info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

PRZETWORY: Kilka rad na temat pasteryzacji i przechowywania

Sezon na przetwory w pełni. Soki, kompoty, dżemy, korniszony – to, co przygotujemy w lecie będzie z pewnością pysznie smakować jesienią i zimą. Macie swoje sposoby na szybkie i sprawne przygotowywanie przetworów? A może szukacie porady? Sprawdźcie kilka rad na temat pasteryzacji.

Sięganie po domowe przetwory jest nie tylko modne, ale i zdrowe. W końcu sami wiemy co w nich jest, bo własnoręcznie je przygotowaliśmy. Moda na samodzielne przygotowywanie posiłków dopiero się zaczyna. Łączy się to ze zdrowym odżywianiem, na jakie decyduje się ostatnio coraz więcej osób (Więcej na temat zdrowej diety czytaj w naszym artykule – Zdrowe dożywianie. Moda czy rozsądny wybór). A tym razem podpowiadamy jak sprawnie i łatwo przygotować przetwory i jakich wpadek uniknąć.

domowe_przetwory PRZETWORY: Kilka rad na temat pasteryzacji i przechowywania

Zamykanie i odwracanie
Aby szczelnie zamknąć słoik z przetworami należy po uzupełnieniu go np. gorącym dżemem dokładnie zakręcić i odwrócić do góry nogami. Tak pozostawić słoik do wystygnięcia.

PAMIĘTAJ: Ważna jest dobrze dobrana, nieuszkodzona zakrętka oraz dokładnie oczyszczony słoik. Nakrętka słoika po pasteryzacji powinna być lekko wklęsła, co oznacza, że słoik jest dobrze zamknięty.

Pasteryzacja w wodzie
Po uzupełnieniu słoika np. kompotem należy go dobrze zakręcić. Do garnka na dno należy włożyć czystą ściereczkę, by zamortyzować drgania słoików. Następnie ustawić słoiki w taki sposób, by nie stykały się ze sobą. Wlać wodę do 3/4 wysokości słoików i gotować. Czas pasteryzowania nie powinien przekraczać 30 minut od chwili zagotowania się wody.

PAMIĘTAJ: Do wody do pasteryzowania można dodać ocet.

Pasteryzacja w piekarniku
Jest to sposób pasteryzowania na sucho. Słoiki należy ustawić w wysokiej blaszce, tak, by nie stykały się ze sobą. Ustawić je w zimnym piekarniku, a następnie ustawić piekarnik na temperaturę 135oC na ok. 50 – 60 minut.

PAMIĘTAJ: Po wyłączeniu piekarnika należy pozostawić w nim przetwory do całkowitego ostudzenia.

Przechowywanie przetworów
Przetworów nie powinno się przechowywać dłużej niż rok. Po tym czasie owoce tracą swoje wartości, zmieniają barwę i utleniają się.
PAMIĘTAJ: Aby lepiej kontrolować czas przechowywania przetworów warto na nakrętce lub słoiku umieścić etykietę z datą przygotowania i nazwą przetworu.

A Wy, jakie macie sposoby na przygotowywanie przetworów? A może macie jakieś złote rady, przekazane od mam i babć? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzu. Zapraszamy!

Sprawdź opinie o naszym sklepie