info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Poznaj naturalne napoje o działaniu energetyzującym

Mimo,  że wiosna już się rozpoczęła, pogoda za oknami nas nie rozpieszcza. Pochmurne dni i niska temperatura sprawiają, iż brakuje nam energii. Niestety, w tym przypadku wiele osób sięga po sztuczne napoje energetyzujące, które oprócz kofeiny dostarczają do naszego organizmu nadmierną ilość niezdrowych cukrów i sztucznych barwników oraz substancji aromatyzujących. Dlatego też, postanowiliśmy przygotować dla was kilka propozycji naturalnych energetyków, dzięki którym zyskacie dobry humor na resztę dnia!

matcha-latte-2356772_1920-683x1024 Poznaj naturalne napoje o działaniu energetyzującym

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest guarana i jak działa na nasz organizm;
 • Skąd pochodzi Yerba Mate; 
 • Jak zielona kawa wpływa na nasz organizm; 
 • Jak w prawidłowy sposób przygotować matchę.

Czym jest guarana i jak działa na nasz organizm?

Guarana jest rośliną pochodzącą z regionu Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jej liczne właściwości zdrowotne doceniane i wykorzystywane były już tysiące lat temu. Współcześnie guarana także cieszy się dużym uznaniem i na szeroką skalę wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Niewielkie nasiona guarany stanowią bogate źródło kofeiny, która w sposób pobudzający działa na nasz organizm. Guarana powszechnie dostępna jest w formie proszku lub tabletek. Jej stosowanie zalecane jest w stanach przewlekłego zmęczenia oraz zaburzeń koncentracji i pamięci. Niektóre doniesienia z dziedziny fitoterapii potwierdzają także właściwości przeciwbólowe niniejszej rośliny. W związku z tym, poleca się ją osobom, które zmagają się z problemem nawracających migren. 

Co ciekawe, guarana stanowi także cenne wsparcie w procesie odchudzania. Wpływa ona na przyspieszenie metabolizmu, a w konsekwencji efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. 

PRZECIWWSKAZANIA: guarany nie powinny stosować osoby zmagające się z:

 • Nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami serca, 
 • Cukrzycą,
 • Chorobami w obrębie układu pokarmowego. 

Stosowanie guarany w nadmiernych ilościach może doprowadzić do zaburzeń snu, jak również nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego i bólu głowy. 

Skąd pochodzi Yerba Mate?

Yerba Mate to napar sporządzany z liści oraz gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Niniejsza roślina w naturalnych warunkach występuje na terenie Argentyny, Paragwaju, Urugwaju oraz Brazylii. Yerba Mate to napój o niezwykłych właściwościach. Jest on źródłem kwasu chlorogenowego, cennych minerałów (takich jak krze, żelazo, potas, magnez, wapń) oraz niezbędnych witamin (w tym witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C i E). Wprowadzenie niniejszego napoju do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia, może korzystnie oddziaływać na nasz organizm. Badania z dziedziny fitoterapii dowodzą, iż Yerba Mate:

 • Wpływa na uczucie sytości i zmniejszenie apetytu, jak również przyspieszenie procesu przemiany materii;
 • Zmniejsza oznaki zmęczenia oraz poprawia koncentrację i sprawność psycho-fizyczną; 
 • Korzystnie oddziałuje na układ odpornościowy; 
 • Wspomaga czynność układu sercowo-naczyniowego, poprzez obniżanie poziomu cholesterolu we krwi; 
 • Wpływa na wzmocnienie kości, zębów, włosów, skóry i paznokci; 
 • Wykazuje właściwości antydepresyjne. 

Jak zielona kawa wpływa na nasz organizm?

Zielona kawa w ciągu ostatnich lat zyskała ogromną popularność, przede wszystkim jako środek wspomagający walkę z nadmiarem zbędnych kilogramów. Niniejszy produkt, w odróżnieniu od tradycyjnej kawy nie zostaje poddany obróbce termicznej. Dlatego też, znajdziemy w nim większą ilość cennych składników odżywczych. Oprócz kofeiny, zielona kawa jest źródłem cennych przeciwutleniaczy, które zbawiennie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Badania dowodzą, iż wprowadzenie jej do zdrowego stylu życia może sprzyjać obniżaniu poziomu glukozy, cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Ponadto, produkt ten może wpływać na zwalczenie szkodliwego wpływu wolnych rodników, a tym samym minimalizować ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych w przyszłości oraz spowalniać procesy starzenia się organizmu. 

Jak w prawidłowy sposób przygotować matchę?

matcha-2356774_1920-1-1024x684 Poznaj naturalne napoje o działaniu energetyzującym

Matcha to nic innego, jak zielona herbata, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko to za sprawą jej niezwykłych właściwości zdrowotnych, które doceniają dietetycy oraz miłośnicy zdrowego stylu życia. Matcha powstaje z wyselekcjonowanych krzewów zielonej herbaty, które na dwa tygodnie przed zbiorem są osłaniane przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dzięki temu, proces ich wzrostu staje się powolny i wytwarza się większa ilość wartościowych aminokwasów. 

Matcha to przede wszystkim niezrównane źródło antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed rozwojem nowotworów, nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy. Matcha jest także dobrym źródłem kofeiny oraz substancji o działaniu odprężającym. Dlatego też, warto stosować ją w stanach napięcia nerwowego. 

Najnowsze doniesienia z dziedziny fitoterapii dowodzą także, że matach jest cennym wsparciem w procesie odchudzania. W związku z tym warto stosować ją podczas przestrzegania zaleceń diety redukcyjnej. 

Podsumowanie

Rośliny stanowią źródło cennych składników odżywczych, w tym substancji o działaniu pobudzającym. Dlatego też, napoje sporządzane na ich bazie warto wprowadzić do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i energią przez cały dzień.

Sprawdź opinie o naszym sklepie