info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Poznaj niezwykłe właściwości herbaty!

Herbata to napar, który spożywamy niemal każdego dnia. Niemniej jednak, rzadko zwracamy uwagę na to, skąd pochodzi i jakie właściwości zdrowotne może wykazywać. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na temat najpopularniejszych gatunków herbat. Dzięki temu, będziesz w stanie dopasować idealną herbatę do Twoich potrzeb. Czym jest matcha? I czy biała herbata jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy?Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy zielona herbata wspomaga odchudzanie;
 • Czym jest matcha;
 • Jakie właściwości wykazuje czarna herbata;
 • Czy herbata czerwona sprzyja naszemu zdrowiu;
 • Czy biała herbata jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy.

Czy zielona herbata wspomaga odchudzanie?

Zielona herbata znana jest ze swoich właściwości odchudzających. Niemniej jednak, czy jej sława odnajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Napar z niefermentowanych liści zielonej herbaty słynie ze swoich właściwości zdrowotnych. Jest on przede wszystkim cennym źródłem antyoksydantów, które zwalczają szkodliwy wpływ wolnych rodników na nasz organizm, a tym samym przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych oraz do spowolnienia procesów starzenia się skóry. Co ciekawe, włączenie zielonej herbaty do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia sprzyja także zachowaniu zdrowia w obrębie układu krążenia oraz wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacniając tym samym nasz układ odpornościowy. Liczne badania z dziedziny fitoterapii potwierdzają także, iż zielona herbata sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Wszystko to za sprawą katechin zawartych w jej liściach. Niniejsze związki wzmagają aktywność enzymów trawiennych, a tym samym przyspieszają procesy metaboliczne. Ponadto, zielona herbata może hamować proces wchłaniania tłuszczów oraz glukozy z pożywienia. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że zielona herbata może jedynie wspierać proces odchudzania. Oznacza to, iż nie zastąpi ona zrównoważonej diety oraz regularnej aktywności fizycznej, które stanowią niezbędne elementy w walce o zdrowy wygląd sylwetki.

Czym jest matcha?

W ostatnim czasie matcha zyskała ogromną popularność, zwłaszcza wśród osób, które dbają o zdrowy styl życia. Niniejszy produkt to nic innego, jak sproszkowane liście zielonej herbaty, których niezwykłe właściwości zdrowotne znane są już od tysiącleci. Matcha stanowi częsty przedmiot współczesnych badań naukowych. Udowodniły one, iż napar z niej sporządzany może korzystnie wpływać na nasze zdrowie oraz codzienne samopoczucie. Wprowadzenie matchy do zrównoważonej diety może sprzyjać:

 • Zmniejszaniu ryzyka chorób nowotworowych oraz chorób w obrębie układu krążenia;
 • Utracie zbędnych kilogramów;
 • Spowalnianiu procesów starzenia się organizmu;
 • Obniżaniu poziomu cukru we krwi;
 • Pobudzeniu naszego organizmu i zwiększeniu zdolności do zapamiętywania oraz
 • długotrwałej koncentracji.
Herbata-3-1024x683 Poznaj niezwykłe właściwości herbaty!

Jakie właściwości wykazuje czarna herbata?

Czarna herbata jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków. Produkt ten powstaje na skutek suszenia oraz oksydacji zebranych liści. Niniejszy proces powoduje przemianę katechin do teaflawin oraz tearubigin, które odpowiadają za nadanie herbacie brązowo- pomarańczowej barwy. Nie oznacza to jednak, że czarna herbata nie jest źródłem cennych polifenoli. Wręcz przeciwnie, w zaledwie jednej filiżance znajdziemy ich ponad 200! Okazuje się, że wprowadzenie czarnej herbaty do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia, może sprzyjać obniżaniu poziomu złego cholesterolu. Ponadto, polifenole zawarte w liściach czarnej herbaty wykazują działanie przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe. Co ciekawe, napar z czarnej herbaty jest także źródłem fluoru, co oznacza, że może ona wpływać na obniżanie poziomu pH w jamie ustnej, a tym samym zmniejszać powstawanie płytki nazębnej.

Czy herbata czerwona sprzyja naszemu zdrowiu?

Czerwona herbata polecana jest szczególnie w diecie odchudzającej. Niemniej jednak, warto wiedzieć, że wykazuje ona także szereg innych właściwości zdrowotnych. Niniejsza herbata otrzymywana jest na drodze suszenia oraz częściowej fermentacji. Dzięki temu, jest ona w stanie dostarczyć do naszego organizmu szereg wartościowych przeciwutleniaczy. Badania z zakresu fitoterapii dowodzą, iż czerwona herbata może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Wśród cennych właściwości naparu wyróżnia się między innymi:

 • Właściwości przeciwutleniające oraz antynowotworowe;
 • Właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi;
 • Właściwości przeciwzapalne oraz przeciwpróchnicze;
 • Właściwości moczopędne;
 • Właściwości odchudzające.

Spożywanie czerwonej herbaty w nadmiernych ilościach może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania witamin i minerałów. Ponadto, niniejszego produktu nie powinny spożywać osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, zespołem jelita drażliwego oraz osteoporozą.

Herbata-2-1024x683 Poznaj niezwykłe właściwości herbaty!

Czy biała herbata jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy?

Biała herbata pozyskiwana jest z nierozwiniętych listków i pączków krzewu herbacianego. Następnie, poddawana jest ona wyłącznie procesom suszenia. Podobnie jak powyższe gatunki, tak i biała herbata stanowi ważny element Chińskiej kultury, w której szczególnie doceniane są jej cenne właściwości zdrowotne. Co ciekawe, biała herbata należy do najmniej przetworzonych. Oznacza to, iż jest ona bardziej bogata w składniki odżywcze niż herbata czarna, a nawet zielona. Biała herbata jest niezrównanym źródłem przeciwutleniaczy. Wprowadzenie jej do codziennej diety pozwala na zwalczanie szkodliwego wpływu wolnych rodników. Biała herbata posiada delikatny smak i słomkowy kolor, dlatego też uwielbiana jest przez dzieci.

Podsumowanie

Herbata stanowi jeden z najczęściej spożywanych przez nas płynów. Dlatego też, warto zadbać o to, aby wraz z jej piciem dostarczyć do naszego organizmu jak największą ilość cennych składników odżywczych, a przede wszystkim przeciwutleniaczy, dzięki którym możliwe staje się między innymi spowolnienie procesów starzenia się organizmu.

Sprawdź opinie o naszym sklepie