info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

KONTAKT

promocje

Przeziębienie – jak z nim walczyć? Jak odróżnić je od grypy?
Sprawdź skuteczne sposoby!

Przeziębienie? Grypa? Jesienią jesteśmy szczególnie na nie narażeni. W tym czasie spada odporność, skarżymy się na spadek energii, osłabienie, zmęczenie. Stąd bliska droga do infekcji, albo przeziębienia. Jak nie dać się jesiennej aurze i wbrew deszczowej pogodzie za oknem zachować dobry humor i dobre zdrowie? Jak zapobiegać przeziębieniu? Sprawdź sprawdzone, domowe sposoby na walkę z przeziębieniem.

Przeziębienie zaczyna się dość błaho i łatwo nie zauważyć pierwszych objawów. Należą do nich: uczucie zmęczenia, rozbicia, drapanie w gardle, brak energii. Jesienią takie samopoczucie uważamy za naturalne, wynikające z braku słońca, nieprzyjemnej aury za oknem. Ale czy na pewno? Może to właśnie pierwsze objawy przeziębienia i nie warto ich lekceważyć!

Przeziębienie rozwija się w efekcie infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, co powoduje tzw. wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i krtani. Winowajcą są najczęściej rinowirusy, adenowirusy lub wirus para grypy. W pierwszym etapie przeziębienia pojawia się obrzęk, cieknący katar i suchy kaszel. Następnie gęsta wydzielina z nosa, mokry kaszel i trudności w odksztuszaniu, a w ostatniej fazie rozszerzenie procesu zapalnego na gardło, zatoki i oskrzela.

A kiedy mamy już do czynienia z grypą?

kobieta Przeziębienie – jak z nim walczyć? Jak odróżnić je od grypy? <br>Sprawdź skuteczne sposoby!Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Stało się. Jesteśmy chorzy. Boli nas gardło, dokucza katar, osłabienie. Najchętniej nie wychodzilibyśmy z łóżka. Ale… sami nie wiemy: to grypa czy przeziębienie? Jak je odróżnić?
Grypę wywołuje wirus grypy, pojawiający się w trzech odmianach: A, B i C. Grupa typu A to najsilniejsze objawy, pozostałe są nieco słabsze. Aby wiedzieć na pewno, że to grypa, a nie zwykłe przeziębienie warto zwrócić uwagę czy towarzyszą temu takie objawy jak:

 • szybkie rozpoczęcie choroby
 • silne objawy
 • nagły wzrost temperatury (do ok. 39 stopni C)
 • dreszcze i gorączka
 • ból głowy, gałek ocznych
 • suchy i męczący kaszel
 • nudności
 • brak apetytu
 • ból w klatce piersiowej

Jeśli masz powyższe objawy nie zwlekaj z wizytą u lekarza. On najlepiej oceni stan zdrowia, dobierze właściwe środki lecznicze. Jeśli jednak dopadło Cię „tylko” przeziębienie warto w pierwszej kolejności sięgnąć po domowe sposoby…

Jak walczyć z przeziębieniem?

Domowe sposoby na przeziębienie są znane i stosowane od lat.

 • Zazwyczaj w pierwszej kolejności, kiedy dopada nas przeziębienie sięgamy po naturalne preparaty, które mamy w domu, takie jak np. herbata z imbirem i z sokiem z malin. Niektórzy dodają do herbaty także miód naturalny.
 • Inny, popularny sposób to gorąca kąpiel, która powoduje, że wirusy mnożą się znacznie wolniej. Do kąpieli można dodać kilka kropli olejku sosnowego lub eukaliptusowego, co pomoże udrożnić drogi oddechowe.
 • Często stosuje się maść rozgrzewającą na okolice klatki piersiowej. Taka maść zawiera wyciągi z eukaliptusa, metanol, tymianek lub kamforę.
 • Starym sposobem naszych babć na przeziębienie jest mleko z czosnkiem lub z miodem. Warto pamiętać, że najlepiej nadaje się do tego miód lipowy i akacjowy.

A Wy, jakie macie sprawdzone metody na przeziębienie? Wierzycie w domowe sposoby walki z pierwszymi objawami przeziębienia, czy wolicie środki farmaceutyczne?