyszą otyłości.

W tym miejscu nie sposób zapomnieć również o szafranie. Ekstrakt pozyskiwany z niniejszej przyprawy odpowiada między innymi za profilaktykę zaburzeń w obrębie układu pokarmowego, jak również za zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości. Warto również wiedzieć, iż korzeń rabarbaru, zawarty w mieszance ziół szwedzkich, wpływa na obniżanie markerów zapalnych w obrębie trzustki. Niemniej jednak, badania potwierdzające niniejsze stwierdzenie zostały przeprowadzone jedynie na gryzoniach. Dlatego też, konieczne jest prowadzenie dalszych obserwacji naukowych. Co ciekawe, korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego wywiera również senes. Oddziałuje on między innymi pobudzająco na perystaltykę jelit oraz działa przeciwbólowo.

Chociaż zioła szwedzkie wykazują szereg prozdrowotnych właściwości, należy pamiętać, że są one jedynie suplementem diety, a nie lekiem. Dlatego też, zażywanie ich zamiast środków farmaceutycznych zaleconych przez specjalistę może być szkodliwe dla zdrowia. Ponadto, stosowanie ziół szwedzkich w celach leczniczych powinno każdorazowo konsultowane być z doświadczonym lekarzem lub farmaceutą.

Zioła szwedzkie na odchudzanie – czy są skuteczne?

Substancje zawarte w składzie ziół szwedzkich (między innymi senes oraz szafran) oddziałują pozytywnie na procesy przemian metabolicznych, jak również regulację perystaltyki jelit. Dlatego też, wprowadzenie niniejszej mieszanki do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może wpływać na przyspieszenie utraty nadmiaru zbędnych kilogramów. Należy jednak pamiętać, że proces odchudzania powinien związany być przede wszystkim ze zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Zasady dotyczące dawkowania ziół szwedzkich

Zioła szwedzkie możemy stosować zarówno w sposób wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Wewnętrznie, najczęściej spożywamy je w formie nalewki. Zaleca się, aby jej jedną łyżkę rozpuszczać w 150ml wody. Co ciekawe, wewnętrzne stosowanie ziół szwedzkich może pozytywnie wpływać na łagodzenie bólu gardła, jak również infekcji w obrębie dróg oddechowych i zębów. Dodatkowo, poprawiają one krążenie i przyczyniają się do zwalczania pasożytów jelitowych. Warto również wiedzieć, iż spożywanie odpowiednich ilości ziół szwedzkich pozwala na łagodzenie dolegliwości miesiączkowych. Stosowanie okładów nawilżonych nalewką z niniejszych ziół zalecane jest natomiast w przebiegu migreny, bóli reumatycznych oraz stanów zapalnych ucha. Ponadto, stosowanie inhalacji z udziałem ziół szwedzkich może okazać się cennym wsparciem w leczeniu problemu bezsenności.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania ziół szwedzkich

Chociaż w większości przypadków stosowanie ziół szwedzkich wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie, istnieją pewne przeciwwskazania związane z ich spożywaniem. Po pierwsze, stosowanie nalewki nie jest wskazane w przypadku osób nieletnich oraz osób, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu. Po drugie, szczególną ostrożnością powinny wykazać się również kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Dodatkowo, zabrania się spożywania ziół szwedzkich przez pacjentów, u których zdiagnozowano marskość wątroby, niedrożność jelit, ostrą niewydolność nerek lub padaczkę. Warto również wiedzieć, iż ze względu na zawartość aż 11 roślin w swoim składzie, zioła szwedzkie mogą być produktem alergizującym. Dlatego też, zaleca się, aby wprowadzać je stopniowo. W przypadku wystąpienia takich objawów jak: duszności, zaczerwienienie i świąd oczu i/lub skóry, zawroty i bóle głowy, nudności, bóle brzucha, wymioty, wysypka - należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu lekarza pierwszego kontaktu lub na szpitalny oddział ratunkowy. Warto również pamiętać, iż nalewka z ziół szwedzkich zawiera w swoim składzie spore ilości alkoholu. Dlatego też, nie można prowadzić samochodu bezpośrednio po jej spożyciu.

Zioła szwedzkie – cena

Mieszanka ziół szwedzkich sprzedawana jest zazwyczaj w torebkach o wadze 90g. Za opakowanie niniejszego produktu zapłacimy około 17,00 – 25,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena ziół szwedzkich może istotnie różnić się w zależności od producenta i/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu, warto zwrócić uwagę na to, z ilu ziół składa się wybrana przez nas mieszanka.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ziół szwedzkich

Pytanie 1: Gdzie kupić zioła szwedzkie? Mieszankę niniejszych ziół możemy kupić w niektórych aptekach, jak również salonach zielarskich. Niemniej jednak, warto poszukać jej w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W ten sposób zyskamy możliwość zakupy produktu w atrakcyjnej cenie oraz najwyższej jakości.

Pytanie 2: Jak zrobić nalewkę z ziół szwedzkich? Przygotowanie prozdrowotnej nalewki z ziół szwedzkich, wbrew pozorom nie należy do trudnych zadań. W tym celu należy przygotować: około 90g ziół szwedzkich; 1,4 l alkoholu (40%) oraz szklaną butelkę z korkiem. Po zalaniu ziół alkoholem, trzeba odstawić nalewkę na minimum 14 dni w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 25oC. Warto przy tym pamiętać, że przyrządzoną przez nas miksturę należy dokładnie wstrząsać każdego dnia. Po upłynięciu odpowiedniej ilości czasu, produkt wystarczy przecedzić przez gazę i rozlać do wygodnych buteleczek.

Pytanie 3: Jak przechowywać zioła szwedzkie? Niniejszą mieszankę ziół najlepiej przechowywać jest w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Warto również pamiętać, aby pojemnik, w którym ją przechowujemy był zawsze szczelnie zamknięty.

Pytanie 4: Zioła szwedzkie na co pomagają? Zioła szwedzkie stosowane są w ziołolecznictwie już od wielu pokoleń. Są w stanie one wesprzeć proces leczenia zarówno licznych infekcji w obrębie układu oddechowego, jak również skóry. Ponadto, zioła te pozytywnie wpływają na profilaktykę licznych zaburzeń (w tym cukrzycy oraz chorób nowotworowych).

Pytanie 5: Jak rozpoznać zioła szwedzkie? Zioła szwedzkie stanowią mieszankę kolorowych roślin, które charakteryzują się niepowtarzalnym aromatem. W standardowym opakowaniu znajdziemy aż 11 różnych ziół, z których każde wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.

 

zioła szwedzkie

Podsumowanie

Zioła szwedzkie to bez wątpienia niezbędny składnik domowej apteczki. Sporządzona z ich udziałem nalewka sprzyja leczeniu licznych zaburzeń stanu zdrowia. Co ciekawe, stosowanie niniejszych ziół w odpowiedni sposób, może nie tylko wspomagać funkcjonowanie naszego organizmu, ale również poprawiać nasze samopoczucie, poprzez łagodzenie negatywnych skutków codziennego stresu.

Bibliografia

  1. Ahnfelt N.O., Fors H.: Making Early Modern Medicine: Reproducing Swedish Bitters. Ambix. 2016 May;63(2):162-83;
  2. Akaberi M., Sobhani Z., i wsp.: Therapeutic effects of Aloe spp. in traditional and modern medicine: A review. Biomed Pharmacother. 2016 Dec;84:759-772;
  3. DI Caprio R., Monfrecola G., i wsp.: Milk thistle and olive extract: old substances with a new mission against sun-induced skin damage. G Ital Dermatol Venereol. 2017 Nov 30;
  4. Fu J., Zeng C., i wsp.: Cinnamomum camphora Seed Kernel Oil Improves Lipid Metabolism and Enhances β3-Adrenergic Receptor Expression in Diet-Induced Obese Rats. Lipids. 2016 Jun;51(6):693-702;
  5. Hishe H.Z., Ambech T.A., i wsp.: Anti-nociceptive effect of methanol extract of leaves of Senna singueana in mice. J Ethnopharmacol. 2018 Feb 6;217:49-53;
  6. Khorasany A.R, Hosseinzadeh H.: Therapeutic effects of saffron (Crocus sativus L.) in digestive disorders: a review. Iran J Basic Med Sci. 2016 May;19(5):455-69;
  7. Montó F., Arce C., i wsp.: Action of an extract from the seeds of Fraxinus excelsior L. on metabolic disorders in hypertensive and obese animal models. Food Funct. 2014 Apr;5(4):786-96;
  8. Noor A., Gunasekaran S., i wsp.: Improvement of Insulin Secretion and Pancreatic β-cell Function in Streptozotocin-induced Diabetic Rats Treated with Aloe vera Extract. Pharmacognosy Res. 2017 Dec;9(Suppl 1):S99-S104;
  9. Parlati L., Voican C.S., i wsp.: Aloe vera-induced acute liver injury: A case report and literature review. Clin Res Hepatol Gastroenterol. 2017 Sep;41(4):e39-e42;
  10. Rajasekaran S., Sivagnanam K., i wsp.: Modulatory effects of Aloe vera leaf gel extract on oxidative stress in rats treated with streptozotocin. J Pharm Pharmacol. 2005 Feb;57(2):241-6;
  11. Samarghandian S., Azimi-Nezhad M., Farkhondeh T.: Immunomodulatory and antioxidant effects of saffron aqueous extract (Crocus sativus L.) on streptozotocin-induced diabetes in rats. Indian Heart J. 2017 Mar – Apr;69(2):151-159;
  12. Zulet M.A., Navas-Carretero S., i wsp.: A Fraxinus excelsior L. seeds/fruits extract benefits glucose homeostasis and adiposity related markers in elderly overweight/obese subjects: a longitudinal, randomized, crossover, double-blind, placebo-controlled nutritional intervention study. Phytomedicine. 2014 Sep 15;21(10):1162-9.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów