info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Przerost prostaty – leczenie, zapobieganie i wpływ diety

Przerost prostaty to potoczna nazwa na łagodny rozrost gruczołu krokowego. Dolegliwość ta dotyczyć może nawet 80% mężczyzn w wieku 75. lat. Objawy z nią związane dotyczą głównie układu moczowego i mogą w znaczący sposób obniżyć komfort życia wielu Panów. Chociaż na obecną chwilę nie są znane sposoby, które jednoznacznie pozwolą uniknąć choroby, to nie ulega wątpliwości, że na jej rozwój, oprócz czynników od nas niezależnych, takich jak genetyka, wpływają również nasze codzienne wybory i styl życia. W jaki sposób zapobiegać rozrostowi prostaty? Co robić w przypadku wystąpienia dolegliwości? Jakie są sposoby leczenia tej choroby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Jakie funkcje pełni prostata w organizmie mężczyzny?
  • Na czym polega łagodny rozrost gruczołu krokowego (przerost prostaty)?
  • Jak objawia się ta jednostka chorobowa?
  • Jak dieta wpływa na stan prostaty?
  • Jak leczy się rozrost prostaty?
07.2-1024x768 Przerost prostaty – leczenie, zapobieganie i wpływ diety

Prostata – funkcja w organizmie

Prostata to narząd wchodzący w skład męskiego układu moczowo-płciowego. Ta niewielka struktura odgrywa ogromną rolę w procesie dojrzewania plemników. Wydziela ona substancje odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego dojrzewania męskich komórek płciowych. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest absolutnie niezbędne, aby mogło dojść do procesu zapłodnienia.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego – co to jest i jak się objawia?

Prostata umiejscowiona jest tuż pod pęcherzem moczowym, przylegając do cewki moczowej. W okresie dojrzewania narząd ten rozwija się i osiąga wielkość około 2 cm. Po 40. roku życia niemal u wszystkich mężczyzn z niewyjaśnionych do końca powodów rozpoczyna się ponowny rozrost tego gruczołu. W skrajnych przypadkach prostata może osiągnąć wielkość dużej pomarańczy. Tak powiększony narząd uciska na cewkę moczową powodując występowanie klasycznych objawów ze strony układu moczowego.

Warto zaznaczyć, że przerost prostaty to jedynie potoczna nazwa na właściwą jednostkę chorobową, jaką jest rozrost gruczołu sterczowego.

Rozrost gruczołu krokowego objawia się poprzez zaburzenia w oddawaniu moczu. Do podstawowych objawów zalicza się:

  • Słaby strumień moczu
  • Osłabienie strumienia moczu pod koniec mikcji
  • Uczucie niepełnego opróżniania pęcherza
  • Konieczność częstych wizyt w toalecie
  • Oddawanie moczu w nocy

Jak już wspomniano, rozrost gruczołu krokowego to bardzo częsta dolegliwość. Dotyczy ona większości mężczyzn po 70. roku życia. Sam proces powiększania prostaty zaczyna się jednak znacznie wcześniej. Objawy pojawiają się zwykle u mężczyzn w okolicach 60. roku życia. Czasami mogą jednak pojawić się już wcześniej, nawet u 40-50 letnich Panów. Warto zaznaczyć, że przerost gruczołu krokowego nie zawsze musi być objawowy. Niemniej jednak szacuje się, że problemy z oddawaniem moczu dotyczą około 50% mężczyzn w wieku 75 lat.

Rozrost prostaty – kiedy zgłosić się do lekarza?

Rozrost prostaty to bardzo częsta, przewlekła dolegliwość. W przypadku wczesnej diagnozy w większości przypadków możliwe jest zastosowanie skutecznego i mało problematycznego leczenia, które znacząco poprawia komfort życia pacjenta. Ważne jest jednak, aby zgłosić się do lekarza już przy pierwszych objawach choroby. Może być to zaufany lekarz rodzinny lub specjalista – urolog.

Diagnoza rozrostu gruczołu krokowego opiera się na specyficznych objawach. Niemniej jednak aby ocenić zaawansowanie choroby konieczne jest wykonanie badania per rectum. Procedura ta, chociaż nieprzyjemna, jest bezbolesna i szybka. W ten sposób lekarz może określić w jakim stopniu powiększony jest gruczoł krokowy i jaką formę leczenia należy zastosować.

07.1-1024x683 Przerost prostaty – leczenie, zapobieganie i wpływ diety

Prostata – leczenie dietą

Przyczyny rozrostu prostaty nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione. Niemniej jednak pewne jest, że na stan prostaty ma wpływ nasz styl życia. Odpowiednia dieta nie może zastąpić farmakoterapii i zaleceń lekarza, ale w znaczący sposób wpłynie na poprawę jakości życia i może poprawić skuteczność leczenia oraz spowolnić progresję choroby.

Podstawowym krokiem przy leczeniu prostaty jest rezygnacja z używek – przede wszystkim z nikotyny i kofeiny. Substancje te wpływają bowiem drażniąco na pęcherz moczowy. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Tutaj pomocne mogą być produkty bogate w błonnik pokarmowy, takie jak siemię lniane. Aby odpowiednio zadbać o gruczoł krokowy, warto zatroszczyć się również o odpowiednią podaż kwasów omega-3 oraz witaminy E. Składniki te znaleźć można między innymi w oleju z czarnuszki, oleju rzepakowym czy pestkach dyni. Korzystnie na stan zdrowia wpływają również artykuły stanowiące źródło fitosteroli, czyli słonecznik, fasola, groch czy ciecierzyca.

Sprawdź opinie o naszym sklepie