info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Piołun na absynt i nie tylko…

Piołun służył niegdyś do „odczyniania czarów”. Sądzono, że zasadzając go odpędza się przeróżne bestie…

bylica_piolun-Copy Piołun na absynt i nie tylko...

Bylica piołun naturalnie występuje na terenie Europy, Azji oraz Północnej Afryki. Inne nazwy tej rośliny to: bylica piołun, psia ruta, absynt, wermut i bielica piołun. Kwitnie od czerwca do września, jego kwiaty są niewielkie, żółte, kuliste i są one wiatropylne. Porasta suche i kamieniste zbocza, rumowiska. Zebrane do celów leczniczych liście i ziele piołunu podczas suszenia, należy często przewracać, by nie zwilgotniało.

Bylica piołun najszerzej znana jest jako składnik absyntu. Trunek ten, zwany „zieloną wróżką” był niezwykle popularny wśród artystów w XIX wieku. Jednak początkiem XX wieku zakazano jego spożycia, ponieważ sądzono, że jego spożywanie wywołuje zaburzenia psychiczne. Współcześnie eksperci przekonują, że absynt pity w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy bardziej, niż inne alkohole. Aktualnie, w wielu krajach produkowanie i wytwarzanie absyntu jest całkowicie legalne.

Napary z piołunu stosowane są wewnętrznie w stanach nieżytów żołądka i jelit, bezsoczności, osłabionego wydzielania żółci i niestrawności. W formie okładów i płukanek polecane są do zwalczania pasożytów zewnętrznych, takich jak wszy i świerzbowce. Również przy zakażeniu owsikami bywają stosowane jako lewatywa. Napar zewnętrznie może być stosowany na wrzody, rany zwiotczałe, liszaje i ukąszenia owadów. Ususzone ziele wydziela zapach, który odstrasza mole, pluskwy i pchły. Jest podstawowym i tradycyjnym składnikiem woreczków antymolowych, które umieszczamy w naszych szafach w celu ochrony odzieży.

Jak przygotować napar z piołunu?

1-2 łyżeczki piołunu wsypać do szklanki wody. Pić 2-3 razy dziennie.

Sprawdź opinie o naszym sklepie