info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

KONTAKT

promocje
Podkategorie
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy
Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedzwiedzim cena przepisy

Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim 50g - VIVIO

6,47 zł(14)
  duża dostępność

Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim - Wartości odżywcze

Pomidor, czarnuszka, czosnek niedźwiedzi.


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.


Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, gorczycę, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.


Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim - Zastosowanie

Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Dlatego też, możemy wykorzystać je w naszej kuchni na wiele różnych sposobów.

Po pierwsze: przyprawę tę warto dodawać do warzywnych past kanapkowych, a nawet pasztetów wegetariańskich na bazie soczewicy;

Po drugie: pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim świetnie komponują się ze smakiem pieczonych mięs oraz ryb;

Po trzecie: niniejszą mieszankę przypraw warto dodawać do sosów sałatkowych. W ten sposób będziemy w stanie idealnie podkreślić smak świeżych i chrupiących warzyw.


Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim - Opis produktu

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim

Zdrowa kuchnia to przede wszystkim świeże warzywa i owoce, jak również produkty pełnoziarniste i oleje roślinne. Niemniej jednak, aby cieszyć się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem, konieczne jest także istotne ograniczenie spożywania soli w ciągu dnia. Dlatego też, w zrównoważonej diecie szczególnie ważne miejsce zajmują doskonale skomponowane zioła i przyprawy. Suszone pomidory z dodatkiem aromatycznej czarnuszki oraz czosnku niedźwiedziego to mieszanka przypraw, która doskonale podkreśla charakter potraw mięsnych, jak również wegańskich. Ponadto, wprowadzenie niniejszej przyprawy do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia sprzyja poprawie naszego zdrowia oraz codziennego samopoczucia. A co jeszcze warto wiedzieć na temat pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Gdzie kupić pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim?

Jak prawidłowo przechowywać pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim?

Do czego dodawać pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim?

Czy pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim można spożywać każdego dnia?

Jak przygotować domową mieszankę aromatycznych przypraw?

 • Zastosowanie pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim w codziennej kuchni;

 • Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim – przepisy;

Co wyróżnia pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim?

Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim to wyjątkowa mieszanka przypraw, która została skomponowana z myślą o wszystkich miłośnikach wyrafinowanych smaków. Doskonale nadaje się ona zarówno do przyprawiania dań mięsnych, jak i potraw kuchni wegańskiej. Przyprawa ta została stworzona wyłącznie z najwyższej jakości, aromatycznych składników, takich jak: suszone pomidory, nasiona czarnuszki oraz suszony czosnek niedźwiedzi.

Suszone na pełnym słońcu soczyste pomidory to doskonały składnik nie tylko kuchni włoskiej. Chociaż wydawać nam się może, iż wraz z procesem suszenia niniejsze warzywa zostają pozbawione cennych dla zdrowia składników odżywczych, w istocie okazuje się, że znajduje się w nich jeszcze wyższa zawartość likopenu, niż w świeżych pomidorach. Co ciekawe, możemy znaleźć w nich również sporą zawartość cennych dla zdrowia witamin oraz minerałów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje: witamina E (uznawana za źródło młodości), witamina K (odpowiadająca za prawidłowy proces krzepnięcia krwi) oraz witaminy z grupy B (w tym niacyna – wpływająca na prawidłowy metabolizm cukrów). Ponadto, suszone pomidory są w stanie dostarczyć do naszego organizmu wartościowe minerały, takie jak: potas, wapń, magnez oraz fosfor.

Kolejnym składnikiem tej niezwykłej mieszanki przypraw jest czarnuszka (nazywana często czarnym kminem). Co ciekawe, znajduje ona szerokie zastosowanie nie tylko w naszej kuchni, ale również w dziedzinie ziołolecznictwa. Nasiona niniejszej rośliny są bowiem prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów. Czarnuszka odznacza się czarnym kolorem i korzennym aromatem. W pierwszej kolejności może przypominać na niewielkie węgielki. Dlatego też, często wykorzystuje się ją podczas wypieku aromatycznych bułek oraz pieczenia mięs.

W tym miejscu nie należy zapomnieć o pełnym zdrowia czosnku niedźwiedzim. Roślina ta zaliczana do rodziny amarylkowatych, w naturalnych warunkach rozwija się na terenie wilgotnych lasów liściastych. W związku z tym, bez trudu możemy odnaleźć ją na terenie niemalże całej Europy (również w Polsce). Czosnek niedźwiedzi jest niezwykle aromatyczny, niemniej jednak jest znacznie łagodniejszy dla naszego układu pokarmowego w porównaniu z tradycyjnym czosnkiem. Warto wiedzieć, iż przyprawa ta od wielu pokoleń zajmuje istotne miejsce zarówno w ziołolecznictwie, jak i medycynie ludowej. Wszystko to za sprawą zawartości cennych dla zdrowia składników odżywczych, witamin i minerałów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje: witamina A, witaminy z grupy B oraz witamina C. Ponadto, czosnek niedźwiedzi zawiera w sobie korzystne dla naszego zdrowia związki fenolowe oraz niezbędne minerały (w tym: żelazo, magnez i selen).

Połączenie powyższych składników sprawia, iż niniejsza mieszanka przypraw jest absolutnie wyjątkowa, a jej niecodzienny aromat jest w stanie odmienić charakter przygotowywanych przez nas potraw.

Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim – właściwości zdrowotne i wpływ na samopoczucie człowieka

Za sprawą zawartości cennych składników, wprowadzenie pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim do zdrowego stylu życia sprzyja poprawie naszego samopoczucia oraz profilaktyce licznych zaburzeń. Okazuje się, że zarówno aromatyczne pomidory, czarnuszka, jak i czosnek niedźwiedzi, pozytywnie oddziałują na układ immunologiczny. Zawarty w pomidorach likopen wykazuje właściwości przeciwzapalne. Związki siarki obecne w czosnku niedźwiedzim odpowiadają za ochronę naszego organizmu przed działaniem szkodliwych wirusów, a związki fenolowe przyczyniają się do rozrzedzenia wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Ponadto, substancje zawarte w nasionach czarnuszki łagodzą przebieg alergii oraz pomagają zwalczać nawracające infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych. Dlatego też, włączenie pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim do zrównoważonej diety szczególnie zalecane jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy to najbardziej narażeni jesteśmy na działanie szkodliwych wirusów i bakterii.

Nienasycone kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze zawarte w składnikach tej wyśmienitej przyprawy korzystnie oddziaływać mogą na nasz układ krążenia. Okazuje się, że czosnek niedźwiedzi (spożywany w odpowiedni sposób) wpływa na obniżanie poziomu złego cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Natomiast spora zwartość potasu w składzie suszonych pomidorów może redukować poziom ciśnienia krwi, a tym samym istotnie zmniejszać ryzyko rozwoju zaburzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. W tym miejscu warto również wspomnieć o właściwościach przeciwnowotworowych składników niniejszej przyprawy. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością likopen, który obecny jest we wszelkiego rodzaju przetworach pomidorowych (np. w koncentracie oraz soku pomidorowym). Likopen jest silnym przeciwutleniaczem, który skutecznie redukuje szkodliwy wpływ wolnych rodników na nasz organizm. Ponadto, odpowiada on za spowolnienie procesów starzenia się organizmu. Najnowsze badania z dziedziny fitoterapii wskazują, że wysoki potencjał antynowotworowy wykazują także substancje zawarte w czosnku niedźwiedzim oraz czarnuszce.

Co ciekawe, zarówno czarnuszka, jak i suszone pomidory zawierają w swoim składzie spore ilości karetonoidów. Dlatego też, mogą przyczyniać się one do ochrony naszego wzroku oraz poprawy ostrości widzenia. Dodatkowo, zawarte w niniejszych składnikach przeciwutleniacze, olejki eteryczne oraz minerały mogą korzystnie wpływać nie tylko na kondycję, ale także promienny wygląd naszej skóry.

Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać z pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim wszystko to co najlepsze, stosowanie tej niezwykłej przyprawy powinniśmy połączyć z przestrzeganiem zaleceń zdrowego stylu życia. Albowiem to właśnie zrównoważona dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna są niezbędne dla zachowania zdrowia i urody na długie lata.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim

Stosowanie pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim w większości przypadków jest całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania związane ze spożywaniem niniejszej przyprawy. Po pierwsze, szczególną ostrożność w spożywaniu czosnku niedźwiedziego ora czarnuszki powinny wykazać się kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, jak również osoby, które na co dzień przyjmują środki lecznicze o działaniu przeciwzakrzepowym. Po drugie: spożywanie pomidorów suszonych z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim może wywoływać dolegliwości bólowe w przypadku osób zmagających się ze stanem zapalnym w obrębie błony śluzowej żołądka. Ponadto, warto pamiętać, że zarówno pomidory, czarnuszka, jak i czosnek niedźwiedzi, mogą odpowiedzialne być za wywoływanie reakcji alergicznych. Dlatego też, zaleca się, aby wprowadzać niniejszą przyprawę do swojej diety stopniowo, obserwując przy tym reakcje organizmu. Natomiast w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych po spożyciu pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim (np. bólu brzucha, duszności, wysypki oraz/lub zaczerwienienia skóry), należy jak najszybciej skorzystać z możliwości konsultacji w gabinecie doświadczonego alergologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim – cena

Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim sprzedawane są zazwyczaj w opakowaniach o pojemności 50 gramów. Za niniejszą przyprawę zapłacimy około 4,00 – 6,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta oraz/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas mieszanka przypraw nie zawiera w swoim składzie nadmiernej ilość soli oraz/lub konserwantów.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim

Pytanie 1: Gdzie kupić pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim? Niniejszą mieszankę przypraw możemy kupić w niektórych marketach spożywczych, jak również salonach zielarskich. Niemniej jednak, warto poszukać jej również w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Dzięki temu zyskamy dostęp nie tylko do atrakcyjnej oferty cenowej, ale także gwarancję najwyższej jakości produktu.

Pytanie 2: Jak prawidłowo przechowywać pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim? Przyprawę tę należy przechowywać w suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych. Na przykład w szafce kuchennej lub w domowej spiżarni. Warto wiedzieć, że zamykając pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim w specjalnym pojemniku z pokrywką, na dłużej będziemy w stanie zachować ich cenne wartości odżywcze oraz niepowtarzalne walory smakowe.

Pytanie 3: Do czego dodawać pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim? Przyprawę tę możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele różnych sposobów. Bez przeszkód możemy dodawać ją zarówno do dań mięsnych, jak i potraw kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. To doskonały składnik zrównoważonej diety.

Pytanie 4: Czy pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim można spożywać każdego dnia? Przyprawa ta w odpowiednich ilościach może spożywana być przez osoby dorosłe każdego dnia. Włączenie jej do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia może sprzyjać poprawie naszego zdrowia oraz codziennego samopoczucia.

Pytanie 5: Jak przygotować domową mieszankę aromatycznych przypraw? Przygotowanie pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim w zaciszu własnego domu jest możliwe. W tym celu należy przygotować: kilka suszonych pomidorów (bez oleju), 2 łyżeczki nasion czarnuszki, 2 łyżeczki suszonego czosnku niedźwiedziego. Następnie, suszone pomidory należy drobno posiekać i wymieszać je z pozostałymi przyprawami. Tak przygotowaną mieszankę warto przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku, który skutecznie chroni przed wilgocią i nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

 


pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim

Podsumowanie

Pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim to coś znacznie więcej niż mieszanka przypraw. To uzupełnienie zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia. Wprowadzenie niniejszych składników do codziennego jadłospisu sprzyja poprawie naszego zdrowia, a nawet przyczyniać się może do wzmocnienia naszej odporności, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

Bibliografia

 1. Ahmad A., Husain A., Mujeeb M. i wsp. A review on therapeutic potential of Nigella sativa: a miracle herb. Asian Pac J Trop Biomed 2013;
 2. Belter A., Giel-Pietraszuk M., Oziewicz S., Chomczyński P., Barciszewski J.: Likopen – występowanie, właściwości oraz potencjalne zastosowanie. Postępy Biochemii 2011;
 3. Daryabeygi-Khotbehsara R., Golzarand M., Ghaffari M.P. i wsp. Nigella sativa improves glucose homeostasis and serum lipids in type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Complementary Therapies in Medicine 2017;
 4. Dżugan M., Kordiaka R., Kacaniowa M., Wesołowska M.: Czosnek niedźwiedzi jako uzupełnienie wiosennej diety. Właściwości Produktów i Surowców Żywnościowych, 2014;
 5. Giovannucci E: Tomatoes, tomato – base products. Lycopene and cancer: reviev of epidemiologic literature. Journal of the National Cancer Institute 1999; 91: 317-331;
 6. Gwóźdź E., Gębczyński P., Prozdrowotne właściwości owoców pomidora i jego przetworów, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2015, 4(8), 186–188;
 7. Ivanova A, Mikhova B, Najdenski H, Tsvetkova I, Kostova I. Chemical composition and antimicrobial activity of wild garlic Allium ursinum of Bulgarian origin. Nat Prod Commun. 2009 Aug;4(8):1059-62;
 8. Kaja Rola. Taxonomy and distribution of Allium ursinum (Liliaceae) in Poland and adjacent countries. „Biologia”. 67, 6, s. 1080–1087, 2012;
 9. Stahl W, Sies H. Uptake of lycopene and its geometrical isomers is greater from heat-processed than from unprocessed tomato juice in humans. J Nutr 1992; 122:2161-6.;
 10. Shi J, Le Maguer M. Lycopene in tomatoes: chemical and physical properties affected by food processing. Crit Rev Biotechnol 2000; 20:293-334;
 11. Tadeusz Henryk Puchniarski: Rośliny siedlisk leśnych w Polsce. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2004, s. 112;
 12. Wei MY, Giovannucci EL: Lycopene, tomato products, and prostate cancer incidence a review and reassessment in the PSA screening era. Journal of Oncology 2012;
 13. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006;
 14. Zdrojewicz Z., Pachura E., Pachura P., Działanie lecznicze owoców pomidora zwyczajnego, „Postępy Fitoterapii” 2016, 17(1), 44–48.

PRODUCENTVIVIO
KRAJ POCHODZENIAPolska
WEGETARIAŃSKI
WEGAŃSKI
DARMOWA DOSTAWA od 299zł

DOMOWA PIZZA
PRZEPIS

DOMOWA PIZZA

Składniki na ciasto:

- 15 g świeżych drożdży;
- 1 duża łyżka mąki pszennej typu 550;
- 100 ml ciepłej wody;
- 1 płaska łyżeczka cukru.
- 7-8 łyżek wybranej mąki razowej;
- 1-2 łyżki tradycyjnej mąki pszennej typu 550;
- szczypta soli;
- 1 łyżka oliwy z oliwek;
- 50 ml wody (jeśli ciasto będzie zbyt suche).

Wykonanie:

Pokrusz drożdże i przełóż je do niewielkiej miseczki, następnie dodaj do nich: 1 łyżkę mąki pszennej, ciepłą wodę oraz łyżeczkę cukru;
Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki przy pomocy rózgi lub łyżeczki;
Przykryj zaczyn ręcznikiem papierowym i poczekaj 10-15 minut, aż mikstura potroi swoją objętość.

Obie mąki przesiej do miski, a następnie dodaj do nich odrobinę soli i delikatnie wymieszaj;
Do miski dodaj wyrośnięty zaczyn i wymieszaj składniki przy pomocy dłoni lub dużej łyżki;
Wyrabiaj ciasto przez około 10-15 minut. Jeśli jego konsystencja będzie zbyt sucha, możesz dodać odrobinę wody;
Kiedy ciasto zacznie odchodzić od dłoni, dodaj do niego łyżkę oliwy z oliwek (lub oleju rzepakowegoi wyrabiaj całość przez następne 5-10 minut;
Kiedy ciasto będzie już wyrobione i elastyczne, podziel je na 2 części i uformuj kulki, a następnie delikatnie posyp je mąką;
Pozostaw ciasto do wyrośnięcia pod przykryciem na minimum 60 minut;
Kiedy ciasto będzie już wyrośnięte, wyłóż jedną porcję na posypaną mąką stolnicę, a następnie przy pomocy dłoni zacznij formować płaski okrąg (o średnicy około 25-30 cm);
Kiedy ciasto będzie już dostatecznie cienkie możesz zacząć na nim układać wybrane składniki.

Składniki na sos:

- 1 puszka słodkich pomidorów bez skórki;
- 1 łyżka bazylii suszonej;
- 1 łyżka oregano;
- 1 wyciśnięty ząbek czosnku.

Sposób przygotowania:

Do niewielkiego garnka przełóż pomidory w puszce, a następnie dodaj do nich: bazylię, oregano oraz czosnek;
Całość gotuj na małym ogniu przez około 10 minut;
Gotowy sos rozsmaruj delikatnie na przygotowanym wcześniej cieście na pizzę.

Dodatki do pizzy:

- 1 kula sera mozzarella;
- 5 pomidorków koktajlowych;
- 10 oliwek;
- garść świeżej rukoli
- pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim
- przyprawa do pizzy
- (lub dowolne dodatki mięsne i/lub warzywne)

Sposób przygotowania:

Na posmarowanej sosem pizzy rozłóż pokrojony w cienkie plastry ser mozzarella;
Na serze ułóż przekrojone na pół pomidorki koktajlowe oraz pokrojone w plastry oliwki;
Rozgrzej piekarnik do temperatury 220oC, a następnie piecz pizzę przez około 10-15 minut;
Gotową pizzę wyciągnij z piekarnika, a następnie rozłóż na niej świeże liście rukoli.
Nasza rada: Podawaj pizzę w towarzystwie oliwy z oliwek lub octu balsamicznego.

Pasta kanapkowa z dodatkiem pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim
PRZEPIS

Pasta kanapkowa z dodatkiem pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim

Składniki:

- 100g ugotowanej soczewicy;
- 1 łyżka oliwy z oliwek;
- 2 łyżki świeżej natki pietruszki;
- 1 papryka czerwona;
- 1 łyżka pomidorów z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim.

Sposób przygotowania:

Paprykę dokładnie umyj, pokrój w kostkę, a następnie podsmaż na oliwie z oliwek;

Posiekaj drobno natkę pietruszki;

Ugotowaną soczewicę, podsmażoną paprykę oraz pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim przełóż do kielicha blendera;

Zmiksuj składniki na gładką masę (jeśli masa będzie zbyt sucha, możesz dodać do niej odrobinę oliwy z oliwek);

Do otrzymanej pasty dodaj posiekaną natkę pietruszki i jeszcze raz dokładnie wymieszaj wszystkie składniki.

Tak przygotowaną pastę podawaj na grzankach z pieczywa pełnoziarnistego w towarzystwie rukoli i pomidorków koktajlowych.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Czosnek niedźwiedzi – co to jest? Właściwości, zastosowanie i sprawdzone przepisy

Czosnek niedźwiedzi to niepozorna, zielonolistna roślina o bogatych właściwościach leczniczych, które wspierają m.in. układ krążenia i odporność. Rośnie sezonowo; jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Dziko rosnący jest rośliną chronioną, ale zasadzony w ogródku może być zrywany do woli i smacznie spożywany zwłaszcza w sezonie wczesnowiosennym. Tym bardziej, że smakuje podobnie do pospolitego czosnku, ale […]

czytaj więcej...